חוק המואזין חורג מדיני הגנת המפגעים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חוק המואזין חורג מדיני הגנת המפגעים

היה מוטב לו הכנסת היתה נמנעת מחקיקת חוקים המכוונים ישירות לאוכלוסייה מסוימת ולפרקטיקה דתית מסוימת

מסגד בעכו, בחודש שעבר
עבדאללה שמא

מפגעים רבים קיימים בסביבה ומזיקים לתושבים: רעש, פסולת, חומרים מזהמי קרקע, מים ואוויר. אפילו אור מוגזם הוא מפגע לאדם ולחי. המדינה מתמודדת עם מפגעים כאלה באמצעות חוקים, שמאפשרים למשרד להגנת הסביבה לפעול נגד מזהמים. למלאכת האכיפה שותפות הרשויות המקומיות, המשטרה ובתי המשפט. אכיפה זו אינה פשוטה: היא דורשת פיקוח הדוק, שימוש באמצעים טכנולוגיים לניטור המפגע ואיתור מקורו, השגת ראיות מספיקות, ולבסוף - התמודדות עם המזהמים בבתי המשפט.

אך האכיפה בישראל אינה מספיקה. נתונים רבים מצביעים על החשיפה הרבה של הציבור לזיהומים. המדינה עוברת תהליכים שונים כדי לייעל את הליכי האכיפה, אך הדבר נעשה באטיות.

אחד מחוקי הגנת הסביבה העיקריים הוא החוק למניעת מפגעים. החוק כולל גם שורה של הוראות מפורטות בנוגע למפגעי רעש. החוק אוסר על גרימת "רעש חזק או בלתי סביר" מכל מקור שהוא, ומסמיך את השר להגנת הסביבה להתקין תקנות שיסדירו את הנושא, ואף להוציא צווים אישיים שיורו על צעדים שיש לנקוט כדי למנוע יצירת רעש בלתי־סביר. התקנות גם מטפלות בהגדרה מהו רעש כזה. הן עוסקת במקורו ובעוצמתו, ואף מתירות השמעת רעש חריג בשעות מסוימות, ואוסרות זאת באחרות.

באחרונה אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק פרטית לתיקון החוק האמור, הקובעת כי "הפעלת מערכת כריזה בבית תפילה" תיחשב לרעש חזק ובלתי סביר. יש להניח כי הצורך לקבוע את ההוראה בחוק ולא בתקנה - כמו שאר ההוראות הדומות - נובע מהפגיעה החוקתית בחופש הדת שיש בהוראה. עם זאת, ההצעה חורגת באופן לא ברור מדיני הגנת המפגעים. היא מציעה כי "מערכת כריזה" היא האסורה בשימוש, ובכך חורגת מההגדרה הקיימת לגבי מפגעים אחרים. ברבים מבתי התפילה משתמשים במערכות הגברה לצורך העברת שיעורים והרצאות בעלי אופי דתי. האם גם פעולה זאת תהיה אסורה?

בנוסף, כאשר מדובר במניעת רעש, החקיקה העיקרית בתקנות מתייחסת לאזור ולעוצמת הרעש. דינה של השמעת מוזיקה מוגברת באזורי תעשייה ומסחר אינה כדינה של השמעת מוזיקה באזור מגורים. אלא שהצעת התיקון מחילה הוראה אחידה לכל סוג בית תפילה ומערכת כריזה: בין אם הם באזור תעשייה ומסחר ובין אם באזורי מגורים.

ההסבר היחיד לחריגה מדיני הגנת המפגעים הוא הרצון לאסור על מסגדים להשתמש בכריזה לצורך השמעת דברי התפילה של המואזין. הניסוח של ההצעה ניטרלי, ומתייחס לכלל בתי התפילה, אך רושם זה נתמך בדברי ההסבר להצעה, שלפיהם "מאות אלפי אזרחים סובלים באופן יומיומי מרעש שנגרם כתוצאה מקריאות המואזין במסגדים".

היה מוטב לו הכנסת היתה נמנעת מחקיקת חוקים המכוונים ישירות לאוכלוסייה מסוימת ולפרקטיקה דתית מסוימת. עדיף היה לסייע לגופי הממשלה, ובפרט למשרד להגנת הסביבה, להגביר את יכולת הפיקוח והאכיפה שלהם בכלל התחומים, בהם מפגעי הרעש. עמדה זאת תואמת גם את עמדתה של שרת המשפטים, איילת שקד, במאמר שפירסמה, שלפיו יש להימנע מחקיקת יתר ולהתרכז ביכולת הרשות המבצעת לבצע את תפקידה.

מנדל הוא מרצה למשפטים ויישוב סכסוכים בפקולטה למשפטים, הקריה האקדמית אונו; פרז הוא פרופסור למשפטים באוניברסיטת בר אילןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות