קשה לחוש אהדה כלפי הביטוח הלאומי

הרופאים בוועדות הביטוח הלאומי מתעלמים לעתים מהוראות החוק ולא נותנים לאזרח את אחוזי הנכות

אייל פייפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המוסד לביטוח לאומי מככב בחמישייה הפותחת של הגורמים הפחות אהודים בישראל, על פי סקר של מכון רותם, לצד המפלגות וחברות הסלולר.

תוצאות הסקר אינן מפתיעות. הביטוח הלאומי עושה הכל כדי להקשות על האזרחים לקבל את המגיע להם על פי חוק. אם נסתכל על הקשישים שמגישים תביעות לפי חוק הסיעוד לעזרה של עובד זר, נגלה מצוקה קשה מאוד, שבה כמעט 50% מהתביעות נדחות. הניסיון מלמד כי המטרה של הכשלת התביעות של הקשישים היא לשמור על הקופה הציבורית.

גם בוועדות הנכות הכללית של הביטוח הלאומי, ההחלטות הן שטחיות ולרוב אינן מבוססות על מסמכים רפואיים. נתקלתי פעמים רבות ברופאים שלא מכירים את הספרות הרפואית המתעדכנת מעת לעת — דבר שמונע מהם להעניק אחוזי נכות על מחלות חדשות יחסית. באחת הוועדות האחרונות מצאתי את עצמי מתמודד עם רופא נוירולוג מטעם הביטוח הלאומי, שלא ידע מהי פגיעת ראש אורגנית. נאלצתי לעמת את הרופא עם הכתוב בספרות הרפואית — וגם בכך לא הצלחתי לעזור לחולה.

גם במקרים אחרים נתקלתי בהחלטות שטחיות, שאינן מבוססות על המציאות. כך למשל, אדם שעבר ארבעה צנתורים עם פגיעה מורכבת בלב, נאלץ לעבור 40 ועדות שונות של המוסד לביטוח לאומי, עד שלבסוף הגיע לוועדת ערר אשר תיקנה את המחדל הקשה, שכלל עשרות ויכוחים עם הרופאים על מושגים מהספרות הרפואית.

צילום: עופר וקנין

עניין חמור לא פחות הוא טרטור האזרח והפנייתו לבית הדין לעבודה. לעתים, בסיום הליך בוועדות הביטוח הלאומי, שבו התקבל ערעורו של האזרח, הוא אינו מקבל את אחוזי הנכות המגיעים לו, תוך התעלמות מוחלטת של הרופאים מהוראות החוק, המורות להם לקבוע אחוזי נכות בגין הבעיה הרפואית. להערכתי, אותם רופאים אומרים לעצמם כי המבוטח לא יפנה לבית הדין לעבודה — ובכך הם שומרים על הקופה הציבורית ועל המוסד לביטוח לאומי.

כדי שנוכל לאהוד קצת יותר את המוסד לביטוח לאומי, הגיע הזמן לערוך בקרה על המסמכים הרפואיים שמוגשים לוועדות על ידי רופא נוסף. ראוי ששר הרווחה יורה על תיקון החוקים, ובמקרה שיוכח כי רופא הפר הוראות חוק, שלפיהן היה חייב לפסוק על אחוזי נכות, הוא ייקנס - ואם יעשה זאת שוב, יעמוד בפני ועדת משמעת.

הכותב הוא עורך דין, מומחה לתביעות ביטוח לאומי וחברות ביטוח

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker