הפתרון למצוקה בבתי האבות - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפתרון למצוקה בבתי האבות

מדוע לא גובשה תוכנית להכשרת פליטים אריתראים כמטפלים בסיעוד? הניסיון מוכיח כי הם עושים זאת היטב

תגובות
זקנים בית אבות משען
ניר כפרי

באחרונה נחשפו כמה פרשות של פגיעה בקשישים סיעודיים שהעלו תחושות קשות בציבור, כמו מקרה האלימות הקשה שהפגינו עובדי בית האבות בחיפה, שהביאה לפיטורי מנהליו ולמעצר חמישה מהעובדים. הפתרון לבעיה יכול להימצא בהשוואת שכר האחים והעובדים הסוציאליים בבתי האבות לשכר מקביליהם בבתי החולים, לצד הכשרת פליטים כמטפלים בסיעוד.

הזדקנות האוכלוסייה היא אחת מתופעות הלוואי של התקדמות הרפואה. החשיבות הרבה שהחברה המערבית בכלל, והישראלית בפרט, מעניקה להארכת חיי האדם, מובילה לכך שרבים מאתנו יחיו אולי שנים רבות יותר אך לא בהכרח נעימות, נוחות או מועילות יותר. אם עד עתה נהנינו מהצד החיובי של התפתחות המדע והטכנולוגיה בהארכת חיינו, כעת אנו מבינים כי לאריכות ימים יש גם מחיר - ולא היינו ערוכים לשלם אותו.

האחריות לפעול לשיפור תנאי הסביבה כך שיוכלו להכיל את השינוי שנוצר - מוטלת עלינו: על החברה, על מנהיגי המדינה ועל אנשי המדע והטכנולוגיה.

משרד הבריאות ומשרד ראש הממשלה מנסים להיערך להזדקנות האוכלוסייה מזה כמה שנים, ללא הצלחה יתרה. תגובותיהם של שר הבריאות ומנכ"ל משרדו לפרשות האחרונות מעידות על כך שפתרון מערכתי עדיין לא נמצא. המדינה גם משוועת לסיוע של אנשי תעשיית ההיי־טק, ומעידה כי תהיה מוכנה לשלם הרבה למי שיציע פתרונות טכנולוגיים בתחום. אולם נראה שהיזמים מעדיפים, לפחות כרגע, לפתח אפליקציות לבני העשרה מאשר לבני הגיל השלישי - נישה שראוי היה להשקיע בה יותר, גם בעידוד המדינה, מפאת הרווח לקהילה והרווח הכלכלי ליזם.

קל להאשים את המדינה בהפרטת מערך הסיעוד, אך החזרת השירותים האלה במלואם לידי המדינה לא בהכרח תשפר אותם, ואף עלולה לפגוע בהם. המדינה היא הרגולטור המפקח על מגזר זה, וגם הלקוח הגדול ביותר של שירותים אלה. התערבותה לא הועילה עד כה, וספק אם תועיל, גם אם תגדל ל-100%.

קשיש המאושפז כיום במחלקה סיעודית בבית אבות, שאין ביכולתו או ביכולת ילדיו לשלם על הטיפול בו, מקבל "קוד" מהמדינה שמממנת את שהותו. לצד אלה, מאושפזים בחלק מהמחלקות הסיעודיות גם קשישים בעלי אמצעים. תמהיל זה מאפשר למנהלי המוסד גמישות תפעולית; הלאמת השירות תמנע את יכולת התמרון המועטה הזו. חשוב לזכור שכך או כך, המועסקים בתחום יהיו אותם האנשים והמימון יהיה אותו המימון.

שילוב מטפלים זרים בבתי האבות יכול לסייע ולשפר במעט את המצב, אבל יש להביא בחשבון את מחסום השפה, שמוביל פעמים רבות לבעיות היחס עליהן אנו שומעים. תקשורת היא אחד הכלים החשובים ביותר של מי שעובד עם אנשים, בעיקר בגיל השלישי. רבות דובר על הפליטים האריתראים שנמצאים בישראל וזוכים לאישור עבודה מתוקף החוק הבינלאומי. מדוע עד היום לא גובשה שום תוכנית משקית רב־מערכתית להכשרה שלהם כמטפלים בסיעוד? הניסיון בבתי אבות מוכיח כי הם מוכנים לעבוד בתחום, ואף עושים זאת, רובם בצורה טובה. מדובר בעובדים רבים שבין כה וכה עוסקים במקצוע והיו יכולים לעשות זאת בצורה מיטבית.

למצוקת כוח האדם המיומן יש להוסיף גם את המחסור באחיות ובאחים מוסמכים - מחסור שניתן לפתור על ידי השוואת תנאי שכר האחים והאחיות במחלקות הסיעודיות של בתי האבות לתנאי מקביליהם בבתי החולים. בשבוע שעבר חתם שר העבודה והרווחה, חיים כץ, על צו הרחבה המחיל את זכויות העובדים הסוציאליים במגזר הציבורי על עובדים סוציאליים המועסקים על ידי ספקי שירותים של משרדי הממשלה, במטרה לשפר את תנאי שכרם ועבודתם. אם שר הבריאות מחפש היכן להשקיע את כספי משלמי המסים, ייתכן שכדאי להתחיל בהשוואת תנאיהם של העובדים והעובדות במוסדות אלה, המפוקחים על ידי המדינה, שהיא כאמור גם הלקוחה המרכזית שלהם.

הכותבת היא מנהלת תחום הסיעוד ובתי אבות באיגוד לשכות המסחר

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם