דוד לוי

בעבר, כשאדם רכש דירה, השאלה אם יגור בה כלל לא עלתה על הפרק, מפני שהתשובה היתה מובנת מאליה. עם השנים, התפישות שלנו לגבי המשמעות של רכישת דירה השתנו, הסטנדרט עלה וכך גם המחירים.

עם עליית יוקר המחיה בכלל, ומחירי הדירות בפרט — שקפצו בכ–100% בשנים האחרונות — נוצר מצב שבו משפחות צעירות, בעיקר מהמרכז, אינן יכולות לרכוש דירה במקום שבו הן באמת רוצות לגדל את ילדיהן. לכן, רבים נאלצים לרכוש בית במקום אחר ולהשכיר אותו — ובמקביל לשכור דירה במקום שבו הם רוצים לחיות. כך הפכו זוגות צעירים את הסטטוס שלהם מרוכשי דירה ראשונה למשקיעים.

שר האוצר, משה כחלון, חרת על דגלו את המלחמה במשקיעי הנדל"ן בעלי כמה דירות, באמצעות העלאת מס הרכישה, הטלת מס על דירה שלישית ועוד. אבל מתחת לאף של כולנו הוא בעצם הקים וקידם את מפעל ההשכרה הגדול ביותר שידעה ישראל — מחיר למשתכן.

מלחמתו של שר האוצר במשקיעים בשוק היא אמיתית. אבל בזמן שהוא נלחם בדור הוותיק של המשקיעים, הוא מייצר דור חדש של משקיעים — דור הזוגות הצעירים שניגשים להגרלות מחיר למשתכן בערים כמו באר שבע, ירוחם, עפולה ודימונה, בידיעה ברורה שהם לא יתגוררו בדירה ולו יום אחד, ובמקום זאת ישכירו אותה מיד עם קבלת המפתח.

כך נוצר מצב שבו שכונות שלמות נבנות כיום במסגרת מפעל ההשכרה של שר האוצר, כמו שכונת סיגליות ושכונת הפארק בבאר שבע (האחרונה צפויה לכלול כ–4,000 יחידות דיור ומשווקת כולה במסגרת מכרזי מחיר למשתכן). מתוך כלל הניגשים להגרלות בשכונה, כ–20% בלבד הם תושבי העיר, והיתר תושבי אזורים אחרים, הניגשים להגרלות בבאר שבע נוכח המחירים האטרקטיביים יחסית לאזורים אחרים.

המשפחות הצעירות חולקות אמנם את הצורך בדירה משלהן, אבל ההבנה שמחירי הנדל"ן לא יירדו, מביאה אותן למסקנה שכדאי שיהיה להן נכס ביד, גם אם לא יגורו בו ולא יהפכו אותו ל"בית של המשפחה", כמו שעשו הוריהם. הם יהפכו אותו למשאב פיננסי נוסף שיעזור להם להתמודד עם יוקר המחיה ותשלומי השכירות, במקום שבו הם באמת רוצים לגור. לחילופין, באמצעות הוריהם, דור המשקיעים הוותיק, ירכשו אותן משפחות דירה נוספת (שתירשם על שמן) ומתשואתה יוכלו ההורים להמשיך לסייע להם כלכלית.

המהלך של כחלון מתוחכם, שכן אילו היה מצהיר על רצונו להקים מפעל השכרה לאומי, ולו כדי ליישב את הפריפריה, היה זוכה להתנגדות מכל עבר. אבל כשהוא מנופף בכותרת "מלחמה במשקיעים" הוא זוכה לשקט יחסי וממשיך בפועל ליישוב שכונות שלמות בקהל של שוכרי דירות. ההשלכות של תופעת השכונות להשכרה יתגלו עם הזמן. אולי היה ראוי להוסיף חוזה שכירות עתידי שמגן על הצדדים, השוכר והמשכיר, אם הדירה יוצאת להשכרה במקום למגורי הרוכשים.

הכותב הוא מנכ"ל משותף של קבוצת ארלוזורוב, היוזמת ומארגנת קבוצות ועמותות רכישה ופרויקטים נדל"ניים בבאר שבע וסביבתה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker