להפסיק את ניגוד העניינים של השמאים: האם ייתכן שהנתבע יהיה גם השופט?

חברות הביטוח צריכות להתמקד בעיסוקן - ביטוח - ולא לנסות להשפיע על שיקול הדעת המקצועי של שמאי הרכב

יהודה יגן
יהודה יגן

מליאת הכנסת אישרה בסוף יוני את הצעת החוק הממשלתית לרישוי שירותים לרכב. החוק נועד לקדם את התחרות בענף ולהוזיל את המכוניות החדשות והחלפים. הצעת החוק היתה אמורה להסדיר גם את העיסוק בשמאות רכב משום שתפקיד השמאי הוא מעין שיפוטי ומוטלת עליו החובה להשיב את הרכב לקדמותו על פי הפוליסה, שהיא חוזה בין המבטח למבוטח. אלא שבלחץ האוצר וחברות הביטוח היא לא נכללה בהצעה, והתקנות להסדרת שמאות הרכב מגובשות בימים אלה במשרד התחבורה.

כיום, לכל חברת ביטוח יש רשימת שמאים שממנה המבוטח אמור לבחור את השמאי שיעריך את הנזק לרכבו לאחר תאונה. על פי חוק, המבוטח אמנם רשאי לקחת שמאי אחר, אלא שחברות הביטוח והסוכנים לא מיידעים את המבוטחים בדבר זכות זו. מי שמודע לכך ובוחר בשמאי פרטי שאינו נמצא ברשימות החברה, עובר דרך חתחתים בחסות חברת הביטוח — כך שתיקון הרכב ותשלום הפיצוי מתעכבים, אם בכלל מאשרת החברה את התשלום.

בעקבות מאבק ממושך של איגוד השמאים, שהעלה למודעות הציבורית את שיטת הרשימות ואת הפגיעה האפשרית במקצועיות ובאובייקטיביות של שמאי הרכב — מה שעלול לפגוע בתיקון, ובמקרים רבים אף בבטיחות הרכב — התעקשו יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, וח"כ דוד ביטן על ביטול רשימות השמאים. ואכן, בדיוני הוועדה נקבע כי רשימות השמאים של חברות הביטוח יבוטלו.

כבל אף הבהיר שאם הדבר לא ייעשה על ידי הממונה על הביטוח באוצר, הרשימות יבוטלו במסגרת הצעת החוק — מה שכאמור לא קרה. בהמשך, האוצר העביר את הטיפול בעניין למשרד התחבורה — ועל גיבוש התקנות הופקד אבנר פלור, סמנכ"ל תנועה בכיר במשרד.

שמאי רכב בפעולה
שמאי רכב בפעולהצילום: עופר וקנין

על אותו משקל, בלחץ איגוד המוסכים, הוצע לבטל את מוסכי ההסדר שבאמצעותם מנסות חברות הביטוח להוזיל לעצמן עלויות — מה שלעתים פוגע באיכות התיקון ובבטיחות הרכב. כך, למשל, חלק מחברות הביטוח לוחצות לעתים על שמאי הרשימות ועל מוסכי ההסדר להתקין חלקי חילוף שאינם בטיחותיים, רק משום שהם זולים יותר (גם בשל הנחה של הספק).

כביכול, הבחירה בשמאי מהרשימה ובמוסך הסדר מקלה על המבוטח: חברת הביטוח מטפלת בהכל, והמבוטח רק ממתין לפיצוי שיוגש לו על מגש של כסף. אלא שיש כאן בעיה חמורה: האם ייתכן שהנתבע יהיה גם השופט?

בחברות הביטוח ובמשרד האוצר מתנגדים למהלך בטענה שהוא ייקר את הפרמיות. ואכן, בסוף אוגוסט פורסמה ב–TheMarker כתבה שכותרתה "הרווחים נחתכו — ועכשיו חברות הביטוח רוצות לייקר את תעריפי ביטוח רכב". ההתנגדות של חברות הביטוח מקוממת לאור עתיקה לבג"ץ שהן הגישו — למניעת התערבות המדינה בשכר בכיריהן, תוך סירוב לקצץ בשכר הבכירים, כשבמקביל הן מאיימות להעלות את הפרמיות מכיוון שביטול רשימות השמאים ומוסכי ההסדר יפגע בהכנסותיהן.

האם לא ראוי שיקצצו בשכר הבכירים כדי שיוכלו לספק שירות איכותי למבוטחים — שירות שיחזיר את הרכב לקדמותו, כמתחייב מהפוליסה, ולא יפגע חס וחלילה בבטיחות הרכב ויסכן את הנוסעים בו ואת סביבתם? בנוסף, גם אם הפרמיות יעלו, יש לשאול מה חשוב יותר: הפגיעה בכיסו של הציבור או הפגיעה בבטיחותו?

אני מציע שהממונה על הביטוח יעסוק בתפקידו, שהוא הגנה על ציבור המבוטחים — ולא הגנה על כיסן של חברות הביטוח. כמו כן, הגיע הזמן שגם חברות הביטוח יתמקדו בעיסוקן — ביטוח — ולא ינסו להשפיע על שיקול דעתם המקצועי של שמאי הרכב ושל המוסכים בתהליך תיקון רכב לאחר תאונה.

אני מקווה שהמהלך המבורך של שר התחבורה ושל ועדת הכלכלה יצלח, ובקרוב הציבור יזכה לצדק באמצעות ביטול רשימות השמאים.

הכותב הוא יו"ר ענף רכבבאיגוד השמאים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ