מנהלים חשבון בשווייץ? תבדקו את התשואות ודמי הניהול

בעידן שבו מותר לישראלים להחזיק חשבון בנק בחו"ל, הם מרגישים נוח להשוות גם את התשואות שקיבלו בשווייץ

פטריק מולר
UBS- בנקים שווייץ
צילום: אי־פי
פטריק מולר

הבנקים השווייצריים זוכים לסיקור תקשורתי רב בישראל, בהקשרים מקומיים וגם בנוגע לשינויים המתרחשים בהם, אבל ישראלים מעטים מכירים אותם לעומק. הסודיות הבנקאית היא גורם מרכזי למוניטין שאופפים את ניהול הכספים בשווייץ. סודיות היא חשובה — אבל עליה לשרת את האינטרסים של הלקוחות, והישראלים הם לקוחות חשובים של הבנקים השווייציים.

ניהול כספים עבור ישראלים בשווייץ התפתח בתחילת שנות ה–90, אחרי שהוסר האיסור להחזיק חשבון בנק במטבע זר. בנקים בשווייץ התחילו להציע שירותי ניהול חשבון לישראלים, שהיו צמאים למוצר היוקרתי שהם מציעים. כיום מנוהלים בשווייץ כמה עשרות מיליארדי דולרים של ישראלים.

המאפיינים הייחודיים של תעשיית הפיננסים השווייצית הם קרקע פורייה לצמיחת תחום ניהול העושר עבור ישראלים. לפי נתוני חברת הייעוץ ZWEI Wealth Experts, כ–30 בנקים שווייציים מעניקים שירותי בנקאות פרטית המותאמים ללקוח הישראלי — וכרבע מהישראלים העשירים חושבים ששווייץ היא המקום הנכון לשים בו את כספם.

בשנים האחרונות הסודיות הבנקאית שינתה צורה באופן שמשרת הרבה יותר את הלקוח. אמנם לרשויות בישראל יש יכולת לבקש פרטים על בעלי חשבונות, אבל אף חברה או גוף פרטי לא יכולים לקבל מידע ובטח שלא להגביל חשבון או לגרום לעיקול חשבון בבנק שווייצי. ללקוחות הזרים בשווייץ חשוב לקבל שירות טוב — אבל גם לדעת שהעלויות הוגנות והתשואות טובות. במרבית המקרים, זה לא היה המצב של הישראלים בשווייץ. זה קרה עקב חוסר שקיפות כתוצאה משינויים בבנקאות בשווייץ והסכמים חדשים בין שווייץ למדינות רבות, ובהן ישראל.

בעידן שבו כספי הישראלים מוצהרים, לקוחות מרגישים בטוחים הרבה יותר לבדוק אם התשואות שקיבלו מספקות ואם דמי הניהול שהם משלמים אטרקטיביים מספיק. אל קדמת הבמה השווייצרית מגיעה סוגיית התשואות ואיכות הניהול — אחרי שאיש לא העז להעלות אותה ב–40 השנים האחרונות.

מתברר כי רק 20% ממנהלי ההשקעות בבנקים הגדולים בשווייץ הניבו ללקוחותיהם תשואות גבוהות ממדדי היחס. זה נתון דרמטי. הלקוחות הישראלים נחשפים אליו רק משום שהם מרגישים נוח להשוות.

העצמת הצרכנים תאלץ את תעשיית הבנקאות השווייצרית, שהיא המקצועית בעולם בתחומה, להסתגל לשינויים ולעידן של שקיפות — ותוביל לתחרות. מי שיבלטו הם מנהלי ההשקעות התחרותיים והמצטיינים, שיקבלו את מרבית הכספים בעתיד.

אחת ההשלכות של התחרות היא שדמי הניהול והעמלות צפויים לרדת בשנים הקרובות, מה שיגדיל את הסכום שיישאר בכיסו של הלקוח. התהליכים האלה מתרחשים לא רק מול הלקוחות הישראלים, אבל שם הם בולטים במיוחד — הישראלים פשוט שונאים לצאת פראיירים.

הכותב הוא מנכ"ל ZWEI Wealth Experts, חברת ייעוץ בלתי־תלויה המעניקה חוות דעת בתחום הבנקאות הפרטית

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ