יריית הפתיחה למלחמת מס? - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יריית הפתיחה למלחמת מס?

החלטת הנציבות האירופית עשויה להוביל מדינות נוספות לתבוע את חלקן בסכום המס שנדרשת אפל לשלם

תגובות
אפל
© Chance Chan / Reuters/רו

הקנס העצום שדורשת הנציבות האירופית מאפל - כ-13 מיליארד יורו, כתשלום מס רטרואקטיבי לאירלנד בגין השנים 2003–2013 - הוא הגדול ביותר בתחום המיסוי מעולם. חילופי האזהרות בין הנציבות לאמריקאים בעקבות דרישת הקנס התקדימית, מעידות כי זו עשויה להיות גם ראשיתה של מלחמת מסים בין ארה"ב לאירופה.

לאחר שלוש שנים שבהן הנציבות האירופית חקרה את הטבות המס שהעניקה אירלנד לאפל, קבעה הנציבות באחרונה כי הן איפשרו לענקית הדיגיטל לשלם הרבה פחות מס חברות מאשר חברות אחרות, ובכך הפרו את חוקי האיחוד האירופי. חוקים אלה נועדו, בין השאר, למנוע יתרון מס לא הוגן מצד מדינה החברה באיחוד ביחס לחברה מסוימת, שעשוי לפגוע בתחרות ולהשפיע על השוק החופשי בין המדינות באיחוד.

החלטת הנציבות הבהירה כי פרצות המס שאותן אפל ניצלה לרעה לא פגעו רק בהכנסות המס של אירלנד, אלא גם בהכנסותיהן של מדינות רבות אחרות, ואף כאלה שאינן חברות באיחוד האירופי. החלטה זו עשויה להוביל לכך שמדינות נוספות באירופה, באפריקה ובמזרח התיכון, שבתחומן מכרה אפל את מוצריה וניתבה את רווחיה מהן לאירלנד, יתבעו גם הן את חלקן בסכום המס שנדרשת אפל לשלם. בחודשים האחרונים כבר פירסמו כמה מדינות הערכות מוקדמות לסכומי מס שעשויים להידרש על ידן אם ייפסק כי אכן אפל הפרה את חוקי הסיוע.

הקנס הגדול (שכנראה אינו מהווה אפילו עשירית מהרווחים הבלתי־מחולקים שמחזיקה אפל מחוץ לארה"ב) מצביע על כך שהנציבות האירופית אינה נמצאת בעמדת מיקוח ואינה נכנעת ללחצים הרבים שמופעלים עליה על ידי חברות ואף מדינות. זאת למרות אזהרות מרומזות שקיבלה הנציבות ממשרד האוצר האמריקאי לפרסום ההחלטה — שלפיהן אם יידרשו החברות האמריקאיות שנחקרו להחזיר את הכספים באופן רטרואקטיבי, תשקול ארה"ב לנקוט תגובת נגד הולמת.

בתשובה לאזהרות האלה, הבהירה הנציבות האירופית שאין לה בעיה כי סכום המס שעל אפל לשלם יופחת אם סכומי מס גבוהים יותר יועברו לארה"ב בגין פעילות אפל באירלנד (למשל, באמצעות תשלום גבוה יותר שתשלם אפל באירלנד לאפל בארה"ב בגין מחקר ופיתוח). מה שהיא אינה מוכנה לקבל - ובצדק - הן הכנסות שאינן ממוסות באף מדינה או ממוסות בשברירי אחוזים, ובפרט שמדובר במיליארדי דולרים.

העובדה שב-2013 קבע הסנאט האמריקאי כי אפל נמנעה מתשלום מס של מילארדי דולרים לא גרמה למבוכה לחברה, או לפחות לא כזאת שמנעה ממנה להמשיך ולהפחית אף יותר את שיעור המס ששילמה ב-2014, ל-0.005%.

אמנם ברור לכל כי אפל תגיש ערעור על החלטת הנציבות האירופית, אך אין ספק שהחלטה זו מהווה צעד משמעותי חשוב במאבק נגד תכנוני המס האגרסיביים של חברות הענק. נראה כי לא מדובר עוד במאבק בין חברה בינלאומית מסוימת לרשות מס מדינתית, אלא במאבק בין מדינות על נתח המס שמגיע להן ובניסיון למגר את ה-Sweetheart deals שמצליחות חברות הענק לסגור עם רשויות מדינה זו או אחרת, על חשבון כולנו.

אין ספק כי חלק נכבד מהחלטה משמעותית זו ניתן לזקוף למאבק שמנהלים בשנים האחרונות ארגוני החברה האזרחית בעולם, אך הדרך עוד ארוכה.

הכותבת היא חוקרת ברשת הבינלאומית לצדק במיסוי - Tax Justice Networkתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם