מזל שיש אותם: הקבלנים הם השעיר לעזאזל של הממשלה

במצב שבו המחירים והביקוש לדירות עולים, אבל אין דירות - האחריות אינה מוטלת על הקבלנים, אלא על הממשלה

אבנר לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר לוי

ענף הנדל"ן סוער ורוגש בעקבות קריסתה של חברת ביצוע נוספת, אורתם סהר, מהגדולות והמובילות בענף הבנייה הישראלי. לנו נותר רק לדרוש מהממשלה: הפסיקי להתערב.

שוק הדיור כיום נמצא במצב קטסטרופלי: בישראל לוקח בממוצע כ–13 שנה להוציא לפועל פרויקט — כש–11 שנה מהן מוקדשות להליכים הביורוקרטיים בלבד. כחמש שנים לוקח להעביר אישורים בוועדה המחוזית, ועוד כשלוש שנים כדי לקבל היתרי בנייה. זה נתון מדהים: בפועל לוקח יותר מעשור להשלים פרויקט. דבר כזה לא נשמע בשום מדינה מערבית מודרנית — והאחריות אינה על הקבלנים.

מחירי הדיור מאמירים ללא הפסקה, משום שיש קיפאון כמעט מוחלט בהיצע. אין בנייה חדשה של בנייני מגורים, מפני שהמדינה אינה משחררת קרקעות — אלא במתכונת של תוכנית מחיר למשתכן, שעונה על הביקוש של 15% מהציבור בלבד. האחריות על כך אינה מוטלת על הקבלנים.

אין גם בנייה במסגרת של התחדשות עירונית. מזה כשנה הוקפאו כמעט כל הפרויקטים להתחדשות עירונית. הרשויות המקומיות אינן מעניקות היתרי בנייה לפרויקטים של תמ"א 38, מכיוון שעוד לא הוכרעה הפרשנות של חישוב זכויות הבנייה בפרויקטים אלה — והאחריות אינה על הקבלנים.

בנייה בחרישצילום: עופר וקנין

אבל קל כמובן להטיל את האחריות על הקבלנים. קל לדבר על חזירות, בעוד הממשלה עצמה עוצמת עיניים, כשאפילו חברות בנייה גדולות כמו אורתם סהר אינן מצליחות לשרוד בענף. איך אפשר להגיד שהקבלנים תאבי רווח — כשאנחנו רואים לנגד עינינו קריסה מגמתית של חברות בענף?

ממשלת ישראל, היושבת בנוחות ובוחרת מתי לשווק קרקעות ומתי לא לשווקן, משתמשת בקבלנים כשעיר לעזאזל, ואף יותר מכך, בוחרת להביא לכאן חברות בנייה זרות, שאמורות כביכול לעשות עבודה טובה יותר מחברות בנייה ישראליות.

זה הזמן לשאול, האם יש סיכוי שחברת בנייה זרה תצליח לעבוד טוב יותר מחברת בנייה ישראלית כשאין לה כוח אדם מקצועי? ומלבד זאת, אם עוד ועוד חברות בנייה קורסות — מי לדעת ממשלת ישראל אמור לבנות את אלפי הדירות שהיא מבטיחה לאזרחים?

אין כל ספק שענף הנדל"ן נמצא בצומת דרכים, ושהחלטות שמתקבלות כיום ישפיעו על כלל המשק שנים קדימה. זה הזמן להגיד את הדברים בפשטות: במצב שבו מחירי הדירות עולים, וכך גם הביקוש לדירות רק עולה ואין דירות — האחריות אינה על הקבלנים. האחריות על הממשלה, והגיע הזמן שהיא ושר האוצר, משה כחלון, יבינו כי הם פוגעים בשוק הדיור באופן חמור וארוך טווח. כשחברות בנייה צריכות להחזיק את עצמן בזמן שעלויות הקרקע והמימון רק גדלות, כוח האדם יורד, והליכי המיסוי והתכנון נעשים סבוכים יותר — פלא שחברות בנייה בכלל מצליחות לשמור על סדר היום שלהן.

הגיע הזמן שממשלת ישראל תיתן לנו, הקבלנים והיזמים, את האפשרות לעשות את העבודה. זה לא זמן לספינים — זה הזמן לדבר דוגרי, להפסיק להציע פתרונות קסם ולהפסיק לצאת בהצהרות בומבסטיות. זה הזמן לתת לנו לעשות את העבודה.

הכותב הוא יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב־יפו־בת ים וממלא מקום נשיא התאחדות בוני הארץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker