עתיד חיפה טמון בפיתוח התעשייה

על מנת שחיפה תמשיך להתפתח יש לאפשר לתעשייה לפעול תוך דרישה בלתי מתפשרת מהמפעלים ליישם את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר להפחתת השפעתם על הסביבה

ליאור שמואלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם המפעלים במפרץ חיפה
ליאור שמואלי

הדברים לא יישמעו פופולריים בקרב גורמים רבים, אשר משליכים על התעשייה את כל בעיות העיר חיפה, למרות שהמפתח לפיתוח ולשגשוג מחודש של העיר טמון דווקא במתן אפשרות לפתח, לייעל ולשפר את התעשייה בעיר.

על פי הנתונים המתפרסמים על ידי המשרד להגנת הסביבה, ייצור החשמל הוא המקור העיקרי לזיהום האוויר בישראל ואחראי ל–51% מכלל זיהום האוויר בישראל. במקום השני נמצאת התחבורה, שאחראית ל–28% מזיהום האוויר ואילו התעשייה נמצאת דווקא במקום האחרון ואחראית ל–21% מזיהום האוויר בישראל.

כאשר מנתחים את הנתונים רק ביחס לאזור חיפה, מגלים תמונה שונה לגמרי מזו המצטיירת בתקשורת ובציבור ביחס לעיר. שם, דווקא התחבורה נמצאת במקום הראשון ואחראית ל–61% מכלל זיהום האוויר בעיר, בעוד שמפעלי התעשייה אחראים ל–32% וייצור החשמל רק ל–7% מזיהום האוויר בעיר. מעבר לכך, המגמה לאורך השנים ברורה. לאור ההשקעות הגבוהות וביצוע פעולות להפחתת ההשפעה על הסביבה, צונחת תרומתם של מפעלי התעשייה לזיהום האוויר, בעוד שתרומת התחבורה דווקא עולה משנה לשנה בשל הגידול במספר כלי הרכב באזור.

לצערי, נתונים אלו לא זוכים לתהודה ציבורית או לעניין בקרב גורמים שמתנגדים לכל תוכנית התחדשות, התייעלות או שיפור במפעלי התעשייה בחיפה. אין זה משנה אם מדובר בהקמת מתקנים חדישים בבתי הזיקוק או הסבת פעילות של מפעלים, שתפחית את ההשפעה על הסביבה. אצל אותם גורמים כל תוכנית לפיתוח התעשייה מעוררת התנגדות ציבורית ותקשורתית עוינת, שלא רק שאינה תורמת לעיר, אלא גם גורמת לכך שאותם מפעלים ממשיכים לפעול במתקנים ישנים יחסית.

על כל הגורמים להבין כי חיפה זקוקה לתעשייה חזקה ומתקדמת. התעשייה היא המעסיק הגדול ביותר של תושבי חיפה — כ–15% מתוכם מועסקים בה, הרבה יותר מבתחום המסחר, החינוך ואפילו השירותים הציבוריים. בנוסף, השכר הגבוה ביותר — זה שמושך לעיר אוכלוסייה חזקה ומשכילה — משולם לעובדי התעשייה. התעשייה בחיפה משלמת שכר בהיקף של כ–2.7 מיליארד שקל בשנה, ברמת שכר הגבוהה ב–50% מהשכר הממוצע במשק, ולא רק בזכות משכורות ההיי־טק, אלא גם בזכות השכר של עובדי המפעלים בתעשיית הזיקוק והכימיקלים.

על מנת שחיפה תמשיך להתפתח יש לאפשר לתעשייה לפעול ולהתפתח תוך דרישה בלתי מתפשרת מהמפעלים ליישם את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר להפחתת השפעתם על הסביבה. פיתוח והתחדשות אמורים להיות האינטרס של העיר ותושביה, ולא רק של התעשייה.

ערי נמל אחרות כמו אמסטרדם, ברצלונה והמבורג השכילו לפתח את התעשייה, שמהווה חלק אינטגרלי מפיתוח העוצמה הכלכלית של העיר, מבלי לפגוע באיכות החיים ובאטרקטיביות התיירותית שלה. כך גם חיפה חייבת להשתמש בנכסיה הייחודיים כמו הנמל, התשתיות הלאומיות והטכניון — אשר מכשיר בין היתר כימאים, מהנדסי מכונות ומהנדסי סביבה שיכולים לפתח תעשייה מתקדמת, יעילה ונקייה בעיר.

אז במקום להתנגד לכל תוכנית פיתוח, התחדשות והתייעלות של התעשייה וליצור תדמית שגויה לעיר באמצעות הפחדה, יש לקדם גישה שכלתנית לטובת עתיד העיר והאזור אשר רואה בתעשייה מנוע של צמיחה כלכלית, תעסוקתית וחברתית, מנוע של חדשנות וקדמה.

הכותב הוא כלכלן סביבתי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker