השרה שקד פוגעת במעמד הכנסת - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השרה שקד פוגעת במעמד הכנסת

הכוח לקידום החקיקה עבר מידיה של הרשות המחוקקת, הכנסת, לרשות המבצעת, הממשלה - וכך נפגעה קשות הפרדת הרשויות הבסיסית הנדרשת במדינה דמוקרטית

2תגובות
איילת שקד מליאת הכנסת
אוליבייה פיטוסי

שרת המשפטים, איילת שקד, התבטאה באחרונה בחריפות בעניין ריבוי הצעות החוק הפרטיות המוגשות בישראל, והתגאתה בבלימה של חלק גדול מההצעות בוועדת השרים לענייני חקיקה.

השרה שקד צודקת באבחנה שיש עלייה מתמדת בשנים האחרונות במספר הצעות החוק הפרטיות המוגשות על ידי חברי הכנסת, אבל הפתרון שהיא מציעה שגוי ומתעלם מהגורם שמביא לכך מלכתחילה. בעשור האחרון אנחנו עדים לתהליך שחיקה מתמיד במעמדה של הכנסת ובתפקידה המרכזי כמפקחת על הממשלה.

דרישות מידע שמגישים חברי כנסת לשרים נתקלות בזלזול עקבי, שמתבטא בין השאר באי־הופעת שרים למענה על שאילתות במליאה ולדיונים בוועדות הכנסת. הכלים הפרלמנטריים שעמדו לרשות חברי הכנסת צומצמו ויש שיטענו כי הדבר נעשה במכוון. הכנסת נחלשה על חשבון חיזוק הממשלה. דוגמאות לכך ניתן לראות בכל זירה פרלמנטרית.

המליאה נהפכה להצגה, והצבעות אי־אמון הן כמעט הכלי היחידי להביא את השרים ואת ראש הממשלה לדיון במליאה. התקציב נהפך לכלי פוליטי שנשלט על ידי המשמעת הקואליציונית ומשמש רק כלי ניגוח, איום וסחיטה לטובת מגזרים ספציפיים, ולא בהכרח לטובת כלל הציבור. חוק ההסדרים, שכולל מקבץ חוקים ממשלתיים המוצמדים לתקציב על כדי לזרז את תהליך החקיקה, גדל לממדים מפלצתיים, ולמעשה דוחס ומעביר כמקשה אחת עשרות חוקים שהממשלה רוצה ביקרם - בלא דיון אמיתי ודמוקרטי בוועדות הכנסת.

גולת הכותרת של החלשת הכנסת היא ועדת השרים לענייני חקיקה, המורכבת משרי הממשלה הקובעים בישיבתם השבועית אילו הצעות חוק יזכו בתמיכת הקואליציה ואילו לא. ועדת השרים לענייני חקיקה תפסה את מקום הכנסת והפכה למעשה לרשות המחוקקת - הקובעת אילו הצעות חוק יקודמו ואילו ייקברו.

הכוח לקידום החקיקה עבר מידיה של הרשות המחוקקת, הכנסת, לרשות המבצעת, הממשלה - וכך נפגעה קשות הפרדת הרשויות הבסיסית הנדרשת במדינה דמוקרטית. כאילו לא די בכך, רוב ההחלטות בוועדת השרים לחקיקה אינן מתקבלות על בסיס דיון עובדתי שקול ומעמיק, שמתייחס לטיבה של הצעת החוק, אלא על בסיס אינטרסים פוליטיים וההשתייכות הפוליטית של חבר הכנסת המציע.

הממשלה עצמה יצרה מציאות שבה מפלטם היחיד של חברי הכנסת לקבל תשומת לב תקשורתית, להעלות נושא לסדר היום ולנסות להוביל שינוי בחיי האזרחים בישראל, הוא החקיקה הפרטית. אי־אפשר לצמצם בהתמדה את יכולתם של חברי הכנסת לפעול, להוביל לריקון סמכויות הכנסת כמפקחת על הממשלה ואז להתלונן על שימוש יתר בכלי האפקטיבי היחיד שנותר לחברי הכנסת.

שקד רוצה להפחית את מספר הצעות החוק הפרטיות? רק אם הדברים יבואו שלובים יד ביד עם קביעת תהליכי עבודה לפיקוח אפקטיבי של הכנסת על הממשלה ועל תהליכי קבלת ההחלטות בה; אם השרים וראש הממשלה יחויבו להגיע לדיונים תקופתיים בוועדות הכנסת ובמליאה, ולמסור דין וחשבון על המתרחש בוועדות ובמשרדיהם; אם התקציב יוגש לעיון חברי הכנסת מספיק זמן מראש ויתאפשר דיון אמיתי בו בוועדות הכנסת; אם מידע ממשלתי יהיה שקוף ונגיש; ואם הוועדה הממשלתית, שבראשה יושבת השרה שקד, לא תהיה אמונה באופן בלעדי על גורלן של הצעות חוק.

כשתוחזר הפרדת הרשויות הדמוקרטית והרצויה, והכנסת וחברי הכנסת יקבלו חזרה את סמכויותיהם, יהיה מקום לדבר על הגבלה שרירותית של החקיקה הפרטית. ועד אז - אל תיגעו בכבשת הרש.

עו"ד דויטש היא הלוביסטית הציבורית הראשונה בלובי 99 - מיזם חברתי־כלכלי ללא מטרת רווח הפועל לקידום האינטרסים של הציבורתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם