חיסכון פנסיוני |

כל מה שצריך לדעת על פנסיה לעצמאים

אם אין לכם עדיין קופת גמל כעמית עצמאי או חשבון בקרן פנסיה, זה הזמן לפתוח אחד. בנוסף, עליכם לחשב את התשלום החודשי לפנסיה בהתאם לצפי ההכנסה החודשית ל-2017. ניתן גם לעשות הערכה שנתית, ולהשלים את החסר

קרולין עובד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסק משפחתי
קרולין עובד

חוק פנסיה חובה לעצמאים, שנכנס לתוקפו בינואר 2017, מעלה לא מעט תהיות בציבור הרחב. הנה כמה שאלות ותשובות נפוצות.

על מי חל החוק?

אם אתם עצמאים בני 21–60 החוק חל עליכם. עצמאי שגילו יותר מ–55 ממועד תחילת החוק (מי שנולד לפני 31 בדצמבר 1961) לא חייב בהפרשה לפנסיה, כמו גם עצמאי שטרם חלפו שישה חודשים מהמועד שבו נרשם לראשונה כעוסק.

על פי מה נקבע התשלום וכיצד הוא מחושב?

התשלום לפנסיה נקבע לפי גובה ההכנסה החייבת, כלומר רווח לפני מס ולאחר ניכויים וקיזוז פטורים שהותרו. על הכנסה חודשית שגובהה עד 4,837 שקל (חלק ההכנסה החייבת שאינו עולה על מחצית השכר הממוצע במשק) תפקידו לפנסיה 4.45%, כלומר 215 שקל בכל חודש. אם אתם מרוויחים בין 4,837 ל–9,673 תשלמו 12.55% — כלומר 607 שקל. על פי החוק, על הכנסה חודשית שגבוהה מ–9,673 שקל לא חייבים להפקיד לפנסיה.

אני עצמאי שכבר מפריש לפנסיה. מה עלי לעשות?

כדאי לבדוק כי הסכום אכן תואם למינימום הנדרש ממך בחוק. אם לא — יש לבצע את ההשלמה הנדרשת.

אני שכיר ועצמאי גם יחד. האם החוק חל עלי?

במקרה כזה יש לבדוק כמה אתה מפריש לפנסיה דרך תלוש השכר, ולהשלים באופן עצמאי במידת הצורך.

האם ניתן למשוך חלק מהסכום שנצבר בקופה ללא מס לפני שמגיעים לגיל פרישה?

במקרה שבו סגרתם את העסק, 33% מההפקדות יהוו חיסכון לדמי אבטלה ועד למקסימום של 12,200 שקל בכל שנה. נקודה חשובה נוספת: הסכום למרכיב האבטלה יינתן גם מתוך הפקדות שהפקיד עצמאי לפני תחולת החוק.

אם כך, מה עלי לעשות מחר בבוקר?

אם אין לך עדיין קופת גמל כעמית עצמאי או חשבון בקרן פנסיה, זה הזמן לפתוח אחד. בנוסף, עליך לחשב את התשלום החודשי לפנסיה בהתאם לצפי ההכנסה החודשית ל–2017. ניתן גם לעשות הערכה שנתית, ובמידת הצורך להשלים את החסר.

עד מתי עלי לבצע את ההפקדות, ואיך?

את ההפקדות יש לבצע עד 31 בדצמבר 2017. ניתן לשלם בכל חודש סכום קבוע ולהשלים את היתרה אם צריך בסוף השנה, או בתשלום אחד בסוף שנה.

האם אקבל הטבות מס?

בהחלט. הטבת המס מגיעה בצורה של ניכוי או זיכוי ממס. כמובן שיש משמעות לסוג קופת הגמל, לגובה המס השולי שאותו אדם משלם ולסכום הכולל שאותו הוא חוסך בכל שנה. לכן יש משמעות לסכום הנצבר בכל שנת מס, ובמקרים מסוימים משתלם לחוסך להפקיד כספים נוספים בסוף השנה כדי למקסם את הטבות המס שהוא יקבל.

האם חל שינוי גם בדמי הביטוח הלאומי לעצמאים?

החוק הביא להקטנת דמי הביטוח הלאומי הנדרשים עבור חלק מהעצמאים, ועבור חלקם הם עלו. מחלק ההכנסה שעד 60% מהשכר הממוצע (5,804 שקל) יופקדו מעתה 2.87% במקום 6.72% עד היום. מחלק ההכנסה שעד 60% מהשכר הממוצע יופקדו 12.83% במקום 11.23%.

מה יקרה אם לא אפריש לפנסיה?

בכל שנה רשות המסים תעביר מידע למרכז גביית הקנסות, עד סוף דצמבר. במקרה של עצמאי שחלה עליו חובת ההפקדה ולא הפקיד, מרכז הגבייה ישלח לו התראה — ובמקרה הגרוע גם תשית עליו קנס.

הכותבת היא יועצת מס ומיסוי מקרקעין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker