הופכים את תהליך הייצור על ראשו

עידן המוצרים הסתיים. מוצרים כמוצרים כבר אינם מספקים. צרכנים דורשים יותר מהדברים שהם רוכשים. הם רוצים חוויה כוללת

אלי בויקיס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בעתיד לא ייערמו מוצרים במחסנים
בעתיד לא ייערמו מוצרים במחסניםצילום: עופר וקנין

מה ההיגיון לייצר משהו ואז לחכות ולראות אם מישהו יקנה אותו? זה מה שרוב היצרנים עושים כבר מאות שנים, אבל זה לא יתאפשר יותר בכלכלת החוויות.

עידן המוצרים הסתיים. מוצרים כמוצרים כבר אינם מספקים. צרכנים דורשים יותר מהדברים שהם רוכשים. הם רוצים מוצרים טובים יותר, זולים יותר ומותאמים אישית יותר; הם רוצים חוויה כוללת. לעתים מקשרים את נושא חוויית המוצר לתמיכה בו, לשימושיות, לעיצוב, למותג, לחוויית הקנייה ולאינטראקציה המקוונת עם לקוחות. ואולם החוויה גדולה יותר ממוצר או מותג, ורחבה בהרבה מכל ממשק בודד עם הלקוח. אך אין זה משנה איזו חוויה חדשה יוצרים בעבור הלקוח; מאחוריה חייבת להיות דרך יעילה לייצור ואספקת המוצר.

בעולם של חוויות רכישה, ולאור ההבנה כי הלקוחות דורשים מוצרים מותאמים אישית, הייצור הכמותי של מוצרים, העברתם למחסנים ומשם לחנויות, והמתנה ללקוחות שיירכשו אותם - אינם רלוונטיים יותר. בעתיד הלא רחוק לקוחות ייכנסו לחנות או לאתר אינטרנט שיתמקדו בחוויית המותג, ולא בהצגת מלאי, ויאמרו: "זה מה שאני רוצה". כדי לספק זאת, היצרן יזדקק לשקיפות מלאה ולשליטה על שרשרת האספקה לכל אורכה - כדי שהמוכר או האתר יוכלו לומר לצרכן אם המוצר שהוא מבקש "זמין להבטחה", ובמלים אחרות, אם אפשר לייצר עבורו את המוצר, וכמה זמן יידרש לכך.

בעתיד זה, כשלקוח יבחר מוצר מקטלוג או באתר אינטרנט, ויגדיר דגם, צבעים, ואף חומר נדרש, הנתונים יוזנו לאחור אל שרשרת אספקה גמישה, ולייצור המוצר יוקצה רוחב פס ברצפת הייצור. לשם כך יש צורך בדיגיטציה מלאה של כל תהליך הייצור והאספקה. מודלים דיגיטליים של המוצר, הכוללים את כל פרטי המאפיינים הפיזיים שלו, אפשרויות שונות, פרטים על דרך הייצור ומאפייני שיווק כגון תמחור והצגה בקטלוג או בחנות, יאפשרו זאת. ללא מודלים כאלה, יצרן יהיה חייב לקבל הנחות מסוימות לגבי יכולותיו. בכך הוא למעשה ינחש, ולא יוכל להימנע מקבלת החלטות גרועות מסוימות - והלקוחות לא יסכימו לכך.

תהליך זה גם יחסוך כסף, מכיוון שכך לא ייערמו מוצרים במחסנים. היצרן לא יצטרך להוציא כסף רב לשם שמירה על מלאי של חומרי גלם ורכיבים. מהפכה זו בפלטפורמת הייצור - משרשרת האספקה דרך תהליכים ועד לרצפת החנות - מבטיחה להיות גדולה כמו כניסתן של הרובוטיקה והאוטומציה לתעשייה, אם לא גדולה מהן.

בעולם יצאו לדרך כמה יוזמות במטרה להשיג יעדים כאלה. התעשייה האמריקאית קוראת לכך "האינטרנט התעשייתי של הדברים". בצרפת היא נקראת "התעשייה של העתיד". בגרמניה פועלים על פי "תעשייה 4.0", וסין השיקה את "Made in China", יוזמה לזינוק לחזית של הייצור החכם. כל אלה הם חלק מהמרוץ אל אותה מטרה.

רוב התעשיות כיום, מחברות תעשייה מסורתיות ועד לקמעוניות ענק, משתתפות בהמצאה מחדש של מודלים של ייצור ששלטו בהן במשך עשרות ואף מאות שנים. זה לא יהיה פשוט, אבל החלום של גמישות חדשה מושך רבים אל העתיד.

המסר לתעשייה ברור: התחילו להתכונן כעת, כי המכונות, החומרים והתהליכים מתקדמים במהירות. יצרנים שלא יבצעו דיגיטציה של תהליכים, מודלים והגדרות מוצרים, לא יהיו מוכנים לכלכלת החוויות, ואובדן התחרותיות עלול להיות מהיר וקשה.

הכותב הוא מנכ"ל דאסו סיסטמס ישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker