לא להשאיר אותם מאחור: בתי הספר צריכים להעניק לתלמידים ידע בתכנות

אם ילדים ילמדו לתכנת, הם יוכלו להבין את המתרחש סביבם ולא להסתפק בברירות המחדל שקבעו אחרים עבורם

כרמית מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תחרות רובוטיקה לתלמידי תיכון בתל אביב, ב-2015
תחרות רובוטיקה לתלמידי תיכון בתל אביב, ב-2015צילום: ניר קידר

בעוד בארה"ב ובאירופה הכירו בחשיבות הטמעתם של לימודי תכנות בקרב ילדים ונוער, בישראל התחום עדיין אינו מפותח די הצורך. בהתאם למגמה העולמית, יש לחתור ללימוד תכנות לילדים מגיל צעיר, כדי להעניק להם את השליטה בעתיד ולמלא את הצורך הגדל במהירות במתכנתים ובמדעני מחשבים.

באחרונה נערכה תחרות First Israel — התחרות הגדולה ביותר לרובוטיקה עבור ילדים מגיל גן ועד גיל תיכון, שמטרתה לאפשר למשתתפים לרכוש כלים טכנולוגיים ולהתנסות בתכנון לטווח ארוך, בכלים מתמטיים ובשפות תכנות שונות. בתחרות נדרשו המשתתפים לתכנן רובוט שיעמוד בכמה משימות שהוגדרו מראש. אף שמספרם של הילדים המשתתפים בתחרות זו הגיע לאלפים, הם עדיין המיעוט.

תוכניות לימודי המחשב נכנסו למערכת החינוך בישראל כבר לפני 20 שנה, ואף שהן נחשבות לפורצות דרך בתחומן — לימודי התכנות והרובוטיקה עדיין בחיתוליהם. שפת התכנות אינה שפה רווחת במערכת החינוך, ורבות מהתוכניות ללימוד רובוטיקה ותכנות הן תוכניות חוץ והעשרה. בארה"ב, לעומת זאת, היוזמות ללימוד תוכנה מגיעות מארגונים פרטיים וחברתיים, ובבריטניה בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים מטמיעים בשנים האחרונות את לימודי התוכנהכעניין שבשגרה.

התפישה בעולם היא שידע בתכנות יסייע לילדים לתפוס את המושכות במקום להשתרך מאחור. ידע במחשבים ובתכנות יסייע להם להבין את המתרחש סביבם ולשלוט בו, במקום להסתפק בברירות המחדל שקבעו אחרים עבורם. זאת גם התפישה שבבסיס תנועת התוכנה החופשית והקוד הפתוח, שעומדת מאחורי מערכת ההפעלה אנדרואיד וחלק מן השרתים בעולם. מפתחי הקוד הפתוח החליטו לשפר בעצמם את המוצרים הטכנולוגיים שהיו ברשותם במקום להסתפק במה שקיבלו.

ידע בתכנות נותן גם כרטיס כניסה מהיר יותר לעולם ההיי־טק ולדרגות שכר גבוהות יותר. לפי נתוני Code.org, ארגון ללא מטרות רווח שיזם את Hour of Code (לימודי תכנות חינמיים לילדים ולמבוגרים ברחבי העולם), עד 2020 יהיו בארה"ב 400 אלף בוגרי חוגים למדעי המחשב, שלא יספקו את הצרכים הצפויים — 1.4 מיליון משרות בתחום. כדי לסגור את הפער הזה, יש להטמיע את לימודי התכנות מגיל צעיר במטרה שיותר ויותר מתכנתים יצטרפו למעגל העבודה.

גם בישראל התחילו לפעול כמה יוזמות ללימודי תוכנה, כמו זו שבבית הספר היסודי גבעת טל בקריית אתא. בבית ספר זה מלמדים את הילדים סקראץ', שפת תכנות לילדים. כך הם יכולים לבנות חידונים, הפעלות ומשחקים לילדים אחרים. בלי לשים לב, עוברים הילדים לצדו השני של המתרס, שבו מצויים מקבלי ההחלטות. משרד החינוך מכניס בימים אלה 400 כיתות ללימודי תכנות ורובוטיקה, לאחר פיילוט מוצלח עם 30 כיתות, שנעשה בעזרת הרובוטים של לגו.

לפי נתוני משרד החינוך, היתה עלייה מתמדת בשיעור של מאות אחוזים במספר התלמידים הפונים למגמת מחשבים, ובכלל זה למגמת תקשוב, שבה משובצים תלמידים שאינם נבחנים במקצועות מדעיים מוגברים. ואולם זה עדיין לא מספיק.

חוקר המדיה מרשל מקלוהן טען כי הרגע שבו נחשפים למדיה משנה את החשיבה, וההסתכלות על העולם נהפכת אחרת, מכיוון שאנו מתאימים את עצמנו אליה. לטענתו, התפתחות הטכנולוגיה אינה מותירה עוד ברירה, ומי שלא ישכיל ללמוד כבר כיום כיצד היא פועלת — יישאר מאחור.

הדרך ליישם זאת היא לשלב את התכנות כמקצוע חובה במסגרת הלימודים, וללמוד את שפת התכנות כשם שלומדים שפה שנייה כמו אנגלית, ערבית או צרפתית. הבסיס המדעי של התחום הוא ידע הכרחי לכל התלמידים בתקופה הנוכחית, ולכן נכון לזרוע את הזרעים הראשונים כבר בבית הספר היסודי ובחטיבת הביניים.

חוקר התקשורת דאגלס ראשקוף כותב בספרו "Program or Be Programmed" כי ההבדל בין תוכנת מחשב לבין משתמש דומה להבדל בין נהג לבין נוסע. אם אדם בוחר לנסוע עם נהג, עליו לבטוח בו שייקח אותו למקום שאליו הוא רוצה להגיע. ככל שהאדם חי כנוסע, כך הוא יהיה תלוי בנהג שלו, וכך יגדל הפיתוי של הנהג לנצל את יתרונו. לדברי ראשקוף, הדבר נכון גם לגבי תוכנת מחשב. אדם יכול להשתמש בתוכנות שכתבו אחרים, אבל אז יהיה עליו לסמוך עליהם שהתוכנות שלהם אכן עושות את מה שברצונו לעשות, ובדרך המתאימה לאינטרסים שלו. ככל שאדם בוחר בדרך כזאת, כך תהיה לו גישה מוגבלת יותר אל הידיעה שתיתכן דרך אחרת, או שהיתה לו אי־פעם בחירה בחייו.

אל תיתנו לילדים שלנו להיות הנוסעים. לימודי התכנות יסייעו להם לנהוג לכל מקום שירצו, במהירות שירצו ובדרך שירצו לסובב את ההגה.

הכותבת היא מנכ"לית רובוטק מבית רובוגרופ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker