לא להפחית את הפיקוח על רישוי קבלנים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לא להפחית את הפיקוח על רישוי קבלנים

לגידול הרב בשיעור ההרוגים בתאונות עבודה בבנייה יש קשר ישיר למקצועיות של העוסקים בביצוע

כחלק מהניסיון לשפר את הפריון, החליטה הממשלה על מהלך חיובי להפחתת הרגולציה. יש להיזהר מכך שבמהלך זה לא יקודמו צעדים שספק אם יועילו לפריון, אך יהיו בעלי פוטנציאל לנזק.

כזה הוא המהלך שמובילה הממשלה להקלת הרגולציה ברישוי קבלנים, שבבסיסו הסרת חסמים מקצועיים, מתוך תקווה שמהלך זה יגדיל את התחרות בענף ויוריד את יוקר המחיה. ואולם כושר הייצור של הענף לא יגדל משום שהוא תלוי באמצעי ייצור שהם אנשי מקצוע, מיכון וחומרי גלם. אלה חסרים והפתרון לכך הוא הגברת הפריון.

מנגד, יש חשש שהפחתת הרגולציה ברישוי קבלנים תאפשר כניסה וקידום של קבלנים אשר מעמדם המקצועי וניסיונם מוטל בספק. במקרה זה, לא רק שלא יושג שיפור בפריון, אלא ייפגעו האיכות והבטיחות של בנייני המגורים. לגידול הרב בשיעור ההרוגים בתאונות עבודה בבנייה יש קשר ישיר למקצועיות של העוסקים בביצוע. ועדת זיילר, שהוקמה בעקבות אסון ורסאי, הפנתה זרקור למקצועיות בענף בהקשר לכישורים המקצועיים של העוסקים בבינוי ובבקרה, והצביעה על הסיכונים הבטיחותיים החמורים הטמונים במצב זה.

החניון שקרס ברמת החייל, היום
מוטי מילרוד

על רקע זה, הממשלה קידמה מהלכים להגברת דרישות הסף המקצועיות של כל העוסקים בענף, כולל דרישות לרישוי פעולות והקמת מכוני בקרה. ניתן בקלות להתנגד למהלכים אלה בטענה של "רגולוציה", אך כל מביני העניין קידמו אותם בברכה גם אם הם מטילים מגבלות על המגזרים מהם הם באים, וכל זאת מתוך אחריות לאומית והבנה שהגברת המקצועיות היא המפתח לאיכות ובטיחות וגם תנאי לשיפור הפריון.

ספק אם היה עולה על הדעת בזמנו להקל בדרישות למקצועיות במפעלי המזון בנימוק של הפחתת הרגולציה לצורך הגברת תחרות והפחתת יוקר המחיה, כמענה לתנועת המחאה של 2011. ואולם בתחום הבנייה כנראה הכל מותר, ומועצת רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון החליטה דווקא על צעדים להקלה בדרישות המקצועיות ברישוי הקבלנים - למרות התנגדות נחרצת של הוועדה המקצועית המייעצת לרשם הקבלים והסתייגויות של היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון.

הגדיל לעשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שבמאמרו "מנוע הצמיחה שיזניק את המשק קדימה - הפחתת הרגולציה" (9 באוגוסט, TheMarker) התחמק מדיון רציני בהתנגדויות שהועלו בטענה שלמתנגדים, ובהם איגוד המהנדסים, יש אינטרס כלכלי. ראוי כי קובעי המדיניות יידעו שההסתייגויות וההתנגדויות למהלך הן מקצועיות ושותפים להן חוגים נרחבים של אנשי מקצוע באקדמיה ומחוצה לה, שהאינטרס שלהם הוא טובת המדינה, הפריון בענף והאיכות והבטיחות של ציבור הצרכנים.

ההתנגדות היא לא רק לביטול הצורך בהעסקת מהנדס בחברה קבלנית, אלא בעיקר הסרת הרסן מהדרישות המקצועיות של הקבלן עצמו. להלן כמה דוגמאות שאין להן קשר להגדלת העומס הכלכלי: הגדלת מדרג הסיווגים המאפשר לקבלן מתחיל לבנות מבנים בגובה של 10 קומות; הפחתה בצורך בניסיון (זמן והיקף בנייה) למעבר מדירוג לדירוג; והפחתת הדרישות המקצועיות ממנהלי עבודה שנדרש הקבלן להעסיק כבסיס לרישויו כקבלן. כל זה מתרחש כאשר שאר בעלי המקצוע בענף, ובהם אדריכלים ומהנדסים, שותפים למהלכי הממשלה להעלאת הסף המקצועי, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בדרישה לניסיון והוכחתו בבחינות רישוי, כמקובל למשל בתחום הרפואה.

אם קובעי המדיניות לא ישקלו מחדש את הצעדים האלה, ייווצר חשש לפגיעה באיכות והגדלת הסיכון לבטיחות בניינים, על כל המשתמע מכך בנזק וסיכונים לרוכשי הדירות ולפועלים באתר. מנגד, המהלך לא יביא להגדלת הפריון וההיצע, ולא יקטין את הנטל הרגולטורי.

הכותב הוא לשעבר דיקן הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון, ראש המכון הלאומי לחקר הבנייה וחבר בוועדת זיילרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות