מהפכה תחבורתית לא תמיד מחייבת כמויות דמיוניות של כסף

הנתיבים המהירים הם דוגמה לפתרון הולם לאתגרי התחבורה בישראל, בעלות הגיונית ובתהליכי תכנון והקמה מהירים

מיטל להבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיטל להבי

פרויקט הרכבת הקלה הנבנית בגוש דן זכה להרבה כותרות בשנה האחרונה - אך המהפכה התחבורתית של גוש דן עשויה להגיע מהר יותר ודווקא מכיוון אחר: נתיבים מהירים ונתיבי תחבורה ציבורית, שישרתו מאות אלפי ישראלים מדי יום ויותירו עשרות אלפי מכוניות מחוץ למטרופולין.

אחד הפרויקטים התחבורתיים המצליחים בישראל בעשור האחרון הוא הנתיב המהיר, המחבר בין מחלף בן גוריון לנתיבי איילון בנתיב אגרה מהיר, שבו יכולים לנסוע בחינם רכבי תחבורה ציבורית ורכבים בתפוסה של ארבעה אנשים (כולל הנהג). למרות הספקות שליוו את הפרויקט הזה מתחילתו, נדמה כי כיום האתגר העיקרי העומד בפני הנתיב המהיר הוא דווקא עודף ביקוש - החניון בשפירים מתמלא מדי יום כבר בשעות הבוקר המוקדמות (הקמת קומה נוספת כבר מקודמת ותצא לדרך בקרוב), השאטלים לאזור הבורסה והקריה בתל אביב יוצאים מלאים, ולכל אלו מתווספים אלפי ישראלים שמשתמשים בחינם בנתיב בנסיעות שיתופיות (קארפול) או בתחבורה הציבורית.

בסך הכל, חוסך הנתיב המהיר את כניסתם של 8,000–10,000 כלי רכב לגוש דן בכל יום. התוצאה המיידית היא פחות עומס בכבישים, פחות זיהום אוויר, פחות הוצאות לנוסעים ופחות שעות חיים ועבודה מבוזבזות.

לאור ההצלחה, מתכוון משרד התחבורה לשכפל את המודל ולהקים עוד חניונים עם נתיבים מהירים בכניסות לתל אביב־יפו מצפון, מדרום וממזרח: חניונים גדולים ימוקמו במחלפי קסם, מורשה, שפיים וראשון לציון. כל חניון יכלול כ-4,000 מקומות, וביחד עם חניון שפירים המורחב הם יגיעו ל–20,000 מקומות חניה בחינם לטובת העובדים במטרופולין.

חניון הנתיב המהיר בשפירים. בשל הביקוש הרב תיבנה קומה שנייהצילום: רודי אלמוג

הנתיבים המהירים מהווים דוגמה לחשיבה יצירתית המאמצת פתרונות מהעולם שהולמים את האתגרים התחבורתיים בישראל, בעלות כלכלית הגיונית ובהליכי הקמה ותכנון פשוטים ומהירים יחסית. אולם, כדי שנתיבים אלו יוקמו ויפעלו בהקדם, יש ללמוד מטעויות העבר ולצאת למכרז מאוחד להקמה ותפעול - ולחסוך זמן יקר ועלויות מיותרות.

בנוסף, יש לזכור כי האפקט האמיתי של הנתיבים לא יימדד בחניונים, אלא בקדימות שהם יתנו לתחבורה הציבורית, לרכב דו־גלגלי ולרכבים בתפוסה מלאה. חלק מהחניונים אף יכללו תחנות רכבת בשטחם, ויש להציע מודל של חניה ונסיעה ברכבת במחיר אטרקטיבי על מנת לעודד כמה שיותר נהגים להשאיר את הרכב בחניון ולהיכנס לעיר בתחבורה ציבורית.

כמהלך משלים לסלילת הנתיבים המהירים, מקודם גם פרויקט הנת"צים החדש - מהיר לעיר - שבמסגרתו ייסללו או יסומנו ברוב הערים בגוש דן עשרות קילומטרים של נתיבי תחבורה ציבורית, שיהיו מרושתים במצלמות אכיפה ויעניקו זכות דרך לאוטובוסים. מהלך זה יחסוך זמן רב ושעות עבודה יקרות לנוסעים, ומשאבים רבים שמופנים כיום לאכיפה באמצעות שוטרים ופקחים.

הצלחת הנתיבים המהירים ופרויקט הנת"צים מלמדים כי בעזרת חשיבה חברתית נכונה ואימוץ פתרונות טכנולוגיים מתקדמים ניתן ליצור שינויים מרחיקי לכת, גם ללא תלות בפרויקטים הנדסיים רחבי היקף והעלויות הדמיוניות שהם דורשים. הישראלים, כמו כל עם אחר, ישמחו לוותר על הרכב הפרטי ועל התסכול של הפקקים, אם רק נציע להם אלטרנטיבה הגיונית, יעילה ונוחה יותר.

מגיעה מלה טובה למשרד התחבורה על הגמישות והיצירתיות שהפגין בתכנון הנתיבים, ועל השחרור מקבעונות מחשבתיים מהמאה העשרים. כעת, נותר רק להזדרז בהקמה ובביצוע.

הכותבת היא סגנית ראש העיר תל אביב־יפו ומחזיקת תיק התחבורה, הבינוי והתשתיות

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker