המהפכה הטכנולוגית בחינוך עוד לפנינו

ייתכן שהסיבה לכך שעדיין אין טכנולוגיה פורצת דרך בחינוך היא שמרנות ■ מערכות החינוך בעולם הן ארגונים שמרניים

יואב ארמוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: בלומברג
יואב ארמוני

ביוטק, קלינטק ופינטק הם שילובים של טכנולוגיה חדשנית בענף ממוקד: ביוטק מופנה בעיקר לתחום הרפואה, קלינטק לתחום האנרגיה המתחדשת, טיהור מים ומיחזור ופינטק לתחום הפיננסים. אדיוטק (שילוב של חינוך וטכנולוגיה), לעומת זאת, הוא שם של חברה אחת שעוסקת בהדרכות והרצאות. כמות ההשקעה בטכנולוגיה לתחום החינוך אינה מצדיקה להכתיר אותה בשם משל עצמה.

ההסבר הראשון האפשרי לכך הוא שאין כסף בחינוך, ולכן לא מתפתחת בתחום תעשייה טכנולוגית. אלא שתקציב החינוך בישראל מגיע לעשרות מיליארדי שקלים, ואף נושק לתקציב הביטחון, וזה עוד לפני חישוב של ההוצאות הפרטיות, תקציב ההשכלה הגבוהה ופעילות מלכ"רים. ברוב מדינות OECD ההשקעה בחינוך גבוהה אף יותר — כ–6% מהתקציב הלאומי של כל מדינה בממוצע — ולכן ניתן להניח שיש הרבה כסף בתחום החינוך בישראל ובעולם.

לאור זאת, אולי הסיבה לכך שעדיין אין טכנולוגיה פורצת דרך בחינוך היא שמרנות. מערכות החינוך בעולם הן ארגונים שמרניים המתנגדים לחידושים. ואולם ניקח לדוגמה את ענף הבנקאות, שנחשב גם הוא לשמרני ביותר, ועדיין מושך השקעות ענקיות בתחום הטכנולוגיה. בתחילה הבנקים התנגדו למגמה, אך לאחר שהבינו שלא יוכלו למנוע אותה — התחילו להשקיע בעצמם בתחום שלמעשה מאיים על קיומם. אם כך, שמרנות אינה בהכרח מונעת חדשנות.

החדשנות הקיימת בתחום החינוך אינה מהפכנית ולא ניתן להכתירה חדשנות משבשת (Disruptive Innovation). חדשנות משבשת פועלת נגד המגמה הקיימת כדי להחליף אותה בסופו של דבר. אנו מוקפים בטכנולוגיות שהתחילו כמשבשות ונהפכו להיות הטכנולוגיה השלטת: הדפוס החליף את הנייר והעט, פועל על סרט נע הוחלף ברובוט, ויקיפדיה החליפה את האנציקלופדיה, גט־טקסי את תחנות המוניות, WeWork את השכרת המשרד, פייפאל את התשלומים המקוונים, ווייז את מפות הנייר וצילום דיגיטלי החליף את סרטי צילום.

בדרך כלל, התעשייה הקיימת מתנגדת לטכנולוגיה החדשה בתחומה, וחלק גדול מפריצות הדרך מתאפשר עקב הבשלה של טכנולוגיות בתחומים אחרים. המצלמה הדיגיטלית, למשל, לא היתה יכולה ליהפך למשבשת ללא מהפכה בזיכרון הממוחשב (Flash), שמאפשר לאחסן אלפי תמונות.

מול חדשנות משבשת עומדת חדשנות משפרת — כזאת שמשפרת את המצב הקיים בהדרגה. ניסיונות החדשנות בתחום החינוך במאה השנים האחרונות היו ברובם בחדשנות משפרת. למשל: טלוויזיה לימודית, ספרים בטאבלטים ושיעורים מקוונים. מדוע עד כה לא קמה חדשנות משבשת בתחום החינוך? כנראה שהסביבה עדיין לא הבשילה כדי להיות המקפצה שעליה אפשר לבנות אותה, אבל ייתכן שכל זה עשוי להשתנות בקרוב. עם הבשלת טכנולוגיות שנמצאות בפיתוח או בשלבי היישום הראשונים — כמו בינה מלאכותית, ובעיקר למידת מכונה — נראה גם חדשנות משבשת בתחום החינוך.

ד"ר ארמוני הוא יזם היי־טק לשעבר, מייסד ומנכ"ל המיזם החינוכי ניצוצות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker