לתקן את העיוות בריבית הפיגורים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
חובות

לתקן את העיוות בריבית הפיגורים

השינוי המוצע על ידי החשבת הכללית הוא מידתי והוגן, והוא יוצר קשר ישר בין גובה הריבית במשק לבין הקנס שמוטל על חייב שאינו משלם את חובו ■ עם זאת, השינוי המבורך אינו חל על מרבית החובות במשק

מיכל עבאדי בויאנג'ו, החשבת הכללית
שירן גרנות

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, החליטה באחרונה להוריד את גובה ריבית הפיגורים שבסמכותה (המכונה "ריבית פיגורים חשכ"ל"). זהו צעד מבורך, אך הוא הולך רק את מחצית הדרך שעל האוצר ללכת, כדי להתאים את ריביות הפיגורים במשק לסביבת הריבית האפסית הקיימת כיום בישראל ובעולם. השינוי בריבית הפיגורים הזאת לא ישפיע על מרבית החובות במשק.

ריבית החשב הכללי (חשכ"ל) היא הריבית הרשמית המשמשת כבסיס להתחשבנות בביצוע תשלומים הנערכים מול משרדי הממשלה השונים. הריבית נקבעת ומתפרסמת על ידי החשבת הכללית, ושיעורה זהה לשיעור ריבית הפריים במשק (תוספת של 1.5% מעבר לריבית בנק ישראל).

עד לשינוי, במקרה שבו צד איחר בתשלום למדינה, היה עליו לשלם את חובו בתוספת ריבית פיגורים חשכ"ל, הכוללת בתוכה קנס קבוע בגובה 6.5% בנוסף על ריבית החשכ"ל המקורית. בשל סביבת הריבית האפסית כיום במשק, נוצר מצב לא הגיוני שבו חייב המפגר בתשלום, משלם למדינה ריבית השווה ליותר מפי חמישה מריבית הבסיס. לאחר השינוי, תכלול ריבית הפיגורים של החשכ"ל תוספת מדורגת של 1.5%-4.5%, שתתווסף לריבית המקורית, במקרה של פיגור בתשלום, במשך כמה שנים. השינוי האמור, אגב, חל גם בכיוון השני - גם המדינה תשלם לנו הרבה פחות אם תפגר בתשלום לנו.

השינוי המוצע על ידי החשבת הכללית הוא מידתי והוגן, והוא יוצר קשר ישר בין גובה הריבית במשק לבין הקנס שמוטל על חייב שאינו משלם את חובו, בלי לאבד את אפקט ההרתעה והענישה על פיגור בתשלום. עם זאת, השינוי המבורך אינו חל על מרבית החובות במשק, לרבות החובות בהוצאה לפועל, מערכת בתי המשפט וחובות המפגרים בתשלומי המשכנתא. אלה נקבעים לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה, תקנותיו הישנות וצו הריבית הישן עוד יותר. השינוי המוצע אינו חל עליהם, והם ימשיכו לצבור ריבית פיגורים גבוהה ולא מידתית.

כדי להשלים את המלאכה ולטפל בגובה ריבית הפיגורים של כלל החייבים במשק, יש לתקן בהקדם את תקנות פסיקת ריבית והצמדה ואת צו הריבית, ולהוסיף בהם מנגנון דומה לזה שאימצה החשבת הכללית. שינוי כזה נמצא בסמכותו של שר האוצר, והוא יכול לתקן את העיוות הנמשך כבר כמה שנים.

הכותב הוא הבעלים של משרד רואי החשבון אהוד שושן ושות'תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות