בבנק ישראל שכחו את המיעוטים

ועדת למברגר יכולה להכניס לבנק ישראל נציגים מתאימים גם מקרב מיעוטים, במטרה לשלבם בחברה ובכלכלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק ישראל בירושליםצילום: תומר אפלבאום

לפני כשבועיים פירסם משרד האוצר שתי פניות לציבור - לאיתור מועמדים כחברים מקרב הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל, ולאיתור מועמדים כחברים מקרב הציבור לוועדה המוניטרית של בנק ישראל. יו"ר ועדת האיתור בשתי הפניות הוא עו"ד יהושע למברגר, ששימש משנה לפרקליט המדינה, והוא בעל ניסיון מגוון בתחום המשפט הפלילי והמנהלי.

הפניות לציבור מוצעות לפי סעיף 33 לחוק בנק ישראל, ומבקשות מכל מועמד בעל ניסיון בתחום המנהלי, העסקי ובעל השכלה מתאימה, לפנות לוועדה ולהציע את מועמדותם. בפנייה לציבור מציינת הוועדה כי היא "אינה מתחייבת להמליץ לממשלה רק על מועמדים מבין אלה שהגישו את מועמדותם כאמור, והיא תהיה רשאית, על פי שיקול דעתה, לפנות בעצמה למועמדים פוטנציאליים ראויים נוספים, כדי שיגישו את מועמדותם". שמות המועמדים שיומלצו על ידי הוועדה, לאחר התייעצות עם נגידת בנק ישראל, יועברו לאישור הוועדה לבדיקת מועמדים ולהחלטת הממשלה.

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל מונה, על פי חוק שישה חברים — מהם שלושה מתוך הבנק ושלושה מקרב הציבור. הוועדה קובעת את המדיניות להשגת מטרות הבנק, ובכלל זה את המדיניות המוניטרית, שהשפעתה מוכרת יותר כקביעת הריבית במשק ושער החליפין.

ביוני 2010 נכנס לתוקף חוק חדש לבנק ישראל, שלפיו הוקמה מועצה מנהלית הכוללת שבעה חברים, ומהם שניים מתוך הבנק וחמישה מהציבור. המועצה מפקחת על התנהלות הבנק, דנה בתוכניות העבודה ומאשרת את תקציב הבנק ושכר עובדיו. המועצה ממנה רואה חשבון, מבקר חיצוני, מבקר פנימי לבנק וועדת ביקורת. מדובר בשני גופים מרכזיים בפעילות השוטפת של הבנק ובמינוי אנשי ציבור שיהיו מעורבים ישירות בפעילות ומדיניות הבנק.

עיון באתר בנק ישראל ובדו"חות הוועדה והמועצה מגלה שאין נציגי מיעוטים — ערביי ישראל (20.7%), חרדים (10%) ואחרים (3%) — בקרב הגופים שאמורים לייצג את כלל הציבור בישראל. לא סביר שבקרב המועמדים לחברות בוועדה או במועצה לא נמצאו אנשים ראויים מקרב כשליש מהאזרחים. מדובר בציבורים שחלקם מעורים בכלכלה והם בעלי ניסיון מוניטרי ותארים אקדמיים מתקדמים, המתמצאים היטב בכלכלה ועומדים בדרישות מחמירות.

לא ניתן להתעלם מהציבור החרדי והערבי, וגם לא מהדרוזי ומהצ'רקסי, כחברים פוטנציאליים בוועדה ובמועצה של בנק ישראל. יותר מ–10% מהעובדים במשרד המשפטים הם ערבים וכ–3% הם חרדים, ולדברי המנכ"לית אמי פלמור בכנס "לשבור את תקרת הזכוכית", משרד המשפטים פועל להרחבת העסקה של עובדים הנמנים עם הציבור הערבי והחרדי.

לוועדת למברגר יש אפשרות להכניס לבנק ישראל נציגים מתאימים מקצועית גם מקרב מיעוטים, במטרה לשלבם בחברה ובכלכלה. למברגר וחברי הוועדה אף הגדירו בפרסום הפנייה לציבור שהם יהיו רשאים לפנות למועמדים בבקשה להגיש מועמדות. לוועדה יש לפיכך מנדט לפנות למועמדים ראויים מקרב מיעוטים. ניתן לקוות שהמינויים הצפויים יכללו הפעם גם חרדים וערבים, ולא רק את הדמויות שתמיד נבחרות לתפקידים אלה כעניין שבשגרה. הפעם צריך לקוות שהשגרה תשתנה.

ד"ר צימרמן הוא מרצה לניהול במרכז ללימודים אקדמיים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker