הפתרון לשחיתות בעיריות: חשיפת הצהרות הון של ראשי הערים - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפתרון לשחיתות בעיריות: חשיפת הצהרות הון של ראשי הערים

במצב הנוכחי, כל עיר שבונים בה נבחריה הם בחזקת חשודים. קל כל כך למכור את אמון הציבור בעבור שוחד

7תגובות
איתמר שמעוני, ראש העיר אשקלון, שהושעה לאחר שהוגש נגדו כתב אישום על
עבירות שוחד ומין
מוטי מילרוד

בשולי מורסות השחיתות המוניציפלית המתפקעות לנגד עינינו חדשות לבקרים, ולנוכח השאלות הרבות הצפות כתוצאה מהן, אמת אחת כבר ברורה: על ראשי העיריות לחשוף את הצהרות ההון שלהם.

חשיפת הצהרות ההון של נבחרי ציבור מקומיים לעין הציבורית לפני בחירתם, וחשיפתן פעם נוספת בנקודת בחירה מחדש או במועד סיום הכהונה — תהפוך קשר כלכלי מושחת בין הנבחרים לבין בעלי אינטרסים לקשה ולא כדאי.

בכל הקשור להצהרות הון של נבחרי ציבור, היתה גישת המחוקק לאורך השנים "ללכת בלי ולהרגיש עם". הצהרות ההון של ראשי העיריות וסגניהם אמורות להישלח בשני עותקים למבקר המדינה ולשופט שמונה על ידי המדינה עד 60 יום מתחילת הכהונה, ופעם נוספת עד 60 יום מסיומה. עם זאת, אין סנקציה ממשית על אי־שליחה של הצהרת ההון, וגם כאשר הן נשלחות, הן מונחות בכספות כאבנים שאין להן הופכין, נסתרות מאור השמש ורחוקות מעיני הציבור.

כשראש עירייה נבחר מחדש לקדנציה נוספת הוא נדרש לעדכן את הצהרת ההון "כל אימת שחל לדעתו שינוי משמעותי בתוכן הצהרתו". אולם אותו "שינוי משמעותי" אינו מוגדר: האם מדובר במאות אלפי השקלים שנכנסו לחשבונו כמשכורת? האם מדובר בחלקת אדמה כזו או אחרת שאותה רכש, או בדירה חדשה שבבעלותו? אולי מדובר בנכסים ועסקים שצמחו לפתע אצל קרובי משפחתו? מי קובע מה משמעותי? כל ראש עירייה ופרשנותו האישית. זכות הציבור לדעת? לא במקרה הזה.

הבעיה אינה מסתכמת בראשי העיריות בלבד, היא רחבה הרבה יותר: חברי מועצות הערים הם מתנדבים היושבים בצמתים חשובים של קבלת החלטות בנושאי מכרזים, תכנון ובנייה, ותפקידם לייצג את הציבור. למעט טופס ניגוד עניינים, שאותו הם ממלאים בענייני תכנון ובנייה וגם הוא נותר חסוי, אין לציבור דרך להכיר את מארג האינטרסים הכלכליים שדוחף חבר מועצה, שלעתים משקיע מאות אלפי שקלים כדי לזכות בתואר ההתנדבותי הנכסף.

ההחלטות המתקבלות במועצת העיר הן "החיים עצמם" — והן עוסקות בנושאים כמו אופי הבנייה העירונית, רמת הפיתוח הסביבתי, השקעה בתשתיות ובחירת גורמים מבצעים. לציבור אין כל דרך לזהות את הקשרים, ההקשרים והאינטריגות מאחורי כל החלטה, וממילא אין לו דרך לדעת אם ההחלטה התקבלה לטובת הכלל או לטובת הקבלן.

גם שידור ישיבות מועצה לציבור, כפי שנעשה לאחר מאבק ממושך בכמה ערים, חושף לציבור רק את מה שמונח גלוי על השולחן. הצהרת הון רחבה, מפורטת ומונגשת היא כלי קריטי בחשיבותו לפיקוח ציבורי.

ברוח השקיפות המנשבת באחרונה בעיתונות וברשתות החברתיות, יש נבחרי ציבור שבוחרים להציג לציבור הצהרת הון. אך לסקרנים שבינינו, ולאלה המבקשים לקיים הליך השוואתי, אין כל דרך להשוות בין הצהרה פומבית זו לבין המצב האמיתי בהווה, בעבר או בעתיד, וממילא כל נבחר ציבור המפרסם הצהרה כזאת בעצמו — עושה זאת על פי נוסח שמתאים לו ושאינו מחייב על פי החוק.

תרבות של שקיפות לגבי הצהרות הון תצמצם שמועות על מעשי שוחד ושחיתות ברשויות המקומיות, ותאפשר גם לציבור לבדוק שמועות כאלה באופן מיידי. הפחד להיתפס יהפוך למוחשי לאורך כל הקדנציה, ומעשי השחיתות הציבורית יצטמצמו. כיום נאלצות רשויות אכיפת החוק לקיים חקירות ממושכות, ולעתים הן מבזבזות משאבים, שמלכתחילה הם דלים יחסית, על מרדפי שווא.

במצב הנוכחי, כל עיר שבונים בה — נבחריה הם בחזקת חשודים. קל כל כך למכור את אמון הציבור בעבור שוחד. הפגם המוסרי הזה מטיל צל כבד על התנהלות השלטון המקומי. אבל קל גם לתקן זאת. האמצעים הטכנולוגיים בהחלט קיימים ונגישים, דעת הקהל מוכנה לשינוי, וקיימות התארגנויות אזרחיות המחזיקות בכלים הדרושים לשם כך. עכשיו רק צריך מחוקקים שאינם מפחדים מהפריימריז ושיעזו לשנות את המציאות.

הכותב הוא חבר מועצת העיר הוד השרוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם