שירותי הבריאות בפריפריה מסכני חיים

הפערים אינם מחייבים הקמת ועדות נוספות אלא יישום של החלטות והמלצות שקיבלו ועדות קודמות בנושא לאורך השנים

גבי בן נון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבי בן נון

באחרונה התפרסמו ממצאי ועדה של משרד הבריאות לבחינת שירותי הרפואה בצפון. הממצאים הצביעו פעם נוספת על הפער הקיים בין אזור הצפון לשאר האזורים בישראל בתשתיות הבריאות, בין היתר בתחומי כוח האדם, מיטות האשפוז ואמצעי אבחון וטיפול.

התמונה העגומה העולה מהדו"ח אינה ייחודית רק לאזור הצפון. תמונה דומה ניתן למצוא גם במחוז הדרום. כמעט בכל מדד בריאות, אזור הדרום נחות משאר חלקי המדינה. כך למשל, שיעור מיטות השיקום באזור הדרום הוא כ–5% מהממוצע הארצי, שיעור המיטות הכלליות הוא 75% מביתר האזורים בישראל ושיעור מיטות האשפוז הפסיכיאטרי הוא כשני שלישים. פערים דומים ניתן למצוא בעמדות דיאליזה, עמדות לרפואה דחופה, עמדות ניתוח ובשיעורי כוח אדם רפואי.

אמבולנס בבית החולים סורוקה בבאר שבע. ארכיוןצילום: עופר וקנין

נחיתות מחוזות הדרום והצפון בתשתיות בריאות ידועה זה מכבר. ואולם מה שפחות ידוע הוא הקשר בין מצוקת התשתיות לבין שיעורי תחלואה ותמותה הגבוהים יותר באזורי הפריפריה, שאותם היטיב לתאר דו"ח מבקר המדינה מ–2013: "...תוחלת החיים של תושבי הפריפריה קצרה יותר, והתמותה (תמותה כללית ותמותת תינוקות) גבוהה יותר. בפריפריה נרשמים יותר מקרי מוות ממחלות הניתנות לטיפול... תושבי הפריפריה נוטים לחלות יותר בסוכרת. הם ממעטים לעשות בדיקות מונעות כמו בדיקה לגילוי מומים מולדים ובדיקת מי שפיר. הם ממעטים בפעילות גופנית, מעשנים יותר וסובלים מהשמנה".

בספטמבר 2014 אישרה הממשלה סידרה ארוכה של החלטות לתגבור מערך שירותי הבריאות באזור הדרום, בהתבסס על המלצות ועדה בראשות מנכ"ל משרד הבריאות באותה תקופה. החלטות הממשלה כללו, בין היתר, תוספת של ניידות טיפול נמרץ, חיזוק מערך השירותים לגיל הרך ולהוריהם, תגבור מערך מוקדי הלילה בדרום וחיזוק שירותי הרפואה שמעבר לשעות פעילות המרפאות. גולת הכותרת של החלטת הממשלה אז היתה ההחלטה על הקמת בית חולים חדש בבאר שבע, על רקע נחיתות תשתיות האשפוז הכללי באזור הדרום והעלייה הצפוייה בביקוש לשירותים אלה לאחר מעבר צה"ל דרומה, וכן גידול והזדקנות האוכלוסייה.

בחינת יישום החלטת הממשלה על הקמת בית החולים החדש מלמדת כי אין עדיין מסגרת תקציבית להקמת בית החולים החדש, וגם לא מודל כלכלי להפעלתו. שנתיים לאחר קבלת החלטת הממשלה, עדיין לא הוכרעה סוגיית הבעלות על בית החולים ואף לא יצא מכרז להקמתו. החלטה זו אינה החלטת הממשלה היחידה בנושא שזכתה לאי־ביצוע או ביצוע חלקי בלבד. גם ההחלטות הנוגעות להוספת מיטות לבית החולים סורוקה, שיקום תחנות טיפת חלב ותגבור מוקדי לילה — עדיין לא בוצעו במלואן.

בשנים האחרונות עלה נושא פערי הבריאות בין הפריפריה למרכז למודעות הציבורית ונעשו כמה צעדים לצמצומם, ובהם מתן תמריצים לכוח אדם העובד בפריפריה, הרחבת מסגרות ההכשרה של כוח אדם במקצועות הבריאות, מבחני תמיכה לקופות החולים עבור השקעה בצמצום פערים והוספת משתנה פריפריה לנוסחת הקצאת הכספים לקופות החולים.

עם זאת, יש עדיין פערים רבים בזמינות ובנגישות לשירותי בריאות בפריפריות הדרומית והצפונית. פערים אלה אינם מחייבים הקמת ועדות נוספות — אלא יישום וביצוע מואץ של ההחלטות וההמלצות הרבות שניתנו על ידי ועדות קודמות שעסקו בנושא לאורך השנים.

הכותב הוא פרופ' חבר במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן־גוריון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker