כוונות השר טובות, היישום חסר שיניים - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כוונות השר טובות, היישום חסר שיניים

מתחילת 2016 נהרגו 42 פועלים באתרי בנייה שיא של הרוגים בעשור האחרון ■ הבעיה מחמירה והולכת, ודורשת טיפול תקיף, מקיף ומיידי של הממשלה

תגובות

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, הודיע באחרונה כי מינהל הבטיחות במשרדו גיבש בהוראתו צו להגברת האכיפה בתחום הבטיחות בענף הבנייה. החידוש העיקרי בצו: לראשונה יוטלו אחריות אישית ועיצומים כספיים על קבלן באתר בנייה שנמצאו בו כשלים בטיחותיים.

בהתאם לצו, אם יאושר על ידי משרד המשפטים, ניתן יהיה להטיל קנס בסכום של עד 35.7 אלף שקל על קבלן שהתרשל בשמירה על בטיחות בבנייה. על מנכ"ל חברה קבלנית שלא יפעל לתיקון עבירות בטיחותיות שנעשו על ידי החברה בניהולו, ניתן יהיה להטיל קנס בסך של עד 9,000 שקל באופן אישי.

כוונותיו של כץ מבורכות, ועצם הירתמותו למשימה מעודדת בפני עצמה. הכרה בבעיה שגובה קורבנות רבים, היא צעד ראשון בדרך ארוכה שבה נדרשת המדינה לקבוע אם ברצונה לצמצם את הכשלים והרשלנויות באתרי הבנייה — ולהציל חיים. אבל זה לא מספיק. ללא החלטת ממשלה על הקצאת תקנים נוספים למפקחים מטעם מנהל הבטיחות, שיסיירו באתרי הבנייה ויאכפו את החוק, ותקצוב כלי רכב נוספים שישמשו את הפקחים, לא ניתן יהיה לאכוף את הוראות הצו או להשיג הרתעה מספקת.

מנתונים שהתפרסמו באחרונה מתברר כי כיום מופקדים על תחום הבטיחות בבנייה 17 מפקחים בלבד, שאמורים להגיע ליותר מ–13 אלף אתרי בנייה ברחבי המדינה, באמצעות חמישה כלי רכב בלבד. אותם 17 מפקחים אינם מצליחים לבצע את המשימות המוטלות עליהם, כך שאין ספק כי לא יוכלו לאכוף את הצו - אם יאושר. בנוסף, כוח ההרתעה של הקנסות בסכום המוצע ביוזמה של כץ אינו מספיק. כדי ליצור הרתעה סבירה יש להגדיל את סכום הקנס, ולהשית קנסות בסכומים גבוהים במיוחד על קבלן שצבר מספר רב של הפרות.

עופר וקנין

יתרה מזאת, נכון שהטלת קנסות היא שיטת הרתעה קלה ופשוטה ליישום, אבל שינוי אמיתי יתחולל רק אם הצו יכלול סנקציה של התליה או ביטול הרישיון ברשם הקבלנים, לקבלנים שהתרשלו באופן סדרתי או חמור במיוחד, וכן סקנציות אחרות.

מתחילת 2016 נהרגו 42 פועלים באתרי בנייה — שיא של הרוגים בעשור האחרון, וזה עוד לפני תום השנה. עוד אירעו אירועי בטיחות רבים וחמורים — חלקם דווחו וחלקם לא. למרות חומרתם, נתונים אלה אינם משקפים את מלוא הבעיה. בטיחות בבנייה אינה נדרשת לצורך שמירה על חייהם של פועלי בניין בלבד — כי אם גם לשמירה על חייו ובטיחותו של כל אזרח וכל רכוש הנמצאים בסביבתו של אתר בנייה.

הבעיה מחמירה והולכת, ודורשת טיפול תקיף, מקיף ומיידי של הממשלה. כדי להגיע לתוצאות, חייבים להטיל סנקציות קשות במיוחד על קבלנים רשלנים. רק כך תושג ההרתעה הנדרשת לצורך שיפור, ולו חלקי, של המצב הנוכחי. יש לקוות כי השר כץ לא יסתפק ביוזמה כפי שהוצגה, ויצייד אותה בשיניים הדרושות, כדי שתהיה אפקטיבית.

הכותב הוא עורך דין שותף במשרד מורה טובים המתמחה במשפט מסחריתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם