הבחינה הפסיכומטרית משקפת את הפערים החברתיים - ולא יוצרת אותם - זירת הדעות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבחינה הפסיכומטרית משקפת את הפערים החברתיים - ולא יוצרת אותם

מערכת ההשכלה הגבוהה אינה צריכה (ואינה יכולה) לטפל בפערים שנפערו מגן החובה ועד סיום כיתה י"ב

8תגובות
קורס הכנה לפסיכומטרי
עופר וקנין

ההאשמות שנשמעות נגד הבחינה הפסיכומטרית, כאילו היא תורמת להגדלת הפערים החברתיים, מחמיצות את העניין. למה הדבר דומה? לאדם חולה שנמדד לו חום גבוה, והאשמה בתחלואיו תופנה למדחום במקום לחיידקים, לזיהום ולשאר הגורמים הישירים.

באחרונה פורסמה ב–TheMarker סדרת מאמרים שעסקו בהשכלה הגבוהה בישראל והתמקדו בתנאי הקבלה לאוניברסיטאות ובנשירה מלימודים בכלל, ומלימודי הנדסה בפרט. בין השאר, עלה לדיון תפקידה של הבחינה הפסיכומטרית כרכיב בתנאי הקבלה לאוניברסיטאות, ונטען כי הבחינה מפלה מועמדים מקבוצות אוכלוסייה מסוימות. מהמאמרים מצטייר כי האוניברסיטאות מנסות להדיר אוכלוסיות מסוימות מלבוא בשעריהן, תוך שימוש בבחינה הפסיכומטרית כשוער אכזר העומד בפתח — ובכך תורמות להגדלת הפערים החברתיים.

ראשית, באוניברסיטאות קיימים כבר שנים רבות אפיקי קבלה "עוקפי פסיכומטרי", כמו אפיק מעבר מהאוניברסיטה הפתוחה או קבלה ישירה על סמך ציוני בגרות גבוהים לחלק ממסלולי הלימוד. מסלולים אלה מיועדים, בין השאר, למבקשים להימנע מהבחינה הפסיכומטרית, אך מעטים המועמדים המשתמשים בהם.

שנית, הבחינה הפסיכומטרית אינה מקור הבעיה במערכת ההשכלה הגבוהה. היא רק משקפת בעיה קשה ועמוקה של פערים חברתיים בישראל. עלינו להשתמש בבחינה זו כמראה — בהצביעה על האוכלוסיות שהוזנחו במשך השנים.

שיעור הזכאות לבגרות ואיכות תעודת הבגרות לא יעלו אם תבוטל הבחינה הפסיכומטרית; פערים גדולים בידע באנגלית ובהשכלה כללית בין מגזרים שונים לא יגושרו אם יופסק השימוש בבחינה הפסיכומטרית או אם יירד ציון הסף לקבלה לאוניברסיטה; יכולות למידה, קריאה וניתוח טקסטים לא יופיעו יש מאין אם הן לא יימדדו בכניסה לאוניברסיטאות; ובמקביל, אמינותן של בחינות הבגרות לא תעלה אם משרד החינוך לא יחמיר עם בתי ספר שבהם ניכר כי קיימת תופעה של העתקה בבחינות.

במקום לבטל את הבחינה הפסיכומטרית, צריך, למשל, לוודא שחרדים לומדים מקצועות ליבה, ושתלמידות מופנות למקצועות מדעיים וטכנולוגיים; לפתח מיומנויות למידה בקרב יוצאי אתיופיה; ולתגבר את לימודי השפה האנגלית בקרב האוכלוסייה הערבית. מערכת ההשכלה הגבוהה אינה צריכה (ואינה יכולה) לטפל בפערים שנפערו מגן החובה ועד סיום כיתה י"ב. ואולם כיום זה בדיוק מה שקורה — מערכת ההשכלה הגבוהה מתמודדת עם פערים בהשכלה התיכונית באמצעות מכינות קדם־אקדמיות, קורסי הכנה, בחינות סיווג ולימודים תיכוניים במהלך התואר (אנגלית, למשל), וכן תמיכה כלכלית ולימודית נרחבת במשך הלימודים לתואר.

תלמידים שמגיעים בלתי־מוכנים ללימודים נושרים או פורסים את לימודיהם על פני חמש שנים ואף יותר. למהלך כזה יש השלכות כלכליות עצומות עבור הסטודנטים. למעשה, סטודנטים אלה משלמים על ידע שהיו צריכים לרכוש במהלך שנותיהם בבתי הספר במסגרת חוק חינוך חינם.

על מערכת החינוך להתבונן על ציוני המבחן הפסיכומטרי — הנוצרים יציבים, בניגוד לציונים במבחני הבגרות, העולים במהלך השנים — ולאבחן באמצעותם היכן יש להשקיע יותר משאבים, ואילו מגזרים דורשים התייחסות מיוחדת במשך הלימודים בבתי הספר. המבחן הזה הוא כלי עבודה נהדר למערכת החינוך וגם למוסדות להשכלה גבוהה, אך יש לזכור שהוא הכלי ולא המטרה. החלפת כלי המיון לא תעלים את הפערים.

וכמה מלים על הטכניון: הטכניון הוא מוסד מבוקש, המדורג במקומות גבוהים מאוד בדירוגים עולמיים, וזאת בשל דרישותיו האקדמיות הגבוהות והסטנדרטים שלו בהכשרת מהנדסים ומדענים. העובדה שמספר המועמדים גדול ממספר הסטודנטים שהטכניון יכול לקלוט, מחייבת את הטכניון להשתמש בכלי הערכה אחידים, הוגנים ושקופים, שנועדו לשקף את יכולת המועמדים לסיים את התואר בהצלחה ובזמן סביר, להיכנס לשוק העבודה ולהצליח בו, וכך גם לתרום לחוסנה הכלכלי של ישראל.

נתיב־רונן היא ראש מרכז הרישום והקבלה בטכניון; פרופ' חזן היא דקאנית לימודי הסמכה בטכניוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם