הכלכלה העולמית מחכה לטראמפ

העלאת המכסים בארה"ב עלולה לעורר תגובת שרשרת של העלאת מכסים בעולם כולו, או לפחות בסחר מול ארה"ב

אליס אברמוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

אם יצא לכם לראות שני אנשים משוחחים זה עם זה, כשפניו של אחד זורחות באושר, ואילו השני נראה כאילו חרב עליו עולמו, סביר להניח שמדובר ביבואן וביצואן שמדברים על דונלד טראמפ. קשה לחשוב על דוגמה נוספת לאירוע מפתיע ודרמטי, שהתגובות לו כה מוקצנות וכה מבולבלות, ובצדק.

הבלבול אינו רק נחלתם של יבואנים. גם מדד נאסד"ק, לדוגמה, ירד בחדות בסוף אוקטובר ובתחילת נובמבר, לאחר שבימים שקדמו לבחירות גאה מאוד, על רקע ההערכה הרווחת שהילרי קלינטון תנצח. אבל מיד לאחר הבחירות לנשיאות ארה"ב, כשהכל ציפו לצניחה חדה, הפתיעו השווקים והמשיכו לזנק כלפי מעלה, וכיום ניצב מדד נאסד"ק קרוב מאוד לשיא כל הזמנים שלו.

סביר להניח שהבלבול וההקצנה נובעים מההקצנה והבלבול בתוכניתו הכלכלית של טראמפ, שהציג במהלך מסע הבחירות שלו. בתוכנית היו מסרים, שאם יתורגמו למהלכים כלכליים, ישפיעו באופן משמעותי על השווקים, על סחר החוץ, על הכלכלה העולמית - וגם על ישראל.

אחד הסעיפים הבולטים במצע של טראמפ היה הבטחה להפחית במידה ניכרת את מס החברות בארה"ב. הפחתה של מס החברות תהיה זריקת עידוד משמעותית להקמת חברות חדשות, ולחזרה של חברות אמריקאיות למדינה ובעקבותיה של מאות מיליארדי דולרים של הכנסות לארה"ב. לצעד זה תהיה, כמובן, תגובת שרשרת - מדינות ברחבי העולם, וגם בישראל, יידרשו להגיב לצעד האמריקאי, כדי למנוע נהירה של חברות לארה"ב, והתוצאה האפשרית היא ירידה של מס החברות בעולם כולו.

טראמפ חזר ודיבר במהלך מסע הבחירות שלו על הצורך בקיצוץ של הביורוקרטיה ושל הרגולציה החונקת. שינוי כאן יקל על עסקים לפעול בארה"ב, ויהפוך ענפי פעילות שונים בכלכלה לכדאיים הרבה יותר, משום שתוספת העלות הנובעת מהנטל הביורוקרטי תפחת במידה ניכרת. גם כאן, שינוי כיוון בארה"ב עשוי להוביל לשינוי כיוון בעולם כולו, ובכלל זה בישראל.

נקודה מרכזית במסע הבחירות של טראמפ היתה ההבטחה לשאת ולתת מחדש על הסכמי הסחר של ארה"ב, ואם יהיה צורך, גם להטיל מכסי מגן על יבוא סחורות ממדינות מסוימות, בייחוד מסין ומהמזרח הרחוק. העלאת המכסים בארה"ב עלולה לעורר שוב תגובת שרשרת של העלאת מכסים בעולם כולו, או לפחות בסחר מול ארה"ב, מה שיפגע בארה"ב וגם בחברות בה, שרבות מהן מייצרות באמצעות מפעלים במזרח הרחוק. ישראל, בהקשר זה, תיפגע קשות ממכסות יצוא בעולם, אך פגיעותה תמותן במידה ניכרת, משום שהיצוא שלה יוקרתי יותר. כלומר, ישראל אינה מייצאת חולצות, נעליים וצעצועים זולים, אלא מוצרים מתוחכמים ועתירי טכנולוגיה, שאין להם בהכרח תחליף.

טראמפ חזר והתייחס במהלך מסע הבחירות שלו לצורך בשיקום התשתיות בארה"ב. במונחים מעשיים, משמעות השיקום היא הזרמה ממשלתית ישירה של כספים לפרויקטים של בניית מבנים ציבוריים, סלילת כבישים וכו', בעלות של 1–1.5 טריליון דולר. הנשיא הנבחר סבור כי ניתן יהיה לממן את התוכנית באמצעות הגדלת הגירעון התקציבי, מה שיגרום למשקיעים לחשוש מגידול בגירעון, ולהעלאת הריבית על החוב.

מהלך של בניית תשתית המבוססת על גירעון והפחתת מס החברות עשוי להניב תוצאות דרמטיות. בתרחיש קיצוני, עלולה ארה"ב להיקלע למשבר כלכלי חריף, עם עלייה חדה בריבית, שממנו היא עשויה להגיח רעננה, מחודשת והרבה יותר חזקה. תסריט כזה יגרום ליבואן וליצואן שלנו לחייך. בתסריט אחר, המהלך העיקרי של ארה"ב תחת טראמפ יהיה פתיחה במלחמת מכס עולמית. במקרה כזה, היבואן והיצואן שלנו, ולא רק הם, יתחרטו היטב על ההרפתקה הטראמפית.

הכותבת היא שותפה במחלקת מיסוי עקיף וסחר חוץ במשרד עורכי הדין איתן מהולל שדות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker