שווי השימוש בכלי רכב שמשלמים הישראלים הוא הגבוה בעולם - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שווי השימוש בכלי רכב שמשלמים הישראלים הוא הגבוה בעולם

כבר ב-2009 פסק בית המשפט כי אם ניתן להוכיח שהשימוש ברכב נעשה לצורכי עבודה, אין צורך לשלם עליו שווי שימוש

תגובות
פקק תנועה בתל אביב
דודו בכר

פסק דין חדש, שהתקבל באחרונה בבית המשפט המחוזי בחיפה, דן בעניין המס המשולם בגין שווי השימוש על כלי רכב עבודה צמוד, ובשאלה אם יש מקום להשתמש במערכות שונות הקיימות כיום בישראל כדי לשלם מס שווי שימוש מדויק יותר — בניגוד למצב הקיים כיום.

בית המשפט לא השתכנע שיש צורך בהתערבות שיפוטית בפירוש התקנות, ובכך אמר למעשה כי הוא מעדיף את נוחות הגבייה על פני צדק המס. סביר להניח כי יוגש ערעור לבית המשפט העליון, אך האם מפסיקה זו של המחוזי אנחנו צריכים להסיק כי בישראל 2017 נוחיות גביית המסים של המדינה מנצחת את ערכי הצדק, ההיגיון והשוויון?

קיים חוסר צדק משווע בשיטת החיוב של מס שווי השימוש הנהוגה כיום. בענף הרכב הפרטי והמסחרי עד 3.5 טון, כלל משתמשי כלי הרכב שיש ברשותם רכב ממקום העבודה מחויבים בתשלום מס שווי שימוש בשיעור של 2.48% משווי הרכב. רבים מבין משתמשי הרכב הצמוד עושים זאת מכורח תפקידם. הכוונה היא בעיקר לאנשי מכירות, תחזוקה ודומיהם, שמשתמשים בכלי הרכב לנסיעות עבודה מדי יום, כל היום, ובקושי עושים בו שימוש לצורכיהם הפרטיים.

יש הבדל תהומי בין ההתנהלות של עובדי היי־טק, לדוגמה, המקבלים כלי רכב מהעבודה בעיקר לצורכי נסיעה לביתם ולעבודה, לעומת אותם עובדי צווארון כחול הנוסעים בכלי הרכב לצורכי עבודתם, אך מבחינת מס שווי השימוש ברכב — הם זהים. המס הזה מצטבר לכדי סכום מופרך ולא צודק של אלפי שקלים לכלי רכב כל חודש. האם לא הגיעה העת לכך שמאות אלפי משתמשי כלי הרכב האלה ישלמו מס אמת על הנסיעות העסקיות בלבד, במקום להיאנק תחת עול מסים לא מוצדק?

יש כיום פתרונות טכנולוגיים לא מורכבים רבים לבעיה, לרבות יומני רכב לסוגיהם, היודעים להפריד בין הנסיעות העסקיות והפרטיות, ולנפק דו"ח מסודר שיאפשר לרשות המסים לחייב כל אדם במס האמיתי שהוא צריך לשלם.

כבר ב–2009 פסק בית המשפט כי "המבחן להתרת ניכוי הוצאות כלי רכב צריך להיות מבחן תכליתי ועל פי השימוש שנעשה בפועל". כלומר, אם ניתן להוכיח כי השימוש נעשה לצורכי עבודה, די בכך כדי להימנע מלשלם שווי שימוש. אם בית המשפט וכל מומחי המס כבר מבינים שיש בעיה, מדוע רשות המסים לא פועלת לתיקון העיוות הקיים כלפי האזרחים? מדוע רשות המסים מתעלמת מכל כללי הצדק והיושר?

מעבר לכך, גם בתצורה הנוכחית שלו, שווי השימוש בכלי רכב בישראל אינו פרופורציונלי כלל לנעשה בעולם. ודאי תופתעו לדעת כי החיוב בישראל הוא מהגבוהים בעולם (לפי נתוני OECD), בנוסף למחירי כלי הרכב הגבוהים בישראל — ללא ספק הגבוהים ביותר בעולם המערבי. כלומר, מאחר שמדובר בשיעור קבוע מעלות הרכישה, הרי שכשמחיר כלי הרכב גבוה, גם המס גבוה — והוא אכן הגבוה בעולם.

עניין חשוב נוסף המצריך תשומת לב הוא העובדה שרק בישראל שווי השימוש עולה, בעוד ערכו של כלי הרכב יורד — לעומת המצב בשאר העולם, שם שווי השימוש יורד בהתאמה למחיר החדש. אין כל ספק כי שווי השימוש צריך לרדת ככל שכלי הרכב מתיישן. ערכו יורד באופן חד, ועמו צריך לרדת גם גובה החיוב, או לכל הפחות לרדת בהתאמה למחיר כלי הרכב.

אין ספק כי התקנה הקיימת לוקה בחוסר סבירות קיצוני. מאות אלפי אזרחי המדינה העושים שימוש בכלי רכב צמודים חייבים לדרוש שינוי מיידי של תקנות המס הקיימות. עבודת פקיד השומה לא יכולה לגבור על עקרון הצדק. המערכות הקיימות כיום ניתנות למעקב במשך שנים, ויכולות לבחון ולנתח כל נסיעה — האם היתה לצורך פרטי או עסקי. זה הזמן לשינוי התקנות, ומן הראוי שפקידי השומה ישקיעו זמן ויבחנו את הצהרות העובדים בנוגע לשימוש ברכב צמוד.

הכותב הוא יועץ ליסינג, מייסד הליסינג התפעולי בישראלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם