תעשייה טל לייזר |

בכל ארגון מסתתר סטארט־אפ

בכל שוק ובכל תחום אפשר להמציא את הקטגוריה מחדש, וכך להזרים כסף חדש לארגון ואנרגיה חדשה ומלאת השפעה

טל לייזר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל לייזר

כדי לצמוח, התעשייה המסורתית חייבת להצמיח מתוכה סטארט־אפים. זה מאתגר, ובמיוחד לתעשייה שלא בהכרח רגילה לחשוב במושגים כאלה, אבל לגמרי אפשרי. הרבה פעמים הדבר מסתתר בחיבור ייחודי ואטרקטיבי בין עולמות ישנים לטכנולוגיות החדשות.

זה לא פשוט להמציא סטארט־אפ, להבין מה תהיה בשורה בעלת ערך, שיהיה לה שוק גדול מספיק. לא פחות מאתגר ללכת את כל הדרך כדי לפתח את הסטארט־אפ בדיוק באופן שתיכננו, ואולי אפילו טוב יותר, מחודד יותר, עם ערך רב יותר.

לצד הקשיים, הבשורה היא שבכל ארגון מסתתר סטארט־אפ, ואפילו יותר מאחד. זה מעניין במיוחד כשמדובר בחברות מהתעשייה המסורתית, שמייצרות את אותם מוצרים ושירותים כבר כל כך הרבה שנים, ולרגע לא חושבות שיש להן פוטנציאל להיות בעלים של סטארט־אפ.

בכל שוק ובכל תחום — מזון, טקסטיל, פלסטיק, מתכות, זכוכית, אריזות, מוצרי נייר, תאורה, שוק הצבעים, משחקים, שירותי בריאות, נסיעות, חינוך — אפשר להמציא את הקטגוריה, וכך להזרים כסף חדש לארגון. מהלך כזה מזרים גם אנרגיה חדשה ומלאת השפעה, שמקדמת את הפעילות היומיומית.

מפעל לייצור מסחטות מיץ בקיבוץ חולית צילום: אליהו הרשקוביץ

יותר ויותר חברות בתעשייה המסורתית מחפשות דרכים להתחדש. העולם מתקדם מהר, ואי־אפשר להישאר מאחור. יש מגוון דרכים לעשות זאת, כמו מיזמים חיצוניים ושיתופי פעולה אפשריים. מציאת הסטארט־אפ שבתוך החברה היא אחת הדרכים לעשות זאת, והיא מבטיחה לחברה משהו גדול ששייך רק לה — וגם פוטנציאל לצאת החוצה ליצוא, אם מקימים סטארט־אפ ייחודי ורלוונטי ברמה עולמית.

אז איפה בכל זאת הקאץ'? איך יכול להיות שאם בכל ארגון מסורתי מסתתר סטארט־אפ, אנחנו לא רואים את החברות מסתערות ומממשות אותו? זה פשוט: כגודל הפוטנציאל כך גודל החשש ותחושת חוסר הביטחון בכך שבאמת אפשר לעשות את זאת. כדי להגיע לפריצה הגדולה, מי שעומדים בראש הארגון נדרשים לצאת מאזור הנוחות, להיות נכונים ליטול סיכונים מחושבים, לצאת לדרך מרתקת, גדולה ומסעירה. ואולם עליהם לזכור שהדרך תהיה מפחידה, ויש צורך בנכונות לעבודה רבה ומאומצת כדי לממש את הפוטנציאל.

בשנים האחרונות אנו עדים לפריצות דרך של חברות מהתעשייה המסורתית, שהחליטו לגלות ולממש את ה"סטארט־אפיות" שלהן, שפותחת בפניהן את השוק הבינלאומי, אצל חלקן בפעם הראשונה. כך למשל, חברת תאורה ישראלית השיקה באחרונה סטארט־אפ שמאפשר לה למכור בעולם תקרה שלמה למבנה, במקום תאורה בלבד. חברה אחרת מתחום הממתיקים משיקה בימים אלה חידוש עולמי — הדור הבא של הממתיקים — וחברה לייצור חומצת לימון נכנסת בימים אלה לתחום תוספי המזון, בזכות תהליך פיתוח המבוסס על הפחת שלה. אלה רק דוגמאות, וכמותן ניתן למצוא עוד רבות, של הצלחות ישראליות עם גאווה גדולה בצדן.

הכותבת היא מנכ"לית חדשנות מעשית — ייזום ופיתוח סטארט־אפים לתעשייה המסורתית

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker