טיפול מוניציפלי באלימות באינטרנט

הרשויות המקומיות פועלות נגד אלימות "בעולם האמיתי", ועליהן להתאים את הכלים שברשותן גם למיגור האלימות ברשת

חיים ביבס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היקף האלימות ברשת בקרב בני נוער מדאיג. על פי מחקר שפירסם בסוף דצמבר הסטארט־אפ הישראלי spot.im, שמפעיל מערכות טוקבקים בכמיליארד דפי אינטרנט בעולם, ישראל מובילה במספר התגובות האלימות ברשת, וכ–6.5% מהטוקבקים של הישראלים נמחקים בשל תוכנם. במחקר נוסף, שערכה קרן ברל כצנלסון, נטען כי מדי דקה נכתבים ארבעה פוסטים אלימים על ידי בני נוער בפייסבוק.

6,000 פוסטים ביום הנכתבים בידי בני נוער בגילי 13–18 כוללים גילויי אלימות בוטים. מעבר להיקף התופעה, הבעיה הקשה ביותר היא שהאלימות ברשת מופנית לרוב נגד בני נוער אחרים. אלו, שלא תמיד יודעים כיצד להתמודד עם האלימות המופנית כלפיהם, חשופים לעיני כל ברשתות החברתיות, ללא אפשרות להתגונן. תופעה זו משפיעה רבות גם על מרקם החיים הקהילתי ועל הנורמות המשתרשות — ומגיעה לפתחם של ראשי הרשויות המקומיות, שנדרשים לספק מענה תוך מחסור בכלים להתמודדות.

הרשתות החברתיות נגישות לכולם, וכאשר עושים בהן שימוש הולם הן יכולות להביא למעשים טובים, לתחושת קהילה, לפתיחות, לשיתוף ולעזרה הדדית. הן הופכות כל קול לשווה ומשמשות כלי השפעה מכונן בכל מקום ובכל זמן. ואולם במרחב זה, התבטאויות עשויות להפוך לפוגעניות ואלימות. היעדר הצנזורה ברשת עשוי להשאיר צלקות נפשיות ופגיעה ממשית, בייחוד אצל צעירים. לכן יש צורך להשגיח ולפקח, ולמרות הפתיחות, עדיין דרושה יד מכוונת.

לא ניתן להסיר את האחריות מענקיות הטכנולוגיה המפעילות את הרשתות החברתיות. אך אם נשב ונמתין שחברות הענק יציבו לעצמן מגבלות, לא נראה את האור בקצה המנהרה. הפתרון לבעיה החמורה יכול להגיע דווקא מכיוון לא צפוי — הרשויות המוניציפליות. על פניו, נראה כי אין קשר בין רשות מוניציפלית לבין המתרחש ברשת. אך יש לזכור כי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם אלימות בני הנוער לאורך זמן היא באמצעות חינוך והסברה, וכך גם במקרי אלימות ברשת.

ילד מסתיר את פניו בידיים

בנקודה זו, חובה על הרשויות המקומיות להתערב ולנקוט עמדה, כזרוע הביצועית של ממשלת ישראל וכמי שמקיימות קשר ישיר ויומיומי עם התושבים ואמונות על חינוכם, רווחתם ושלומם. כפי שהרשויות פועלות למגר תופעות של ונדליזם ואלימות "בעולם האמיתי", עליהן להתאים את הכלים שברשותן להתמודדות גם עם תופעת האלימות הגוברת ברשת. על הרשויות המקומיות להפנים את חומרת התופעה ולתמוך בפעילות חינוך והסברה בבתי הספר ובמסגרות נוער.

אני קורא לרשויות המקומיות לפעול יחד ולהקים פורום למיגור האלימות ברשתות החברתיות, המופנה בעיקר כלפי בני הנוער. במסגרת הוועידה השנתית של השלטון המקומי, שתעסוק בחדשנות, נדון בהשלכות תופעת האלימות ברשת, נציג כלים לטיפול בתופעה זו ונגייס את ראשי הרשויות ובכירי המגזר הציבורי להוביל מהלך כולל להתמודדות, מניעה וצמצום תופעה זו. עלינו לתת דגש על הפן החינוכי וההסברתי, ולקיים פעילויות עם בני ובנות הנוער - גם בצד שיוזם את האלימות וגם בצד של הנפגעים ממנה. חשוב לערב את ההורים באופן פעיל, כדי לתת להם כלים להבין ולהתמודד עם האלימות שייתכן שילדם נפגע ממנה. יש להכשיר את ההורים להתמצא במרחב הווירטואלי ולהסיר את החששות מהעיסוק בטכנולוגיה. מעבר לכך, על הפורום לרתום את אנשי המקצוע ולקיים שיח עם ספקיות האינטרנט, אשר כיום הן בעלות המונופול לגבי התוכן העולה לרשת.

כיום קיים טשטוש בין הסביבה המוחשית לסביבה הווירטואלית, טשטוש שמאפשר לאלימות לפרוח. עלינו להעניק לבני הנוער סביבה בטוחה, לחנך דור שיפעל באחריות כלפי סביבתו ולזכור כי לפוסטים פוגעניים ברשת אין תאריך תפוגה: הם עלולים ללוות נער או נערה כל חייהם.

הכותב הוא יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין־מכבים־רעות

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker