התוכנית לתיעוש הבנייה אינה מספיקה - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התוכנית לתיעוש הבנייה אינה מספיקה

הרווח יהיה כפול: תיעוש גבוה של ענף הבנייה יקצר תהליכי בנייה וגם יגדיל את שולי הרווח של הקבלנים

תגובות
פועלי בניין באתר בנייה בירושלים, בשנה שעברה
אוליבייה פיטוסי

משרד השיכון והבינוי הוציא לדרך באחרונה תוכנית לעידוד של תיעוש הבנייה בישראל. מטרת התוכנית ראויה — אבל ספק אם התקציב המיועד לה, 52 מיליון שקל בלבד, יספיק כדי לחולל שינוי מהותי בפריון של חברות הבנייה.

על הצורך בעידוד רמת התיעוש של ענף הבנייה אין צורך להשחית מלים. על פי נתוני משרד הכלכלה, רמת הפריון בענף הבנייה נמוכה בהשוואה לרמת הפריון במדינות OECD. לכן, יש מקום לשיפור ועידוד, ויוזמה ממשלתית כזו היא מתבקשת. עם זאת, מבט על היקף ההשקעה בענף הבנייה מעורר חשש שתקציב התוכנית החדשה אינו מספיק.

היקף ההשקעה המקומית הגולמית הכוללת בענף הבנייה, במחירים שוטפים, הסתכם ב–111.8 מיליארד שקל ב–2015. 63% מסכומים אלה הושקעו בבנייה למגורים, והשאר הושקע בבנייה שאינה מיועדת למגורים או בבנייה למטרות אחרות.

התוכנית של משרד השיכון — בשיתוף משרדי האוצר והכלכלה — כוללת שני מסלולי סיוע: עידוד של תיעוש הבנייה, בתקציב של 40 מיליון שקל בשנה; ורכישת ציוד, בתקציב של 12 מיליון שקל בשנה. דהיינו, התוכנית אולי מזהה את הצורך, אבל ספק אם ההון שהיא מציעה ייצור שינוי מהותי בטווח הקרוב ברמת התיעוש בקרב קבלני הביצוע.

תחום הביצוע מתמודד בשנים האחרונות עם שולי רווח שמצטמצמים והולכים ועם רשימה מתארכת של קבלני ביצוע ותיקים שקרסו. אם התחום בישראל מתקשה לעמוד בשולי הרווח הנמוכים, קל וחומר שיהיה לו קושי מהותי בביצוע השקעה גבוהה בתיעוש.

הגברת התיעוש היא ללא ספק מטרה מבורכת, אולם יש להקצות לנושא תקציב שיאפשר ליותר קבלנים לשפר את רמת התיעוש בבנייה ולהגדיל את מספר החברות הפועלות בתחום ואת הכדאיות בפעילותן.

הרווח יהיה כפול: מצד אחד, תיעוש גבוה יותר של ענף הבנייה יקצר תהליכי בנייה, ומצד שני, הוא יגביר את היציבות בענף באמצעות הגדלת שולי הרווח של הקבלנים.

מעבר לגודלה המינורי של התוכנית ביחס להיקף ההשקעה בבנייה בישראל, התוכנית אינה כוללת עידוד של לימוד מקצועות הבנייה. כיום, אחת המצוקות הקשות של קבלני הביצוע היא המחסור בידיים עובדות — היוצר צורך לייבא פועלים.

בנוסף, לאחרונה פועל משרד השיכון להכנסתן של חברות ביצוע זרות למשק. פתרון זה, על מורכבותו והשלכותיו השונות, הוא פתרון קל. מדובר בחברות בעלות ניסיון גלובלי ויכולת ביצוע, שבהחלט עשויות לשפר את קצב הבנייה בישראל. ואולם, היכולות והידע שיביאו עמן לא צפויים להישאר גם הם, ואולי אף יותירו אותנו עם פחות יכולות.

הכותב הוא רואה חשבון ושותף וראש אשכול נדל"ן ב–BDO זיו האפטתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם