קחו אחריות על האוויר שאנו נושמים

חרף התוכניות ויעדי הממשלה השאפתניים, כ- 2,500 איש מתים מדי שנה עקב זיהום האוויר, והנזק למשק הוא כ-7 מיליארד שקל

מיטל להבי
פקקים נתיבי איילון ת"א
פקקים בנתיבי איילון ת"אצילום: מוטי מילרוד
מיטל להבי

כמה מסובך לחבר בין תקע לשקע? ובכן, זה תלוי את מי שואלים. כל עוד הכדור מתגלגל מרגולטור אחד לשני, האוויר שלנו יישאר מזוהם.

בשנים האחרונות גוברת המודעות לנזקים החמורים שגורם זיהום האוויר הנובע מתחבורה. כדי להתמודד עם הבעיה, חוקקה המדינה את חוק אוויר נקי ותיקנה תיקון בפקודת התעבורה, המחייב את הרשויות המקומיות להכין תוכנית פעולה לצמצום זיהום האוויר. בנוסף, הוקמה המינהלת לקידום תחליפי נפט לתחבורה במשרד ראש הממשלה, שתפקידה לרכז את קידום המעבר לתחבורה באנרגיה חלופית. אחד מיעדיה המרכזיים הוא לצמצם את השימוש בנפט ב-60% עד 2025.

למרות התוכניות והיעדים השאפתניים של הממשלה, הנתונים מספרים כי קרוב ל–2,500 איש מקפחים את חייהם מדי שנה כתוצאה מזיהום האוויר, והנזק הכלכלי למשק נאמד ב-7 מיליארד דולר. כדי לצמצם את שיעורי התמותה והתחלואה מזיהום אוויר ואת העלותם הכבדה למשק, יש צורך ביותר מתוכניות, יעדים ורצון טוב. נדרש שיתוף פעולה ובעיקר אחריות של הגורמים האמונים על הנושא.

המינהלת לקידום תחליפי נפט לתחבורה היא הכתובת עבור כל השחקנים בתחום האנרגיה החלופית. ואולם יזמים עם רעיונות מצוינים וישימים עדיין מכתתים רגליהם בין רגולטור סקטוריאלי אחד למשנהו - מי לאוצר ומיסוי, מי לתשתיות ואנרגיה, מי לאיכות הסביבה, מי למשרד התחבורה וכן הלאה.

גם המעבר להנעה באנרגיה חשמלית מלווה בקשיים רבים. יבואנים של כלי רכב חשמליים, בעיקר דו־גלגליים, כבר פועלים בישראל והמדינה אף מציעה הטבות מס לרכישת כלי רכב ירוקים שאינם מזהמים. אלא שבהיעדר תקן לטעינה חשמלית במרחב הציבורי, לא ניתן לפרוש את השירות ברחבי הערים במידה מספקת, ואם לציבור אין היכן לחבר את התקע לשקע הוא מעדיף לתדלק את הרכב בדרך המוכרת לו. אותה מורכבות באישור עמדות טעינה קיימת גם במסופי האוטובוסים ומקשה על מפעילי התחבורה הציבורית להצטייד באוטובוסים המונעים בחשמל.

כדי לממש את יעדי התוכנית הלאומית לצמצום פליטות מזהמים, המדינה חייבת לעודד באופן אקטיבי מעבר לתחבורה בהנעה חלופית. לרשויות המקומיות אין את מלוא הסמכויות כדי לפעול לבדן, ויזמים פרטיים מסתכלים בסוף השנה בעיקר על שורת הרווח. נוכל להשיג שינוי ניכר בפרק זמן סביר על ידי רגולציה נכונה ואחידה, צמצום הביורוקרטיה, הקצאת משאבים ותקציבים, הטבות מס ומתן תמריצים הן לציבור עבור הגעה לעבודה בתחבורה אלטרנטיבית, והן ליזמים ולחברות התחבורה הציבורית על שימוש באנרגיה חלופית.

התשתית הארגונית והמנהלתית לכך כבר קיימת. עשרה משרדי ממשלה מאוגדים תחת המינהלת לקידום תחליפי נפט, שאמורה להפוך את הפחתת פליטות המזהמים למדיניות לאומית כוללת ולא להיות נחלתן של יוזמות מקומיות מטעם בעלי עניין. כל שנדרש הוא לקבל את האחריות המתבקשת ולדחוף בכל הכוח להשגת היעדים.

המדינה חייבת לקדם תוכנית מתאר ארצית לתחבורה, למסופים ולחניוני לילה. בזמן שתחומים, חשובים כמו מיחזור זוכים לתוכניות מתאר ארציות, תחבורה ציבורית עדיין נחשבת לעניין תפעולי שאינו מובא בחשבון בתוכניות המתאר המקומיות או המחוזיות. במקום המצב האבסורדי שבו כדי להקים עמדה למונית שירות נדרש רישיון עסק, יש לתכנן בצורה הוליסטית את תשתיות התחבורה הציבורית, לרבות הקצאות לייעוד הקרקע, תקינה מתאימה, זכויות דרך ותכנון תחבורתי עתידי מבוסס על הסטת ביקושים מרכב פרטי לתחבורה ציבורית.

מישהו צריך לקחת אחריות - יש יזמים נמרצים שמוכנים להשקיע, יש רשויות מקומיות שמוכנות לבצע, יש ציבור שמשווע לתחבורה נקייה ויעילה. החלק החסר בפאזל הוא מדיניות כוללת, אחידה, תומכת ומגובה במשאבים.

הכותבת היא סגנית ראש עיריית תל אביב־יפו ומחזיקת תיק התחבורה, הבינוי והתשתיות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker