אפשר לצמצם את הפגיעה בחסרי ישע - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אפשר לצמצם את הפגיעה בחסרי ישע

ברוב המקרים, פגיעה בחסרי ישע אינה תוצאה של סדיזם או כוונת זדון, אלא תוצאה של שחיקה, תסכול ומחסור בכוח אדם

תגובות

מה עושים כשהלב נשבר והבטן מתהפכת למראה סרטונים המתעדים פגיעות בילדים בגני ילדים ובקשישים בבתי אבות? אלו שתי קבוצות מועדות לפגיעה, התלויות לגמרי בטוב לבם ובהגינותם של המופקדים לטפל בהם, אך יש מה לעשות כדי להגן עליהם.

אמנם יש מחסור חמור בכוח אדם ותגמול העובדים אינו משקף את המאמץ הרב, אך נדרש גם להסדיר בחקיקה את הפיקוח על תנאי הקבלה לעבודה ולהחמיר את האכיפה ביחס לטיפול בחסרי ישע. אלה תהליכים הכרחיים שיש לפעול להגשמתם במלוא הכוח, אך הם דורשים זמן והם כרוכים בהליכי חקיקה ותקינה.

מה עושים בינתיים מול עדויות מזעזעות של פגיעה במטופלים? יש פתרונות אפשריים, שיכולים למנוע או לפחות לצמצם משמעותית את הפגיעה, בעלות לא גבוהה ותוך זמן קצר.

לצורך זה יש להפעיל תוכנית אכיפה פנימית, כפי שנעשה בתחומים אחרים. למשל, מי שמעסיק 25 עובדים ויותר - מחויב לכתוב תקנון ולהפעיל מנגנון לטיפול בתלונות על הטרדה מינית. ארגון המפעיל תוכנית אכיפה פנימית יגבש עם הזמן מנגנון לומד אשר ידע להבחין בין תלונות שווא לבין אלו הדורשות תגובה מיידית, יצמצם במידה ניכרת התנהגות פוגענית ויאפשר דיוק בנקיטת האמצעים המתאימים לנסיבות המקרה. תוכנית כזו עשויה להקל גם על התנהלות הארגון מול גורמי האכיפה, המשטרה ורשויות הרווחה.

קשישה עם מטפלת סיעודית
אלון רון

אבן היסוד היא קביעת נוהל עבודה, התואם את אופיו וצרכיו של הארגון. נוהל כזה יסדיר, בין היתר, תהליך ותנאים לגיוס עובדים, כללי התנהגות וציות לחוק, קוד אתי, השלכות של הפרת הכללים, סנקציות משמעתיות וחובת דיווח למשטרה ולרשויות הרווחה במקרה של פגיעה בחסרי ישע. זה גם המקום להתוויית מסלול לטיפול בתלונות על פגיעה בחסרי ישע, כללים לקיום בירור פנימי במקרים שבהם הוא נדרש, ומרכיבים שיש להביא בחשבון בקבלת החלטה מעשית בסוף התהליך.

מנגנון טיפול יעיל מחייב מינוי גורם מרכז לטיפול בתלונות על פגיעה בחסרי ישע. זהו שינוי ארגוני מינורי שאינו בגדר מהפכה, אך תוצאותיו ניכרות מיד. יש כתובת לפנות אליה, ויש מי שמרכז את הטיפול בנושא ושוקל בזהירות האם יש צורך בבירור פנימי. כאשר מתקיים בירור, הממונה מקבל החלטה בהתאם לנוהל. הממונה גם ינהל מעקב אחר האירועים והטיפול בהם, באופן שיגבש מאגר מידע זמין שישמש את הארגון ללמידת לקחים ולהבטחת טיפול עקבי בתלונות עתידיות.

הטמעת הנוהל תיעשה בכל הדרגים בארגון באמצעות הדרכות שוטפות. במסגרת ההדרכה תודגש החובה, הקבועה בחוק העונשין, לדווח על פגיעה בחסרי ישע.

ברוב המקרים, פגיעה בחסרי ישע אינה תוצאה של סדיזם או כוונה מתוכננת מראש. בדרך כלל זו תוצאה של שחיקה, תסכול ומחסור בכוח אדם. קיום הדרכות ושיח פתוח עם העובדים מאפשרים אוורור של רגשות קשים, ומעניק כלים מעשיים להתמודדות במצבי תסכול ולחץ.

הניסיון מלמד שתוכנית אכיפה פנימית מהווה כלי יעיל לצמצום הפגיעות בחסרי ישע ולביסוס אמונם של מטופלים ובני משפחה בגורמים המטפלים. לנוכח האירועים האחרונים, נראה שראוי ליזום מהלך מבורך כזה וליישם אותו עוד לפני שיתקדם הליך החקיקה.

הכותבת עוסקת בתוכניות אכיפה להגנה על חסרי ישע, למניעת הטרדה מינית ולבטיחות בעבודהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם