גם לחילונים יש עקרונות

הפוליטיקאים החרדים סבורים שרק לציבור שלהם יש אמונות ועקרונות, בעוד שלציבור החילוני יש רק אינטרסים. זה לא נכון ■ עמוד האש של החילונים משתקף בעקרונות היסוד של העולם האקדמי: מחשבה חופשית, חיפוש אינטנסיבי אחר האמת, ביקורתיות ושוויון

נתי ליניאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חרדים
נתי ליניאל

בוודאי נתקלתם כאן באחרונה בשטף של מאמרי דעה הדוחקים במוסדות להשכלה גבוהה להעניק תארים אקדמיים לחרדים, כשהלימוד נעשה בהפרדה מגדרית. יש אכן בעיה אמיתית שמניעה את כל המהלך - ציבור גדול, הבנים החרדים, מודר בעקביות מהשכלת יסוד (לימודי ליבה), ובהגיעם לבגרות אינם מסוגלים להשתלב בעבודה פרודוקטיבית ומכניסה.

אכן בעיה חמורה, אבל פתרונה הרי ברור מאליו - תנו להם לימודי ליבה. רק באחרונה סגרה הממשלה עוד דלת בכיוון הנכון והמתבקש - וביטלה את החובה, שהיתה מוגבלת וחלקית, להעניק לימודי ליבה לכל ילד בישראל. אילו רצו כותבי הטורים האלה לעשות את המעשה הנכון, הם היו משקיעים את מאמציהם בלחץ על הממשלה שתתקן את המעוות. אז למה הם נובחים על העץ הלא נכון? תלוי למי מתכוונים.

בשנים האחרונות הוקמה (במימון המדינה) מערכת מסועפת שמעניקה תארים אקדמיים מפוקפקים לחרדים. השומרים המסורים של מערכת זו, ובהם כותבי הטורים, פועלים לא רק לשם שמים. יש מי שמבקש השפעה וכוח במגזרים הרלוונטיים, לחלקם אינטרסים כלכליים בתוכניות האקדמיות לחרדים, וחלקם נכשלים בזיהוי האיוולת והסכנה שבדרך הנוכחית. לא שמעתי עדיין מי שטוען כי מוטב ללמד שברים פשוטים ואת לוח הכפל בגיל 20.

במקום לדבר בשבח ההשכלה האקדמית הנפרדת - מגזרית ומגדרית - מדוע לא תגידו, אנשי אקדמיה נכבדים, במפורש ובקולכם, שהדרת ילדים מהשכלת יסוד היא פשע שעונשו בורות ועוני?

תאמרו, אבל גם לו פעלה המערכת הפוליטית באופן רציונלי, יש לפנינו כרגע אנשים מבוגרים רבים שכבר הודרו מהשכלת היסוד, שרוצים וראויים להתקדם. אמת ויציב. לכן, המדינה צריכה לפתח מערכת להקניית השכלת יסוד למבוגרים - מכל דת, מין וגזע - שהודרו ממנה בילדותם חרדים, חרדים־לשעבר (שנענשים פעמיים בשיטה הנוכחית), יוצאי פריפריה ומיעוטים.

ומה בדבר יכולתם להשתכר? גם כאן הפתרון ברור ופשוט: יש לפתח ולשכלל את מערכת ההכשרה המקצועית למבוגרים, ולתת לאנשים האלה חכות לדוג פרנסה לעצמם ולמשפחותיהם. גולת הכותרת של מערכת כזאת יכולה להיות מכינה אקדמית ברמה הולמת, שתכשיר חרדים להשתלב כתלמידים מן המניין במערכת ההשכלה הגבוהה - כפי שעושים חרדים רבים ברחבי העולם.

לדידם של הפוליטיקאים החרדים, לציבור שלהם יש אמונות ועקרונות, בעוד שלציבור החילוני יש רק אינטרסים, ואפשר להשיג מהם כל דבר באמצעות איומים, סחטנות רגשית וכסף. לא נכון. עמוד האש שלנו משתקף בעקרונות היסוד של העולם האקדמי: מחשבה חופשית, חיפוש אינטנסיבי אחר האמת, ביקורתיות ושוויון מלא בין בני אדם. לא פלא שכל מיני שוחרי טוב בעיני עצמם מתאמצים כל כך לפגוע דווקא בדגל הזה. כתרגיל מחשבתי קטן נסו לדמיין מה היתה התגובה לאשה שהיתה מבקשת ללמוד באחת מישיבות הדגל החרדיות. מדוע אנחנו כה ששים להתפשר על ערכינו הבסיסיים במקום שבו העולם החרדי לא היה מעלה על דעתו לעשות כן?

המערכת האקדמית שלנו היא איבר אורגני של הציבוריות הישראלית. היא נרתמת בהתמדה לכל צורך לאומי אמיתי, ותעסוקה מספקת לחרדים היא אכן צורך כזה. למשל, בביתי האקדמי - האוניברסיטה העברית - אנחנו קולטים בהצלחה רבה סטודנטים חרדים, המשלימים את לימודיהם ללא הפרדה או פשרות אקדמיות, ככל הסטודנטים. זהו נתיב לא קל, אבל מי שישראל, תרבותה וערכיה, יקרים ללבו - יודע שזאת הדרך.

הכותב הוא פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker