סחר חופשי הוא הבריון של השכונה - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סחר חופשי הוא הבריון של השכונה

סחר חופשי מציע את אשלית החופש, עם פוטנציאל בלתי מוגבל של צמיחה ■ עם זאת, הסכנות הסביבתיות, הפוליטיות והכלכליות דורשות משנה זהירות

5תגובות

סחר חופשי הוא מעבר של סחורות ושירותים מעבר לגבולות הבינלאומיים, ללא רגולציה ממשלתית, על ידי סבסוד היטלי יבוא או יצוא. זאת, בשאיפה להרחיב את השווקים, להוריד את המחירים ולהגדיל את הגישה למגוון רחב של מוצרים ושירותים. תחרות מבטיחה כי רק המוצרים הטובים ביותר ישרדו.

בפועל, סחר חופשי הוא הבריון של השכונה. הוא יוצר נקודת אי שוויון בין אומות קטנות לבין אומות גדולות או תאגידים בינלאומיים שבהם הן אינן יכולות להתחרות. למרות הגדלת התעשייה וההיצע של מקומות העבודה - הוא מעודד מונופולים, מוריד את האיכות ומעלה את המחירים. מדינות חזקות מסבסדות את היצוא שלהן בעקביות, ומונעות במקביל ממדינות חלשות לבצע מהלך דומה, ובכך פוגעות בכלכלות ובמגזר החקלאי שלהן ומערערות אותם.

סחר חופשי מזיק לדמוקרטיה. ההבנות שהושגו במסגרת TTIP (הסכם הסחר בין האיחוד האירופי ארה"ב, שעדיין לא נחתם) נעשו בחשאי מאחורי דלתות סגורות, פרט להיוועצות ציבורית סמלית בלבד. אפילו לחברי הפרלמנט האירופי והפרלמנטים השונים בכל מדינה ומדינה היתה גישה מוגבלת מאוד למסמכי המשא ומתן החשאיים. במסגרת סודית זו הוסכם כי תביעות של תאגידים בינלאומיים יקבלו עוגן חוקי, תוך עקיפת החוק הפרלמנטרי והדמוקרטי הקיים.

סחר חופשי מעמיד גם איומים סביבתיים - בשעה שתקנות סביבתיות מושמטות, תוך הנפת טענת הסחר החופשי, וחברות ענק שמזהמות מדינות חלשות מתניידות ללא כל עונש ממדינה למדינה, אם וכאשר מוטלות תקנות סביבתיות. במשא ומתן על ההסכם בין ארה"ב לאיחוד האירופי (TTIP), מבקשת הראשונה להחליף את תפישת הזהירות המונעת של האיחוד האירופי בגישת סיכון מבוסס, שמטרתה לנהל חומרים מסוכנים ולא להימנע מהם.

בלומברג

גישה זו מערערת את יכולתם של הגופים המפקחים להשתמש באמצעי מניעה. טיוטת ההסכם מבטיחה כי תקני הבריאות והסביבה של האיחוד האירופי לא ייצרו מחסומים "מיותרים" בסחר. כך, כל אחד מהשותפים יוכל להתקשר באופן חד צדדי, לשנות תקנות או סטנדרטים קיימים או עתידיים, ללא כל פיקוח דמוקרטי של אחד מבתי הפרלמנט. משקיעים של חברה אף יוכלו להשתמש בבתי משפט תעשייתיים סודיים על מנת לתבוע ממשלות דמוקרטיות, בטענה למחסומים לא הוגנים על השקעותיהם.

דוגמה מבהילה במיוחד לנזק הסביבתי והבריאותי העתידי מהסכם TTIP לקוחה מתעשיית הכימיקלים בארה"ב. לטענת התעשייה, התקנות האירופיות נגד כימיקלים רעילים הן מחסום הסחר הגדול לייצור בארה"ב. ומדוע? האיחוד האירופי דורש מחברות להוכיח את בטיחותו של כימיקל המיועד לשיווק בשטחו - ואילו לפי החוק האמריקאי כל הכימיקלים בטוחים, אלא אם כן הוכח אחרת.

האיחוד האירופי אוסר שימוש באלפי כימיקלים במוצרים ביתיים רבים, ואילו אמריקה הגדולה אוסרת לשימוש רק קומץ. כך, באמתלה של סחר חופשי, יתאפשר לחברות אמריקאיות לייצא לאירופה חומרים כימיים רבים האסורים לשימוש כיום בתוך האיחוד האירופי. בינתיים, בשל המשא ומתן על ההסכם, מעכב האיחוד רגולציה על קטגוריה חדשה של חומרים כימיים מסוכנים, עד שב–2015 קבע בית המשפט האירופי כי הנציבות הפרה את החוק באי פעולה.

סחר חופשי מציע את אשלית החופש, עם פוטנציאל בלתי מוגבל של צמיחה. עם זאת, הסכנות הסביבתיות, הפוליטיות והכלכליות דורשות משנה זהירות. דרוש לנו פיקוח הוגן.

פרופ' קיין היא מתנדבת של ארגון הסביבה גרינפיס ומרצה בבית הספר ללימודי סביבה פורטרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם