ביטול המס הירוק - פגיעה חברתית - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ביטול המס הירוק - פגיעה חברתית

בצעד הדרסטי של ביטול רפורמת המס הירוק, מתנערת הממשלה מאחריותה הלאומית להטמעת ערכי צרכנות סביבתית

4תגובות

באוגוסט 2009 יצאו משרדי האוצר ואיכות הסביבה ברפורמה כוללת בתחום מס הקנייה, הנגבה בעת רכישת רכב חדש. כחלק מרפורמת המס הירוק, נגבה מס בשיעור משתנה בהתאם למידת הזיהום של הרכב. כעת, מ-1 בינואר 2017, החליטה המדינה לבטל את התקנה — ורוב כלי הרכב צפויים להתייקר בשיעור של 1.5%–3% בהתאם לדגם.

נסיגה אחורה מהסטנדרטים שכבר הוצבו על ידי ממשלות עבר היא טעות אסטרטגית במישור החברתי והסביבתי, וצפויות לה השלכות ארוכות טווח.

מכוניות חדשות בנמל אשדוד
אילן אסייג

באמצעות המיסוי הדיפרנציאלי, נרתמה לראשונה מערכת המס בישראל לצמצום זיהום האוויר, תוך יצירת מדיניות ממשלתית ברורה וארוכת טווח שיישרה קו עם מרבית מדינות המערב.

בניגוד למהלכים אחרים שבוצעו על ידי ממשלות ישראל בתחום המיסוי, שהשפעתם היחידה היתה על רווחתו הכלכלית של הציבור, רפורמת המס הירוק — בנוסף למרכיבים הכלכליים הגלומים בה, שללא ספק היטיבו עם כלל הציבור — התאפיינה גם באלמנטים חינוכיים.

החלת הטבות מס על רכישת כלי רכב ירוקים, שפליטת המזהמים שלהם פחותה, עודדה את הציבור לרכוש מכוניות קטנות וחסכוניות יותר שצורכות פחות אנרגיה — ובהתאמה גם פחות מזהמות. רפורמת המס הירוק ביטאה בראשונה את אחריותה של הממשלה לחינוך הציבור ולהטמעת ערכי צרכנות ירוקה, והציבה את ישראל בקו אחד עם מדינות מערביות רבות, בראשן ארה"ב, שעיגנו את האחריות הציבורית לסביבה באמצעות חקיקה ומיסוי.

עם זאת ולמרות יתרונותיה הברורים של הטבת המס — הן במישור הכלכלי־חברתי והן במישור הסביבתי, החליטה באחרונה ממשלת ישראל, במסגרת סבב גזירות המיסוי החדשות, לבטל את הרפורמה ולהחיל מס אחיד על כלל כלי הרכב — ירוקים ומזהמים כאחד.

המשמעויות של ביטול הרפורמה מרחיקות לכת. בצעד הדרסטי של ביטול רפורמת המס הירוק, מתנערת הממשלה מאחריותה הלאומית להטמעת ערכי צרכנות סביבתית הלכה למעשה, ובתוך כך מעבירה מסר חד וברור בנוגע לסדר העדיפויות הלאומי. ביטול הרפורמה מחזיר את מדינת ישראל אחורה ומציב אותה הרחק מהסטנדרטים המקובלים כיום במדינות המערב.

המדינה נדרשת לגלות אחריות סביבתית ולמצוא חלופות אחרות כמקור מימון לכיסוי הגירעון הציבורי. יש הטוענים כי בעתות של קיצוצים נרחבים בתקציב המדינה ומיסוי כולל המשפיע על כל שכבות האוכלוסייה, ביטול המיסוי הדיפרנציאלי הירוק הכרחי ומוצדק. ואולם דווקא ביטול הדיפרנציאציה במיסוי היא שתמשיך ותפגע במעמד הבינוני ובשכבות החלשות, שכן דווקא הרכבים הקטנים הם צרכני האנרגיה החסכניים שנהנו מההטבה, ומרבית הכנסות המדינה מן המס, שהגיעו לכדי מאות מיליוני שקלים בשנה, התקבלו בזכות המיסוי הגבוה על רכבי יוקרה מזהמים, כמו ג'יפים וג'יפונים שהפכו לרכבי פנאי פופולריים בישראל.

הכותב הוא מנכ"ל אתר קאר קוסטתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם