הלקח האיטלקי: למגן בתים מפני רעידת אדמה

אמטריצה נהפכה בתוך שניות מפנינת תיירות לעיי חורבות - אך החלק החדש, שמוגן מפני רעידות אדמה, כמעט שלא נפגע

חיים מאירוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמטריצה לאחר רעידת האדמה באוגוסט
אמטריצה לאחר רעידת האדמה באוגוסטצילום: Gregorio Borgia/אי־פי

קשה היה להישאר אדישים מול המראות הקשים שניגלו באוגוסט באמטריצה, עיירה איטלקית עתיקה במפגש המחוזות לאציו ואברוצו, שנהפכה בתוך שניות מעטות מפנינת תיירות יפהפייה לעיי חורבות. אבל שימו לב לנקודה המעניינת ביותר: רק חלקה העתיק של העיירה נחרב. החלק החדש, שמוגן מפני רעידות אדמה, כמעט שלא נפגע.

אין זו הפעם הראשונה שאזור הרי האפנינים שבמרכז איטליה חווה רעידת אדמה קטלנית. הפעם הקודמת היתה ב–2009 כשלאקווילה, בירת אברוצו, נחרבה עד היסוד. מבחינה זו, אין כל הבדל בסטטיסטיקה המפחידה בין איטליה הרחוקה לבין השבר הסורי־אפריקאי בישראל. מדי מאה שנה לערך, במשך יותר מ–2,000 שנה שבהן אנו מעודכנים, אירעו רעידות אדמה קטלניות באזור שהחריבו בין היתר את טבריה, בית שאן, צפת ורמלה.

באותה עת, כשבארץ ישראל התגוררו הרבה פחות תושבים מאשר בימינו, הנזק בנפש וברכוש היה רב ועצום במקרה של רעידת אדמה. כיום, קל וחומר, פוטנציאל הנזק גבוה בעשרות מונים.

לשם כך, ובצדק רב, נועדה התוכנית לחיזוק מבנים, תמ"א 38, שהוכרזה על ידי ממשלת ישראל בעשור הקודם במטרה לחזק בניינים ישנים שאינם מוגנים מפני רעידות אדמה. מאז נוספו, לצערנו, רק אלפי דירות בודדות, רובן הגדול בגוש דן, היכן שערכי הקרקע והדירות גבוהים יחסית. באזור בית שאן, טבריה והשבר הסורי־אפריקאי לא נבנה כמעט שום פרויקט לרפואה. שם, אין זה סוד, ערכי הקרקע הנמוכים הופכים את תמ"א 38 לבלתי כדאית.

לכן, אני פונה לממשלת ישראל ומבקש: אנא, תנו דחיפה לתמ"א 38. כבודם של מחיר למשתכן והסכמי הגג במקומם מונח, אך המשימה של מיגון מאות אלפי בניינים ישנים חשובה לא פחות. הרחיבו את זכויות היזמים, העניקו אפשרות לתוספת יותר קומות. עודדו את תמ"א 38/2, של הריסה ובנייה מחדש. אפשרו ניוד זכויות ליזמים שייבנו בפריפריה, ובתמורה יקבלו עוד זכויות בנייה במרכז. כך, אני מאמין, ניתן ואפשר יהיה למנוע, חלילה, את המראות שאותם רואים באיטליה הרחוקה.

הסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה. גם העובדה שחלקה החדש של אמטריצה לא נפגע, מלמדת עד כמה השקעה זו תחסוך למדינת ישראל מיליארדים רבים, הן בחיי אדם והן בנזק ברכוש.

הכותב הוא יזם ומבעלי קבוצת מאירוביץ'־גלנור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker