הון-מזרח תיכון

שנת ברכה ועושר בדובאי

דובאי, כך נדמה, שכחה כבר מזמן את תקופת המיתון שעברה על מדינות מהפרץ ב2007, ולא חולף יום בלי שהתקשורת המקומית מדווחת על פרויקטים חדשים שצצים בכל שטח פנוי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

כמו בכל שנה, גם הפעם גנבה את ההצגה בערב ראש השנה החדשה. טונות של זיקוקים האירו את שמי הנסיכות, מגדלי המגורים המפוארים בעולם, כמו בורג' חליפה ומגדל ג'ומיירה, נראו כאילו עלו באש צבעונית או נשטפו תחת ממטרות של פסי אור בשלל צבעים. יותר מ–2 מיליון בני אדם השתתפו בחגיגות, רובם תיירים שהזמינו כבר לפני שנה מקומות בבתי המלון — כדי שלא יפסידו את המופע המדובר ביותר.

למחרת החגיגות, מיהרה עיריית דובאי לספר כי יותר מ–27 טונות של אשפה נאספו רק מאתרי הבילוי, ובהודעה הרשמית אף מפורט מספר מכונות הזבל והעובדים שעסקו במלאכת הניקיון. גם דוברות משטרת דובאי הצטרפה לחגיגה, עם דיווחים על מספר השוטרים ואנשי כוחות הביטחון שאבטחו את החגיגות, ורשות שדות התעופה התהדרה במספר הנוסעים שנחתו ביום אחד בנסיכות, יותר מ–106 אלף נוסעים ביום האחרון של 2016 ויותר מ–380 אלף מבקרים שעברו את שדה התעופה בין 28 ל–31 בדצמבר. בין אלפי הסרטונים שהועלו לרשת לא נעדרו גם צילומיהם של בני המשפחה השלטת, שהציגו לראווה את יכולות הריקוד שלהם במועדוני העיר.

מגרש הגולף של טראמפ בדובאי
מגרש הגולף של טראמפ בדובאיצילום: Kamran Jebreili/אי־פי

דובאי, כך נדמה, שכחה כבר מזמן את תקופת המיתון שעברה על מדינות מהפרץ ב–2007, ולא חולף יום בלי שהתקשורת המקומית מדווחת על פרויקטים חדשים שצצים בכל שטח פנוי. חלק גדול מהמשאבים יוקדשו בשנים הקרובות לפיתוח התיירות, ועד 2020 צפויים להיבנות עוד 69 בתי מלון. יחד עם הרחבת בתי המלון הקיימים, צפוי מספר החדרים לצמוח ב–100 אלף. בתי המלון האלה ישאפו לקלוט 15–17 מיליון תיירים בשנה, מספר שצפוי לגדול ל–20 מיליון ב–2020.

ענף התיירות, שהוא מקור הכנסה חשוב, אם כי לא עיקרי, מתוכנן לעבור שינוי אסטרטגי. הכוונה היא להגדיל את מספר ימי השהייה הממוצע בעיר־נסיכות ליותר משלושה ימים לתייר, לעומת יום או יום וחצי כיום. התוכנית נועדה להוסיף אטרקציות לתיירים, כמו טיולים, אתרי בילוי ומרכזים מסחריים, שיהפכו את העיר למוקד תיירותי בפני עצמו — ולא רק לתחנת מעבר לתיירים שממשיכים מדובאי לערים אחרות במזרח אסיה.

את השגשוג הזה מבקש שליט הנסיכות, השיח' מוחמד בן ראשד אל מכתום, לחלוק עם חסרי היכולת. השנה, לציון 11 שנות כהונה, הוא החליט להקים פרויקט מיוחד שיעסוק בחלוקת מצרכי מזון לנזקקים. לפי התוכנית, שתיושם בתקופה הקרובה, יתבקשו בתי מלון, מסעדות וסופרמרקטים לתרום בעין יפה מוצרי מזון מכל סוג ולאסוף את שאריות המזון שמצטברות אצלם. המוצרים ייאספו על ידי עובדים ומתנדבים, ויעברו למרכז חלוקה מרכזי וממנו לתחנות חלוקה, ואילו שאריות המזון יעברו למרכז מיחזור שיעבד אותן לדשנים.

הכוונה היא "להגיע לאפס בזבוז של מוצרי מזון", הצהיר השליט, שהעניק ל–2017 את התואר "שנת הנתינה". הנתינה הזאת אינה מנותקת גם מהבשורות הטובות שמציע באחרונה שוק הנפט, שהמחירים בו עלו באופן שיאפשר לנסיכויות המפרץ לעדכן את תקציביהן, לחדש תוכניות פיתוח ולהרחיב את שוק העבודה.

שוק העבודה שלהן הציג בשנה שחלפה נתונים קודרים. לפי דיווחים של אתרים לפרסום הצעות עבודה ברשת, כמו מונסטר אונליין, חלה צניחה של יותר מ–33% במספר המודעות בדובאי. אתר Ezheights דיווח על קיטון של כ–50% במודעות דרושים בענף הבנקאות והנהלת החשבונות, ואף יותר מכך בענף המלונאות.

עליית מחירי הנפט היא לפיכך התפנית החשובה ביותר, שגורמת לכלכלנים במדינת איחוד הנסיכויות להעריך שב–2017 תעלה הדרישה לבעלי מקצוע באופן שיקזז את הצמצום שחל ב–2016. אחד הסימנים לתחזית האופטימית הזאת נמצא בתוצאות סקר שנערך במדינות המפרץ, שלפיו כמחצית העובדים צפויים לעבור למקומות עבודה חדשים כדי לשפר את תנאי עבודתם. נראה שהאינסטינקטים של העובדים טובים בהרבה מהערכותיהם של מנתחי השווקים, כי כשעובדים מתכוונים להתנייד הם אינם חוששים שלא ימצאו מקום חלופי.

לפחות העובדים באחד האתרים המפורסמים לא יצטרכו לדאוג מפני אובדן מקום עבודתם. מגרש הגולף ומתחם המגורים המפואר שבנה דונלד טראמפ עם שותפו חוסין סג'וואני, המייסד והנשיא של חברת הענק דמאק, עומד לפתוח את שעריו, ובהמשך עשויה החברה לבנות עוד מגרש גולף מפואר, שייחנך ב–2018.

נראה כי בניגוד להכרזותיו במסע הבחירות, יש מוסלמים "טובים" שעמם ימשיך טראמפ לעשות עסקים — וסג'וואני הוא אחד מהם. משפחתו של סג'וואני אף קיבלה ויזה לביקור בארה"ב, כדי להשתתף בארוחה חגיגית שקיים טראמפ בשבוע שעבר לרגל ניצחונו בבחירות. בנאום בן עשר דקות טראמפ אף מצא זמן כדי לציין את נוכחות "האנשים הטובים" מדובאי.

ייתכן שדברים אלה מרמזים על כך שטראמפ בכל זאת יניח למוסלמים להיכנס לארה"ב. סג'וואני, אגב, אמר בראיון ל–CNN שאין לו כל בעיה להמשיך לעשות עסקים עם טראמפ, במיוחד משום שעכשיו שמו של טראמפ "טוב לביזנס".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker