החלטורה של ניהול אסון המוני

בימים אלה נשלמות ההכנות לקיומם של אירועים המוניים בקיץ. המצב החוקי משאיר את הבטיחות בשטח ליד המקרה

אלחנן משי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התמוטטות גשר המכבייה ב– 1997צילום: JEREMY FELDMAN / ASSOCIATED PRES
אלחנן משי

בעקבות כמה אסונות שאירעו במהלך אירועים המוניים חד־פעמיים, דוגמת אסון ערד ואסון המכבייה, מונתה ועדה בין־משרדית שהכינה טיוטה לפרק חדש בחוק רישוי עסקים ותקנות רישוי עסקים באירועים המוניים. ואולם החקיקה מעולם לא הושלמה בכנסת.

לאחר שהתרחש אסון הר הרצל, שבו נפל גשר התאורה ברחבת הר הרצל לקראת חגיגות יום העצמאות וחיילת נהרגה, ניתן היה לצפות כי יחס משרדי הממשלה לבעיה ישתנה. היינו מצפים כי משרד העבודה, שהוא הגורם המופקד על בטיחות, יפעל להגדרת התפקידים הנדרשים להגברת הבטיחות באירועים המוניים ולחקיקה בנושא, ומשרד הפנים יפעל לחקיקת חוק רישוי עסקים.

אך לא כך קרה. בשל כמה בעיות מרכזיות בתחום. הבעיה הראשונה היא שאין הגדרה לתפקיד מהנדס בטיחות. תפקיד זה מרכזי לצורך תכנון וניהול בטיחותי של אירועים. החל בניהול ובטיפול באירועים המוניים חד־פעמיים, ועד חוות דעת בנושאים כמו אישור פתיחת בית ספר, אישור לרישוי בריכת שחייה, אישור למתקני ספורט ועוד. לצערנו, עד היום לא השכיל משרד העבודה להשלים את הגדרת התפקיד ואת ההכשרה הנדרשת לצורך הסמכתו של מהנדס הבטיחות ורישומו בפנקס המהנדסים.

הבעיה השנייה היא שאין תקן לבטיחות באירועים המוניים. משרד הכלכלה תיקצב באופן חלקי את מכון התקנים לכתיבת תקן בטיחות, אלא שהפרק השלישי והחשוב ביותר בתקן, שאמור היה לעסוק בדרישות הטכניות להקמת מתקנים לאירועים המוניים — לא נכתב מכיוון שהתקציב אזל. מחדל זה הוא בעל השפעה מכרעת על סיכון הציבור באירועים המוניים.

הבעיה השלישית היא החקיקה. כחלק מהמלצות הוועדה הבין־משרדית לאירועים המוניים, נקבע כי יש להשלים חקיקה מיוחדת לאירועים המוניים במסגרת חוק רישוי עסקים. כאמור, הוועדה הכינה טיוטה לפרק חדש לחוק רישוי עסקים, שיעסוק ברישוי אירועים המוניים וכן תקנות רישוי עסקים לאירועים המוניים. ואולם החקיקה מעולם לא הושלמה בכנסת משתי סיבות: הראשונה — מהנדס הבטיחות הוא זה שאמור היה להמליץ על ההגדרות בחוק. בהיעדר הגדרה למהנדס הבטיחות עצמו, לא ניתן היה להשלים את החקיקה הראשית. השנייה — משרד הפנים רצה להעביר את תהליך אישור התכנון והביצוע של החקיקה החדשה לגורם חדש — מכון רישוי — שלא היה קיים בפועל אז, ולא קיים גם היום.

בימים אלה נשלמות ההכנות לקיומם של אירועים המוניים ומופעי אמנים גדולים בקיץ ברחבי המדינה. המצב החוקי והמקצועי מותיר את הבטיחות בשטח, את הרשויות המקומיות ואת המפיקים ליד המקרה והחלטורה. מנהלי האירועים, המשטרה ומפיקי האירועים יפעלו, כמו בכל שנה, על פי הידע והניסיון שלהם — אך ללא כל בסיס חוקי ותיקני מלא.

הכותב כיהן בעבר כמנהל אגף רישוי עסקים בעיריית תל אביב יפו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker