הנפט הלובי טובע בבוץ - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
הון-מזרח תיכון

הנפט הלובי טובע בבוץ

יצוא הנפט, שמהווה כ-90% מהכנסות לוב, צנח מכ1.6 מיליון חביות ביום לפני 2012, לכ350 אלף חביות כיום

תגובות

לפני כעשרה ימים נהרגו 21 אזרחים בעיר סבחה שבדרום לוב. זו כמעט לא ידיעה חדשותית במדינה הזאת, שבה נהרגים מדי יום אזרחים בקרבות העזים שמשתוללים בין מיליציות חמושות לבין עצמן ובין כוחות המשטר לבין יריביו. החידוש היחיד בידיעה הזאת הוא שההרוגים לא נפגעו בפעולת טרור או בקרב. האירוע התחיל בקוף של אחד התושבים — הקוף השתחרר, התנפל על ילדה ותלש מראשה את כיסוי הראש.

בעליו של הקוף הוא משבט אל־קדאדפה, שבטו של שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי. כנקמה, ירו בני השבט היריב, אולאד סולימאן, בבעלים של הקוף ובקוף, והרגו עוד שני אנשים מהשבט היריב. התקרית הסתבכה והלכה, ובמשך שלושה ימים התחוללו חילופי יריות בין השבטים היריבים. המשטרה לא יכלה לעשות דבר, כי כוחותיה אינם יכולים להיכנס לאזור המתוח הזה, בלי שהשוטרים יהיו בעצמם מטרה לירי.

אבל לא צריך להרחיק עד סבחה כדי להיווכח בקוצר ידה של הממשלה בניהול ענייני המדינה. בלוב מתקיימים, בעוינות הדדית, שלוש ממשלות ושני פרלמנטים. לכל אחת מהן יש מיליציות שנאמנות לה, לצד מיליציות וכוחות דאעש שאינם נאמנים לאיש. בדצמבר 2015 נחתם בעיר סחיראת במרוקו הסכם לשיתוף פעולה בין הצדדים היריבים, שכלל בין השאר הקמת ממשלת הסכמה לאומית שבראשה תעמוד מועצה נשיאותית בראשות פאיז א־סראג'. לכאורה, היתה זו קרן האור הראשונה במשבר האלים שמסעיר את לוב מאז נפילתו ורציחתו של קדאפי.

אלא שמתברר כי ההסכם אינו שווה את הנייר שעליו הוא נכתב. הפרלמנט שנבחר ב–2014 ומוכר בקהילה הבינלאומית, נחשב בלתי־חוקי על ידי חברי הפרלמנט הקודם, ולחברים הנבחרים לא הותר להיכנס לבניין הפרלמנט. כתוצאה מכך נאלץ הפרלמנט החדש לגלות לעיר טוברוק, בעוד שבטריפולי, עיר הבירה של לוב, ממשיך לכהן הפרלמנט הקודם.

חילוץ מהגרים אפריקאים מול חוף לוב
ANDREAS SOLARO/אי־אף־פי

הפרלמנט החדש אינו מכיר בהסכם שנחתם במרוקו ועד כה לא אישר את הממשלה ואת מועצת הנשיאות שמונתה בידי א־סראג', כך שעדיין אין בלוב ממשלה מוכרת חוקית. בה בעת הוקמה ממשלה נוספת בבנגאזי, במחוז המזרחי של המדינה, שאינה כפופה לממשלה החדשה אשר עדיין לא אושרה. במציאות הזאת לא יכולה הממשלה החדשה לאשר תקציב כל עוד אינה מכהנת כחוק. היא גם אינה רשאית למשוך כספים מרזרבות המט"ח כדי לשלם משכורות או להשקיע בפיתוח. פיצול הממשלות יצר גם פיצול של נגידות הבנק המרכזי, כך שבלוב פועלים שני בנקים מרכזיים ושני נגידים, שאחד לא מכיר בלגיטימיות של רעהו. אפילו שטרות הכסף מודפסים בשתי מדינות שונות — אלה של הממשלה החדשה מודפסים בבריטניה ואלה של בנגאזי ברוסיה.

לא רק הממשלות נחלקו בין הטוענים לשלטון, גם שדות הנפט, מקור ההכנסה של לוב, נחצו בין מיליציות. כך, למשל, השתלט הגנרל חליפה חפתר, מי שהיה מפקד כוחות הצבא בממשלה המוכרת הקודמת וכיום מתנגד לממשלת ההסכמה הלאומית, על ארבעה נמלי נפט במערב המדינה, ובכך הוא שולט על חלק עיקרי מיצוא הנפט של לוב. כתוצאה מכך, הממשלה יכולה לייצא נפט דרך הנמלים הללו רק בהסכמתו של חפתר, כפי שאמנם היא עושה מאז ספטמבר.

יצוא הנפט, שמהווה כ–90% מהכנסות לוב, צנח באופן דרמטי מאז המהפכה ובשל מלחמת האזרחים שהתפתחה בעקבותיה. מסך של כ–1.6 מיליון חביות ביום שיוצאו לפני 2012, לוב מייצאת כיום כ–350 אלף חביות ליום. רזרבות המט"ח שלה צנחו מיותר מ–100 מיליארד דולר לפחות מ–40 מיליארד דולר, רוב הכנסות המדינה — כ–61% — מיועדות לתשלום משכורות, ו–18% מההכנסות מוקצבות לתשלום סובסידיות למוצרי יסוד. התמ"ג לנפש מגיע ל–4,500 דולר לשנה, כשני שלישים מגודלו לפני המהפכה. הגירעון התקציבי זינק ל–69% מהתמ"ג והאינפלציה נסקה ל–24%.

נתוני המקרו הללו אינם מספרים את כל הסיפור הלובי. משקיעים זרים אינם מגיעים למדינה המפוררת הזאת, שאינה יכולה לספק ביטחון מינימלי לאזרחיה, קל וחומר למשקיעים זרים. מערכת החינוך כמעט שאינה מתפקדת ותקציביה רק מתכווצים, באופן שמאיים על יכולתה של המדינה להכשיר דור חדש של צעירים משכילים. אוזלת היד של כוחות משטרה ומשמר גבול מביאה לכך שאחד מענפי ההכנסה המרכזיים הוא הברחה — החל במוצרי יסוד ועד מהגרים ממדינות אפריקה שמבקשים להגיע לאירופה — כשהמבריחים יכולים לסמוך על שיתוף הפעולה של מיליציות שנהנות מנתח מההכנסות.

ממשלת לוב מנסה עכשיו לזכות בהכרה חוקית בדרך "עוקפת פרלמנט" שאינו מכיר בה. עדיין לא ברור מה יהיה הפטנט המשפטי שיאפשר זאת, אבל בלעדיו היא גם תתקשה לקבל סיוע והלוואות ממדינות המערב שמעוניינות לסייע לה. ביוזמת ארה"ב ובריטניה, ובשיתוף סעודיה ומדינת איחוד הנסיכויות, הוקמה בתחילת נובמבר מועצה לפיקוח על ההוצאות. המועצה תנוהל בידי בכירים לובים, במטרה לאפשר לממשלה לקבל הלוואות ולפקח על אופן השימוש בהן.

אבל הקמת המועצה היא רק צעד אדמיניסטרטיבי שאינו יכול לייצר הכנסות חדשות, אלא רק לפקח על ניהול תקציבי. לוב זקוקה תחילה לפתרון פוליטי מוסכם, שיאפשר לנהל מערכה מאוחדת נגד מיליציות, כנופיות, מאפיה וארוגני טרור — לפני שתוכל לחדש את התשתית הכלכלית שלה. כשאין עדיין באופק אפילו מתווה לפתרון פוליטי, הנפט הרב ימשיך לרבוץ באדמה ולהמתין לישועה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם