כשראש הממשלה מגייס תרומות לחגיגות 70 שנה למדינה - הוא מבזה אותנו

מי קבע שאנו זקוקים לחגיגות ראוותניות, ושאם אין לנו די כסף לממן אותן עלינו לקושש תרומות אצל הדוד העשיר?

אבי נאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יום העצמאות 2016
חגיגות 68 שנה להכרזת העצמאות בהר הרצלצילום: אמיל סלמן

באחרונה התבשרנו כי ממשלת ישראל החליטה שמחמת חוסר תקציב, חגיגות ה-70 שנה להכרזת העצמאות, שעלותן מוערכת ב-70–100 מיליון שקל, ימומנו בתרומות שייאספו מבעלי הון בישראל ובחו"ל. ממשלתנו אף הגדילה לעשות, והחליטה כי ראש הממשלה יהיה אחראי באופן אישי על איסוף התרומות.

זוהי אחת ההחלטות המבישות שממשלה בישראל קיבלה מאז ומעולם. אותי לימדו, וכך גם חינכתי את ילדי, שיש לחיות בצניעות ועל פי היכולת. מי קבע שאנחנו זקוקים לחגיגות ראוותניות? ובכלל, שאם אין לנו די כסף לממן לעצמנו חגיגות - הפתרון הוא לקושש תרומות אצל הדוד העשיר. כמה משפיל, כמה חסר כבוד וכמה מזלזל בציבור בישראל ובאחינו בתפוצות.

עם הקמתה של ישראל, המדינה הצעירה נזקקה לתרומות מיהדות העולם לצורך בנייתה וביצורה. המדינה גייסה כספים לרכישת נשק, לקליטת עולים, לבניית תשתיות פיזיות, להקמת מערכות חינוך ובריאות, להפרחת השממה ועוד. למרבית אזרחי המדינה החדשה לא היתה היכולת לתרום - וגם התרבות היתה שונה, ולכן זה היה טבעי לגייס תרומות מעבר לים.

אבל מאז לא מעט ישראלים צברו ממון - והבינו שלצד היכולת הכלכלית יש להם מחויבות לחברה שבה הם חיים. מחויבות לחברה שבה רכשו השכלה, ניסיון, כסף ורכוש - ומחויבות לערכים שעיצבו את דמותם וחייהם.

מחויבות זו הולידה השקעות משמעותיות של משאבים וזמן, וכך צמחו מפעלים אדירים לחיזוק המרקם החברתי במדינת ישראל, לעשיית צדק חברתי, לחתירה בלתי־פוסקת להפיכת החברה בישראל לחברת מופת. נכון שבימים אלה של ציניות ושבטיות של מנהיגים, של חוסר דוגמה אישית וערכים, ושל מנהיגים והנהגה שמרשים לעצמם לקושש תרומות לחגיגות, מפעלים של עמותות הפועלות לטובת החברה בישראל - נט"ל, למרחב, שיתופים, עמותת אור ירוק, מיזם כפרי הנוער והפנימיות, קרן שח"ף ועוד רבים וטובים - נראים קצת נאיביים.

אין מדובר רק במפעלים המאורגנים האלה. רבים מאתנו משקיעים זמן ומשאבים רבים כדי לגייס את הדור הצעיר של יהדות הגולה להשתתף עמנו ולהשקיע יחד בחברה הישראלית. מעת לעת אנחנו מתגברים על החשדנות שמגיעה מהם, ומוכיחים כי החברה בישראל מחויבת ומשקיעה בעצמה, כי השותפות עם יהדות הגולה היא אמיתית - וביחד אנחנו בונים מערכת אמינה, עם מדדים ושקיפות למען כלל העולם היהודי.

ואז קמה ממשלתנו, וקם ראש הממשלה שלנו, בנימין נתניהו, ובאופן בוטה מקבלים החלטה הנוגדת את כל מרקם היחסים עם יהדות העולם. כשראש הממשלה מחזר על פתחי אחוזותיהם וחשבונות הבנק של בעלי ההון, הוא מבזה אותי ופוגע בי ישירות. כשנתניהו אוסף תרומות לחגיגות, הוא פוגע בערכי היסוד של המדינה.

ראש הממשלה, אתה מוזמן להטות שכם ולעזור בגיוס שותפים למפעלים למען אנשים עם מוגבלויות, נפגעי טראומה, ילדים ונוער בסיכון, להוצאת הקשישים מהמסדרון בבית החולים, עזרה לניצולי שואה, חיזוק הפריפריה והידוק הקשר והשיתוף בין המגזרים והשבטים במדינת ישראל. אם יש לך זמן לגייס כסף לחגיגות - יש לנו צרכים הרבה יותר דחופים.

הכותב הוא חתן פרס ישראלויו"ר ומייסד עמותת אור ירוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker