רעיה לוי ואיתמר יקיר

אוכלוסיית הצעירים בני 18–25 נהפכת בשנים האחרונות לקבוצה מובחנת בעלת מאפיינים ייחודיים. ייחודה של תקופת "הבגרות הצעירה" מסתמן על רקע התאחרות הכניסה לשוק העבודה, הישארות ממושכת יותר בבית ההורים והגדלת התלות הכלכלית בהם.

בישראל מצטרף לכך אתגר נוסף: תקופת השירות הצבאי או הלאומי מצמצמת עבור הצעירים את פרק הזמן המוקדש לצעדים הראשונים בתחומי ההשכלה והתעסוקה — בהשוואה לבני גילם בעולם.

קורס הכשרה מקצועית של צופןצילום: ירון קמינסקי

התמודדות זו מורכבת במיוחד בעבור צעירים המגיעים מרקע של מצוקה וסיכון, וביתר שאת עבור אלה מהם שהם חסרי עורף משפחתי, בוגרי פנימיות ומשפחות אומנה, וצעירים מרקע סוציו־אקונומי נמוך. בהיותם נטולי בסיס כלכלי משמעותי, הם מקדישים חלק גדול יותר מזמנם ומרצם לצורך "הישרדות", ולרבים מהם אין אפשרות להתפנות ללימודים גבוהים ממושכים, שלא בהכרח מבטיחים בסופם אופק תעסוקתי. בשל כך, רבים מהם מועסקים במשרות בסיסיות, שבהן הפוטנציאל להתפתחות אישית בהמשך הקריירה אינו גבוה.

תחום ההכשרות המקצועיות למבוגרים עשוי להיות בשורה בעבור רבים מן הצעירים האלה. הכשרה מקצועית היא על פי רוב קצרה, זולה יחסית וממוקדת במקצועות המבוקשים בשוק העבודה, ועל כן אטרקטיבית במיוחד לצעירים המצויים במצוקה כלכלית כבר בראשית חייהם הבוגרים. יש בה כדי למנוע את כניסתם למעגל הנזקקות והרווחה, וליצור עבורם אופק תעסוקתי וכלכלי. יש צעירים שירכשו באמצעות ההכשרה מקצוע לחיים, ויש שיעסקו בתחום שאליו הוכשרו במשך כמה שנים וימשיכו הלאה. עבור שתי הקבוצות יש בהכשרה הזדמנות להגדלת פוטנציאל ההכנסה, שיפור בתנאי ההעסקה והגדלת ההון האנושי — באמצעות חיזוק של מיומנויות ספציפיות וכלליות (כישורים רכים), וצבירת ניסיון איכותי בשוק העבודה.

מאז 2003 מורגשת במשק הישראלי מגמה חיובית ומתמשכת של הצטרפות אוכלוסיות נרחבות למעגל העבודה. המגמה הביאה לעלייה ברמת החיים, ועל פני זמן גם לבלימת ההתרחבות של האי־שוויון. במקביל לשינויים אלה, התחיל השימוש בכלי מדיניות חדשים בתחום עידוד התעסוקה, שהשפעתם החיובית מתבררת והולכת. לצד מהלכים שהתוותה הממשלה, התרחבו התוכניות המופעלות בתחום התעסוקה על ידי ארגונים במגזר השלישי. השלמתו של תהליך חיובי זה צריכה לכלול, בין היתר, את הרחבת הגישה להכשרה מקצועית לצעירים וצעירות במצבי סיכון.

בסקר שערך פורום הארגונים לצעירים בסיכון ביוני 2016, נמצא כי רבים מהצעירים אינם פונים לרכוש הכשרה מקצועית בשל מחסור במידע לגבי האפשרויות בתחום, או משום שהם חוששים מהתדמית השלילית שהחברה מייחסת להכשרה מסוג זה. נדמה כי רווחות בחברה תפישות סטריאוטיפיות לגבי תחום ההכשרה המקצועית, אך הן אינן מבוססות בעליל. כיום נכללים בהכשרה המקצועית מגוון רחב מאוד של מסלולי לימוד, שחלקם בעלי אוריינטציה טכנולוגית גבוהה ורבים מהם מהווים כרטיס כניסה למקצועות שבהם רמת השכר גבוהה מהממוצע במשק.

המדיניות הממשלתית יכולה לעשות יותר כדי ליצור הזדמנויות בתחום לצעירים בסיכון. הגדלת האטרקטיביות של מסלולי ההכשרה המקצועית לאוכלוסיית הצעירים בסיכון, תלויה במתן מידע עשיר וברור לגבי האפשרויות הקיימות ובהרחבת מגוון הקורסים המסובסדים על ידי המדינה — אך גם בתמריצים כלכליים, ובראשם השוואת תנאיהם של צעירים בסיכון לאוכלוסיות אחרות, הנהנות כיום מהטבות ממשלתיות בתחום. זו עשויה להיות הזדמנות מצוינת עבורם, אך גם עבור החברה הישראלית כולה והמשק.

לוי היא מנהלת פורום הארגונים למען צעירים בסיכון. יקיר הוא חוקר בפורום קהלת לכלכלה

צילום: אלון רון
קורס הכשרה מקצועית. אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לנאמר בכתבהצילום: יוסי וייס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker