שוק העבודה

האתגר: בינה מלאכותית

האם הממשלה נערכת ליום שבו בינה מלאכותית תקטין את שיעור ההשתתפות של עובדים בשוק העבודה המקומי?

עופר בכר
עופר בכר
רובוט דמוי אדם שהוצג בכנס הרובוטים העולמי בבייג'ין
רובוט דמוי אדם שהוצג בכנס הרובוטים העולמי בבייג'יןצילום: Ng Han Guan/אי־פי

בינה מלאכותית המבוססת על תתי־תחומים של למידת מכונה ולמידה עמוקה היא הדבר הבא בתעשיית ההיי־טק. על פי מחקר של פירמת הייעוץ דלויט, 80% מחברות התוכנה הגדולות בעולם מטמיעות מערכות תוכנה המבוססות על בינה מלאכותית. ההערכה היא שבעוד שבע שנים המכירות בתחום יגיעו ל-43 מיליארד דולר. יישומי הבינה המלאכותית ישתלבו במרבית תחומי החיים. כפועל יוצא מכך, יתחוללו שינויים מהותיים בשוק העבודה. מגוון רחב של משרות קיימות עשויות להיעלם, ואת כוח האדם יחליפו אלגוריתמים ומערכות מחשוב.

להערכה זו קיימים תקדימים בהיסטוריה, שניבאו מצב שבו מכונות יחליפו את בני האדם. בדיעבד הסתבר כי מדובר בנבואה שלא התגשמה. מיכון וטכנולוגיה אכן הוטמעו בשוק העבודה, אך אלה שינו את מקומות העבודה ואת הפונקציה של העובדים, ולא ביטלו את הצורך בהם.

לבני אדם יש שתי יכולות מובחנות, פיזיות וקוגניטיביות. בתקופה שלאחר המהפכה התעשייתית ולאורך ציר הזמן מאז המהפכה, מכונות תפסו בהדרגה חלק ניכר מהעבודות שהצריכו יכולות פיזיות, מכיוון שהיתרון היחסי של עובדים הוא נחות ביחס לביצועים והתפוקות של המכונות. לתהליך ההכחדה של אותן משרות קוראים בכלכלה "הרס יצירתי" — מנגנון שמחריב את האופן שבו מתבצעים תהליכי ייצור, שירותים ומוסדות לטובת חלופות יעילות וזולות יותר.

כשתעשיות ומקומות עבודה נעלמו, נוצרו משרות חדשות במקומות עבודה חלופיים. הקדמה הטכנולוגית הסיטה עובדים לתחומים שדורשים יכולות מנטליות, ושבהם לבני האדם קיים יתרון על המכונות. נוצרה מחזוריות וחזרה לשיווי משקל מבחינת ביקוש והיצע של עובדים. הבינה המלאכותית היא גורם מהפכני, מכיוון שהיא מספקת יכולות קוגניטיביות למחשבים שיאפילו על בני האדם. כלומר, גם היתרון שהיה לבני תמותה על המכונות ייעלם, וכוח חישובי רובוטיקה ואלגוריתמים עתידים לרשת את בני האדם בתעסוקה.

האם השלטון בישראל נערך להתמודדות עם היום שבו לא מהגרי עבודה או העתקת מפעלים למדינות מזרח אסיה יקטינו את שיעור ההשתתפות של עובדים בשוק העבודה המקומי — אלא בינה מלאכותית? סוגיה זו ראויה לעמוד למבחן. יש לה השלכות משמעותיות על שיעור המיסוי והכנסות המדינה כתוצאה מגידול באבטלה. בנוסף, קיטון בהכנסות המדינה יביא לירידה ביכולת לספק שירותים ציבוריים, תיווצר בעיה ביכולת של ציבור העובדים להפריש כסף לחיסכון פנסיוני ועוד.

האתגר של הבינה המלאכותית למודל הקיים בשוק העבודה מחייב ייסוד מטה בינתחומי של משרדי ממשלה, שתוצרי הלמידה שלו יספקו מענה לשינויים שכבר קורים ושעתידים לקרות בטווח הקצר. תחומי המיסוי, הכלכלה, החינוך, הרווחה וההכשרה יצטרכו לבצע התאמות כדי להתמודד עם המציאות המשתנה. מי שחושב שמדובר במדע בדיוני ומה שהיה הוא שיהיה — כדאי שיחשוב שוב. כשאנחנו נוהגים ומצייתים להוראות נסיעה של מערכת ניווט ממוחשבת, זה כבר לא עניין חדשני. כשם שבקרוב הימצאותם של כלי רכב אוטונומיים ללא מעורבות פעילה של נהג יהיו הסטנדרט בכבישים.

הכותב הוא יועץ בתחומי השיווק והאקדמיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker