תרופה למכה: כך מגייסים הון ממשקיעים

סטארט־אפים רבים נסגרים בהפסד כספי, מכיוון שהיזמים לא קיבלו הדרכה נכונה בנוגע לניהול גיוסי הכספים

דורון הרצליך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס DLD בתל אביב 2015
דורון הרצליך

השנה הנוכחית נפתחה, כפי שהסתיימה השנה הקודמת, במציאות עגומה עבור חברות הסטארט־אפ בישראל, שבה גובר הקושי לגייס הון עבור חברות טכנולוגיה בתחילת דרכן.

גיוס הון היה תמיד קשה עבור חברות בראשית דרכן, אך הדו"ח האחרון של החברות IVC ו–APM הצביע על ירידה הדרגתית מ–173 השקעות ראשוניות (סיד) ב–2014 ל–86 השקעות ראשוניות בשנה החולפת בישראל. מדובר בירידה תלולה של 50% בתוך שנתיים, כאשר הצפי בשנה הנוכחית הוא שהמצב יחמיר. גם בארה"ב המציאות דומה, כאשר ההשקעות בחברות סטארט־אפ ירדו ב–50% בשנה החולפת.

הסיבה העיקרית לירידה היא אכזבת משקיעים, שבעבר השקיעו כסף תמורת שווי חברה גבוה, אך איבדו אותו כשחברות הסטארט־אפ נסגרו בשל חוסר יכולתן לגייס השקעות המשך. כיום למשקיעים יש לא מעט קריטריונים להשקעה בחברה מסוימת, ומספיק חוסר התאמה בקריטריון אחד כדי שיפסלו בקשה להשקעה בסטארט־אפ. לדוגמה, משקיעים רבים מחפשים פתרונות פורצי דרך בשווקים שבהם עדיין לא קיימת תחרות, לעומת שנים עברו, שבהן נטען כי אין באמת דבר כזה שוק ללא מתחרים.

בנוסף, משקיעי הון סיכון ממעטים כעת לקחת סיכונים ומחפשים הוכחה כי המוצר שבו ישקיעו, עובד. כלומר, כיום לא ניתן לגייס הון על פי רעיון טכנולוגי בלבד, אלא רק אם המוצר יפותח במימון אישי ויוצג למשקיעים עם תוכנית פעולה מוכחת. זאת, במטרה שהמשקיע יאמין בסיכויו להשיג רווח גדול על השקעתו.

חברות סטארט־אפ רבות, גם כאלה עם טכנולוגיה מצוינת, נסגרות לאחר הפסד כלכלי מכיוון שיזמים רבים לא קיבלו הדרכה נכונה בניהול משקיעים וגיוסי כספים. גם יזמים שהצליחו להשלים גיוס ראשוני, נכשלו בגיוס המשך — בשל חוסר ידע והדרכה. יזמים בחברות סטארט־אפ צריכים להבין כי מערכת גיוסי ההשקעות ב–2017 פועלת באופן שונה לחלוטין מבשנים עברו.

אם כך, כיצד יכולים יזמים טכנולוגיים לשרוד ולגייס הון ממשקיעים? אפשרות אחת היא להחזיק באופן מצומצם את הסטארט־אפ בעזרת מימון אישי קטן של חברים וקרובי משפחה, ולקוות לנס של גיוס כספי. האפשרות השנייה היא להגדיל את סיכויי ההצלחה על ידי שימוש במנטורים, כגון יזמים מנוסים שהקימו, גייסו כסף, ניהלו ומכרו סטארט־אפים.

האפשרות הראשונה אטית, וברבים מהמקרים הכסף אוזל והחברה נסגרת. האפשרות השנייה עדיפה ליזמים המבינים כי גיוס הון הוא תהליך מתמשך הגוזל את רוב זמנו של היזם, וכי עדיף להם לגייס מנטור מנוסה — אדם שיכול לכהן כיו"ר פעיל, לקחת אחריות על תהליך הגיוס, להכין מצגות למשקיעים, לאתר ולתאם פגישות עם משקיעים, לעבוד עם עו"ד מנוסה בצד המשפטי, וללוות את החברה עד לסיומו המוצלח של תהליך הגיוס. זוהי הדרך הנכונה והמוכחת ביותר עבור יזמים טכנולוגים לגייס הון ולהצליח בקידום החברה.

הכותב הוא יזם, אחראי להקמת שש חברות ומתמחה בגיוס הון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker