הביטוח הלאומי לא דואג לחלשים

מערכת המחשוב של המוסד לביטוח לאומי עוברת שינויים, אך בסופו של יום האזרח אינו מרגיש אותם

אייל פייפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל פייפר

בראיון שפורסם ב"הארץ" ב–10 בפברואר, עם פרופ' שלמה מור יוסף, לרגל פרישתו מתפקיד מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, התייחס המנכ"ל הפורש לבעיית הקצבאות, שהמוסד לביטוח לאומי אמון על חלוקתן. לדבריו, הקצבאות לא עלו כבר שנים, ואם לא יחול שינוי בסדר העדיפויות הלאומי, בעוד כעשור כ–25% מאזרחי המדינה יהיו מתחת לקו העוני.

כפי שאומר מור יוסף, אנו עדים לכך שבשנים האחרונות יש שחיקה מתמדת בקצבאות המוענקות מטעם ביטוח לאומי. אולם מור יוסף אינו מציין ששחיקה זו נובעת בין היתר גם מהעובדה שהמוסד לביטוח לאומי שינה במהלך 2016 את ספר הנכויות.

מדוע קולו של מור יוסף אינו נשמע לפני כמה חודשים, כאשר החליטו במוסד לביטוח לאומי לרענן את חוקי ספר הנכויות, שצימצמו את מספר הזכאים לקצבאות נכות בקרב חולי לב, סוכרת ומחלות נוירולוגיות?

בראיון מתייחס המנכ"ל הפורש למהפכת המחשוב. לדברי מור יוסף, השירות של המוסד לביטוח לאומי הפך נגיש ודיגיטלי יותר בשנות כהונתו. הביטוח הלאומי השקיע 800 מיליון שקל במערכת מחשב חדשה. אכן, מערכת המחשוב של הביטוח הלאומי עוברת שינויים, אך בסופו של יום האזרח אינו מרגיש אותם. כך למשל, לא מועלים פרוטוקולים של ועדות רפואיות לאתר המוסד לביטוח לאומי באופן מיידי. בנוסף, שירות הלקוחות באמצעות המחשב חייב להיות יעיל. במצב הנוכחי רבים מהפונים לאתר האינטרנט של הביטוח הלאומי נאלצים להמתין ימים ארוכים עד למענה.

חבל שהמנכ"ל היוצא לא העמיד לעצמו כיעד את עניין הגדלת אפשרויות השיקום המקצועי. לא אחת אנחנו פוגשים בנכים שאם רק היו מסייעים להם להשתלב במעגל העבודה, מצבם היה טוב בהרבה. בעבר כל הנכים היו זכאים לקבל שיקום מקצועי, הכולל הכוונה תעסוקתית וסיוע בלימודים, אולם לאחרונה שינתה הממשלה את תמונת המצב וקבעה כי רק כשיש לתובע קצבת נכות הוא רשאי לקבל שיקום מקצועי ומלגת לימודים. כך למעשה הוצאו אלפי נכים מחוץ למעגל הקצבאות, ולא שמענו קול צעקה מכיוונו של מור יוסף.

המוסד לביטוח לאומי הוא אחד הגופים החזקים במדינה, החולש על תקציב של 85 מיליארד שקל. רבות דובר על צמצום הרזרבות שלו, ועל החשש כי בעתיד הוא לא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו, אבל כשמסתכלים היום על תמונת המצב של מקבלי הקצבאות — המספרים עגומים. רק 0.5% מכלל מגישי התביעות בגין נכויות עבודה מקבלים קצבה, ואילו בקטגוריה של נכות כללית יותר מ–90% ממגישי התביעות נדחים.

נותר לקוות כי מחליפו של מור יוסף, שזהותו נכון לכתיבת שורות אלה עדיין אינה ידועה, ייכנס באופן מהיר לתפקיד, ינגיש את המוסד לכלל האזרחים, יסייע בהגדלת מספר מקבלי הקצבאות — ובסופו של דבר יצמצם את ממדי העוני בקרב אזרחי ישראל.

הכותב הוא עורך דין מומחה לתביעות ביטוח לאומי ומייסד האתר "ביטוח לאומי עשה זאת בעצמך"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker