רוכבי האופניים אינם האויב

יש לקדם הסברה שתעודד את כל המשתמשים במרחב לאחריות הדדית ולחדד את המסר שלפיו כולם חולקים את הדרך, הרחוב והמדרכה בעיר

מיטל להבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוכבי אופנים ברחוב אבן גבירול בתל אביב
רוכבי אופנים ברחוב אבן גבירול בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

משרד התחבורה השיק באחרונה קמפיין חדש תחת הכותרת "מחזירים את המדרכות להולכי הרגל". לכאורה, קמפיין חיובי ומבשר טובות ולו מפני שהמשרד מגלה עניין בבעיה ההולכת וגדלה של ריבוי משתמשי הדרך במרחב העירוני ועושה צעד הסברתי לקראת פתרונה.

אלא שהקמפיין מעביר מסר הפוך מזה שהיינו מצפים ממנו. במקום להסביר — הוא מפחיד, במקום לשתף — הוא מפריד, ובמקום לקדם ראייה הוליסטית — הוא מכוון לקהל יעד ספציפי, בזמן שיתר משתמשי הדרך נתפשים כאויבים.

המרחב העירוני משותף לכולם - הדרה של אחד ממשתמשי המרחב מהשיח על השימוש בו, עלולה להפוך אותו לאויב. במשך שנים רבות מדינת ישראל נתנה עדיפות לרכב פרטי על חשבון השאר.

כיום, דווקא כאשר מתפתחות דרכים חדשות של תחבורה, נגישות והתניידות, חשוב לחדד את יחסי הגומלין, לתת עדיפות למשתמשים החלשים יותר, ולזכור - איש אינו אויב של השני - כולם רוצים להגיע ליעדם בשלום.

אין חולק על כך שהמדרכה שייכת להולכי הרגל ולא לרוכבי האופניים. כך קובע החוק. אף שהמציאות בשטח אינה תואמת תמיד לדרישות החוק, עדיין איננו נמצאים בשדה קרב. במקום להציג את רוכבי האופניים כסכנה לשלום הציבור, צריך לעודד את השימוש באופניים כחוק.

העלייה בשימוש באופניים ככלי תחבורה מחייבת פריסה מהירה של שבילי אופניים, אך קצב הביצוע לעולם לא ידביק את הגידול המבורך במספר הרוכבים, שרובם ייאלץ לרכוב על הכביש. עידוד רכיבה יכול להיעשות באמצעות קמפיינים ממוקדים כמו "שבוע רכיבה", לימודי תיאוריה ורכיבה בבתי ספר ואפילו פרס "הרוכב המצטיין" לרוכבים שמצייתים לחוק ומגלים התחשבות במשתמשי הדרך האחרים. מנגד, נהגי הרכב הפרטי צריכים להיות מודעים לכך שיש להם שותפים לנתיבי הנסיעה גם בכביש.

קמפיין של איומים והפחדות המשווה את רוכבי האופניים לכדור באולינג ענק שדורס כל מה שנקרה בדרכו, אינו יעיל וגורם לאנטגוניזם מיותר. מוטב היה לו הקמפיין היה עוסק בכלל משתמשי הדרך ובהכרח שלהם לראות זה את זה כל זמן שהם שוהים במרחב המשותף, לטובת בטיחותם.

החשיבה חייבת להיות משותפת ולא פרטנית. הרי כבר עכשיו אנו פוגשים משתמשי דרך חדשים: קורקינטים, סקייטבורד עם מפרשית, סגוויי ובאופק ממתינה לנו המכונית האוטונומית. ההסברה הטובה ביותר היא כזאת שמדברת לכולם — לנהגי האוטובוסים שצריכים לראות את המכוניות, לנהגי המכוניות שצריכים לראות את רוכבי האופניים, לרוכבי האופניים שצריכים לראות את הולכי הרגל, ולהפך.

יש לקדם הסברה שתעודד את כל המשתמשים במרחב לאחריות הדדית ולחדד את המסר שלפיו כולם חולקים את הדרך, הרחוב והמדרכה בעיר. לכן, עליהם להיות מודעים האחד לשני ולהעניק זה לזה את המרחב הבטוח לו הם זקוקים על מנת להתנייד בבטחה ממקום למקום בכל דרך שיבחרו.

הכותבת היא סגנית ראש עיריית תל אביב־יפו והממונה על תיק התחבורה, בינוי ותשתיות בעירייה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker