כשהמצב מסוכן, צריך ערבות

במשך השנים ערבויות הוכיחו את עצמן ככלי אפקטיבי שחשוב לשלבו בתהליך ניהול הסיכונים במכרזים

שאול אלמקייס ויריב ולצמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בחריש.
בנייה בחריש. ערבות יכולה לסייע לסיום מהיר של פרויקטים, ובמינימום חיכוכיםצילום: אייל טואג

קריסתה של חברת אורתם סהר, המצטרפת לגל פשיטות הרגל של קבלני הביצוע בתקופה האחרונה, מעוררת שאלות סביב הנושא של ניהול סיכונים במיזמי בנייה ובמכרזים בכלל.

כחלק ממאמציהם להפחית את הסיכוי לאירוע בלתי־רצוי ואת היקף הנזק שעשוי להיגרם כתוצאה מכך, עורכי מכרז עושים שימוש תדיר בערבויות. אמנם תקנות חובת המכרזים אינן מטילות חובה לדרוש צירוף של ערבות במכרזים, אך ברובם ככולם, ערבות הביצוע היא תנאי לחתימה על חוזה ההתקשרות.

הערבות היא כלי שנועד להבטיח את מימוש התחייבויות היזם בהסכם. בדומה לערבות הנדרשת בעת לקיחת הלוואה או השכרת נכס, מדובר בחוזה משפטי שנכרת בין שלושה צדדים. הראשון הוא היזם, הוא "החייב", שבעת זכייתו במכרז קיבל על עצמו בראש ובראשונה את ההתחייבות לעמוד בדרישות החוזה. הצד השני, עורך המכרז - במרבית המקרים מדובר במשרד או ברשות ממשלתית - הוא "הנושה". כלפיו נוצרת ההתחייבות לספק את דרישות החוזה, והוא דורש את הפקדת הערבות כדי להפחית את חשיפתו לסיכון. שלישי, "הערב", הוא הבנק או חברת הביטוח שמנפיקים את הערבות. אם היזם יפר את ההסכם, הוא זה שיפרע את החוב.

בין אם היזם קטן ובין אם גדול, מתחיל או ותיק, הסיכוי להיקלע לקשיים קיים. לכן, חוזה טוב צריך להבטיח שגם במקרה שבו חלילה היזם קרס ונקלע לפירוק או לכינוס נכסים, החשיפה של עורך המכרז תהיה מינימלית. באופן טבעי, הערבות מבטיחה כי עורך המכרז יקבל פיצוי מהיר על הנזקים הכספיים שיוסבו לו, מה שיאפשר איתור מהיר של יזם חלופי לצורך השלמת הפרויקט מהשלב שבו נעצר.

ואולם הערבות טומנת בחובה יתרונות נוספים בכך שהיא מצרפת את הבנק או את חברת הביטוח לתהליך של ניהול סיכוני המכרז. קבלת הערבות על ידי הזוכה במכרז לא רק מספקת בטוחה לעורך המכרז, אלא גם מהווה איתות חיובי לכך שהמציע הוא כשיר ושקיימת סבירות גבוהה שיוכל לעמוד בתנאי החוזה. בעוד עורכי מכרז יוצרים סינון מוקדם של מציעים באמצעות תנאי סף, זהו כאין וכאפס ביחס ליכולת של בנק או חברת ביטוח להעריך את הסיכון הקיים בהתקשרות עם מציע כלשהו באמצעות המידע הרב שעומד לרשותם.

בכך הדרישה לערבות מהווה בעצם מיקור חוץ של נטל בחינת והוכחת היכולות של המציעים לעמוד בדרישות החוזה. לכן, הערבות היא בעלת חשיבות יתרה כאשר המידע לגבי כשירות המציעים עמום. בנוסף, היות שלבנק או לחברת הביטוח יש אינטרס שהערבות לא תחולט, הם נוהגים לפקח על היזם ולוודא שהוא עשה כל שביכולתו כדי לעמוד בהתחייבויותיו החוזיות ושהקשיים שאליהם נקלע אמיתיים.

כמו כל דבר טוב, גם ערבות מגיעה עם תג מחיר. העברת חלק מסיכוני הפרויקט אל הבנק או חברת הביטוח כרוכה בתשלומים ישירים של פרמיות ועמלות, וגם באובדן תשואה על נכסים שהיזם נדרש לשמור נזילים נגד הנפקת הערבות. מדובר בעלויות משמעותיות שגדלות ככל שסכום הערבות עולה. כתוצאה מכך, קביעת סכום ערבות גבוה עשויה למנוע השתתפות של מציעים, להחליש תחרות ולהתגלגל לפתחו של עורך המכרז בצורה של גידול בעלויות.

המפתח לקביעת גובה ערבות אופטימלי הוא ביצוע נכון של חלוקת סיכונים בין הצדדים. אין סכום קבוע לכל ערבות, ויש לקבוע אותה בהתאם לאופי הפרויקט, היקפו והסיכונים הגלומים בו.

במשך השנים ערבויות הוכיחו את עצמן ככלי אפקטיבי שחשוב לשלבו בתהליך ניהול הסיכונים ושיכול לסייע לסיום מהיר של פרויקטים, ובמינימום חיכוכים. מספר החודשים הממוצע הדרוש לבניית בניין דירות למגורים בישראל הוא יותר מ-20 (מהתחלת הבנייה עד לגמר הבנייה), בעוד שבארה"ב הבנייה אורכת כ-12 חודשים בלבד.

הגורמים לכך הם רבים ומגוונים, החל במחסור בעובדים, דרך רגולציה מסורבלת וכלה בארגונים סביבתיים. ואולם תכנון מוקדם בתהליך מובנה של איתור, ניתוח ותגובה לסיכונים, יחד עם תמריצים נכונים לכל הצדדים המעורבים בפרויקט - יכולים לשפר מצבנו ולהקל על משבר הדיור. זאת, כמובן, עד לשינוי במציאות הביטחונית שיטרוף מחדש את הקלפים.

הכותבים הם מומחים לתורת המשחקים ומייסדי חברת Econart

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker