המאגר הביומטרי ישמור עליכם

חששותיהם של המתנגדים למאגר הביומטרי מובנים - אך הם מתעלמים מכך שהוא ימנע הגירה בלתי חוקית וביצוע עבירות פליליות וביטחוניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמדות של המאגר הביומטרי של משרד הפנים, ראשל"צ
עמדות של המאגר הביומטרי של משרד הפנים, ראשל"צצילום: תומר אפלבאום

שר הפנים, אריה דרעי, הודיע בחודש שעבר כי המאגר הביומטרי, הנמצא בימים אלה לקראת תום תקופת הפיילוט, שבמהלכה ההצטרפות אליו היתה על בסיס וולנטרי, ייהפך לקבוע, וההצטרפות אליו תחייב את כלל האזרחים.

החלטתו של דרעי עוררה גל גדול של התנגדות, ואף גררה איום בפנייה לבג"ץ מצד העמותה לזכויות דיגיטליות. "בניגוד לכל מדינות העולם המערבי, רק בישראל יאספו טביעות אצבע ותמונות פנים של כלל אזרחי המדינה ויאגרו אותן... אסור לתת להם להפוך אותנו למדינת האח הגדול, שבה כל אחד, כל הזמן, נתון למעקב", נכתב בהודעת העמותה.

היתרונות של המאגר הביומטרי ברורים: מטרת המאגר היא להבטיח את אמינותן של תעודות הזהות בישראל, למנוע הנפקה של תעודה כפולה לאדם מסוים, למנוע גניבת זהות, למנוע הגירה בלתי חוקית, ולמנוע ביצוע עבירות פליליות וביטחוניות. כיום, זיוף מסמכי הזיהוי הישראליים הוא קל במיוחד. כמו כן, לא ניתן להתעלם מהאפשרות שהמאגר יסייע בין היתר לכוחות הביטחון במלחמה בפשע ובשמירה על ביטחון המדינה.

מנגד, קיימים חששות רבים בקיומו של מאגר כזה. אמנם משרד הפנים כבר הצהיר כי מיטב מומחי אבטחת המידע אישרו שהמאגר מאובטח, אך חשש מפריצה או דליפה קיים תמיד, והאפשרות של שימוש לא ראוי במאגר אכן עומדת על הפרק ולא ניתן להתעלם ממנה.

עם זאת, המתנגדים להחלטתו של דרעי, מתעלמים מכמה נקודות חשובות: בהחלטת שר הפנים נקבע כי אין חובה לכלול במאגר טביעות אצבע, אלא ניתן להסתפק בצירוף תמונת פנים בלבד. נקודה נוספת, שלא קיבלה את הדגש הראוי, היא שלמשטרת ישראל לא תינתן גישה חופשית למאגר. היא יכולה לבקש להשוות תמונות וטביעות אצבע למידע הביומטרי בהליך מוסדר, המצריך קבלת אישור מיוחד. כמו כן, המאגר הביומטרי לא נמצא בשליטת משרד הפנים - אלא תחת אחריות הרשות לניהול המאגר הביומטרי.

כמו כן, המתנגדים מתעלמים מהעובדה כי כבר כיום, בנוסף לנתונים הביומטריים שנאספו במסגרת הפיילוט, קיים במדינת ישראל מאגר ביומטרי. אזרחים רבים הצטרפו למאגר הנתונים המאפשר לצאת ולהיכנס מגבולות המדינה באמצעות מכונות זיהוי ביומטריות. כלומר, כבר כיום קיימים מאגרים ביומטריים הכוללים טביעות אצבע של חלק מהאזרחים.

חששותיהם של המתנגדים למאגר הביומטרי מובנים, ואין ספק שבג"ץ - אם תוגש העתירה מצד העמותה לזכויות דיגיטליות - ישקול את טיעוניה בכובד ראש. ואולם, בהתחשב ביתרונות של המאגר, ולגידור הסיכונים, כפי שבאו לידי ביטוי בהחלטת שר הפנים ובניסיון שנצבר בתקופת הפיילוט - יש להניח כי כף המאזניים תיטה לטובת החלטתו של שר הפנים, וכי המאגר הביומטרי ייהפך לקבוע.

הכותב הוא עורך דין, שותף במשרד מורה טובים, המתמחה במשפט מסחרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker