לא צריך להיסחף עם השמירה על איכות הסביבה

איכות הסביבה פחות חשובה למקבלי ההחלטות בישראל, אך גם כאן יש לאזן בין הקפדה על הנושא לבין הגנה על התעשייה

מיקי הרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקי הרן

אחת הסיבות לבחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב היא ללא ספק חוסר שביעות רצונם של אזרחי ארה"ב מהתנהלות הממשל הדמוקרטי הליברלי ותמיכתו בכלכלה שהיטיבה עם מעטים, פגעה לתפישתם במקומות העבודה שלהם וקידמה טכנולוגיות שהשמידו את משרותיהם ללא תחליף. הגזמה בתמיכה במה שנראה כנושאי איכות הסביבה, אף היא כנראה חלק מהמחאה.

טראמפ הודיע באחרונה כי ימנה לתפקיד ראש הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב (ה-EPA), את סקוט פרואיט. מינוי מדהים ובלתי־צפוי, בגלל שפרואיט ידוע כמי שיצא נגד ה-EPA בנושאים שקשורים להתחממות כדור הארץ, הוא בעד הפקת גז ודלק בשיטת הפראקינג (fracking) ונגד תוכנית ה-EPA לייצור חשמל נקי ואף תבע את הסוכנות על חוקים ותקנות סביבתיים.

פרואיט הוא התובע הכללי של אוקלהומה מאז 2011. בשנתו הראשונה בתפקיד תבע את ה–EPA בשל חקיקת תקנה לגבי זיהום הנישא מתחנות כוח וחוצה מדינות. ב–2014 בית המשפט העליון הפך פסק דין של ערכאה נמוכה יותר שמנע את יישום החוק.

פרואיט תבע את ה–EPA גם על חקיקת תקנה בנושא האובך האזורי. תביעה זו באה בתגובה לכך שב–EPA לא קיבלו את התוכניות להפחתת האובך של אוקלהומה ודרשו סטנדרטים מחמירים יותר. במאי 2014 דחה בית המשפט העליון את בקשתו של פרואיט לבחון מחדש החלטה מיולי 2013, שבה נקבע כי ה–EPA פעל כדין ובסמכותו לדרוש שינוי בתוכנית של אוקלהומה.

סקוט פרואיט. מינוי מפתיעצילום: NICK OXFORD/רויטרס

לעומת זאת, דווקא התביעה האחרונה והמהותית של פרואיט התקבלה על ידי בית המשפט העליון בארה"ב. פרואיט תבע את ה–EPA על התוכנית להפחית את פליטות הפחמן מתחנות הכוח, שנוסח סופי שלה יצא באוגוסט 2015, בטענה שהטיפול בפליטות פחמן מתחנות כוח — הגורמות להתחממות כדור הארץ - צריך להישאר בסמכות המדינות השונות ולא בסמכות פדרלית. בנוסף הוא טען שהחוק יגרום לעלייה משמעותית במחירי החשמל.

ב–9 בפברואר 2016, בית המשפט העליון עצר את התוכנית של ה–EPA בהתבסס על התביעה שהוגשה גם בשם 26 מדינות נוספות.

בית המשפט העליון בארה"ב אותת כי למרות החשיבות של מניעת התחממות כדור הארץ, יש לבדוק בתשומת לב את המחיר שאזרחי ארה"ב יכולים או צריכים לשלם על כך, ומהי הדרך הנכונה לעודד ייצור חשמל נקי שאינו מגביר את התחממות כדור הארץ.

לרוב, הטיפול בנושאי איכות הסביבה אינם מתבססים על אופנה או טרנד. רוב החוקים והתקנות באיכות הסביבה הם תוצאה של מחקרים מדעיים, ידע רפואי ותצפיות שנערכות לאורך שנים — ולכן הם מקבלים גיבוי של ממשלות באמנות בינלאומיות. עם זאת, מדינה אינה יכולה להתקיים בעולם אוטופי. לקיומה של תעשייה תמיד יתלוו פוטנציאל לתאונות, לזיהום או לפליטות פחמן שגורם להתחממות כדור הארץ. לכן צריך למצוא שביל זהב שיאפשר לתעשייה לפרוח ולספק עבודה מצד אחד — ומצד שני, להקפיד על שמירת בטיחות ובריאות התושבים. אינטרסים גלובליים כמו מניעת התחממות כדור הארץ צריכים להיות נתמכים על ידי המדינה ולא ליפול על כתפי התעשייה בלבד.

לא נהיה מופתעים אם המינוי של סקוט פרואיט יאושר בסנאט — גם בשל הרוב הרפובליקאי וגם בשל התחושה של חלק מאזרחי ארה"ב שהאינטרס שלהם נזנח במלחמה נגד התחממות כדור הארץ. פרואיט יוכל לשמש להם לפה ולהטות מדיניות קיצונית לדעתם.

ומה בישראל? נושאי איכות הסביבה הרבה פחות חשובים למקבלי ההחלטות שלנו מאשר ברוב המדינות המפותחות, אבל גם כאן מן הראוי שישימו לב לא להיגרר לפופוליזם ולפוליטקלי קורקט, אלא ימצאו את הדרך לאזן בין הקפדה על נושאי איכות הסביבה החשובים ביותר ובין התחשבות בצורך להגן על התעשייה שמספקת עבודה באופן ישיר ובעקיפין למאות אלפי אזרחים.

הכותבת היא מנהלת התוכן של כנס סביבה 2050, ראש תחום איכות הסביבה בקריה האקדמית אונו ודירקטורית בכיל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker