להוריד את גובה עמלות הסיעוד - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להוריד את גובה עמלות הסיעוד

עובדות סיעוד משלמות בממוצע כ 10,688 דולר ועובדים כ 13,104 דולר, למתווכים המביאים אותם לישראל

7תגובות
טיפול בקשישים הוא עבודת כפיים מפרכת
אילן אסייג

לפני שנתיים נזקקתי לעובדת סיעוד לטיפול בבת משפחה מבוגרת. לאחר פנייה לסוכנות כוח אדם, פגשתי לראיון שתי עובדות. תנאי השכר שהוצגו בפני היו זהים בשני המקרים: 1,000 דולר בחודש, יום חופש בשבוע, אספקת מזון, ביגוד וכמובן לינה לעובדת — ותשלום חד־פעמי של 2,000 שקל לסוכנות כוח האדם כעמלה עבור השגת העובדת. יש גם הוצאות נוספות, כמו ביטוח רפואי לעובדת, ימי חופשה נוספים בחגים שמחייבים מציאת מחליפה, ותקציב של 200 שקל בחודש להוצאות פרטיות של העובדת.

לפני כשבוע אישרה ועדת העבודה והרווחה בכנסת תקנות של משרד העבודה והרווחה, שלפיהן לשכת תיווך פרטית בענף הסיעוד תהיה רשאית לגבות תשלומים של עד 3,668 שקל מעובד זר שהיא מטפלת בעניינו. עורכי הדין שייצגו את לשכות התיווך טענו כי הגבייה השנתית המותרת עד כה עבור השמת עובד, בסך 2,000 שקל, אינה מספיקה ולכן הועלתה. יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), החליט לאשר את הסכום כהוראת שעה לשנה אחת, עד שהמדינה תבחן את נחיצות הגבייה והסכום.

את הסכום החדש ישלמו פונים חדשים שיבקשו לקבל עזרה סיעודית בביתם. מדובר בעמלה המקבילה לשכר חודשי של עובדת סיעוד, המשולמת למתווכים המשיגים את עובדי הסיעוד. 3,668 שקל ישולמו על ידי משפחת המבוגר הסיעודי — אבל זו עמלה חלקית, קטנה יחסית, לעמלות שמשלמים עובדי הסיעוד עצמם למתווכים שמביאים אותם לעבודה בישראל.

לפי נתוני קו לעובד, המוכרים לוועדת העבודה והרווחה, סכום דמי התיווך (כולל אשרת עבודה) הממוצע שמשלמות עובדות סיעוד נאמד כיום ב–10,688 דולר, בעוד גברים שעוסקים בסיעוד משלמים 13,104 דולר למתווכים המביאים אותם לישראל. מכיוון שלעובדים, חלקם מהפיליפינים והודו, אין סכומים כאלה ברשותם, הם משלמים עד 75% משכרם בישראל מהמשכורת הראשונה שיקבלו. המשמעות היא שמסכום של 1,000 דולר שכר עבודה — 750 דולר ילכו למתווכים. במקרים רבים דרכוני העובדים ומסמכים אחרים מוחזקים על ידי המתווכים כביטחון לביצוע התשלומים. מתווכים רבים מקבלים רישיונות עבודה לאזורי תעסוקה מוגדרים כמו תל אביב או חיפה. אם החולה הסיעודי נפטר המתווכים מניידים את העובדים לעבודה בתחום אזור הרישיון.

עמותת קו לעובד ציינה כמה פעמים כי "חברות כוח אדם גובות סכומי עתק ממהגרי עבודה עבור הזכות לקבל אשרת עבודה בישראל. מן הראוי שהעלויות יופנו לממשלה במקום לגלגלן על גבם של עובדים מוחלשים".

עבודת סיעוד עם מבוגרים היא עבודת כפיים מפרכת, שכוללת טיפול בצרכיהם, ניקיונם, האכלתם וסיוע בניוד בבית ומחוץ לבית. עובדים זרים ואשרות עבודה נדרשים משום שישראלים רבים אינם חפצים בעבודה מפרכת זו הכוללת לרוב גם שינה בבית המטופל.

ככל שקשישים מתבגרים בישראל הם נדרשים לטיפול, והדרישה לעובדים גדלה בקצב מהיר. ניצול חולשתם של העובדים באמצעות עמלות הענק שנגבות מהם וייקור תשלומי העמלה לאזרחי ישראל שזקוקים לסיעוד בהוראת שעה לשנה, הם מהלכים לא הגונים כלפי העובדים והנעזרים בהם וכר נרחב להכנסות קלות למתווכים. את גלגול הכספים והעמלות המיותר והרווח הקל צריך להפסיק כמהלך אנושי מחויב המציאות והיושר.

ד"ר בוקסר הוא מרצה לניהול במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א)תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם