לחקלאים מגיעה הגנה של מערכת המשפט

מינוי פרקליט לפשיעה חקלאית יבהיר לעבריינים שיש דין ויש דיין, שעובד ועומד על המשמר

עינת קורמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הירי במושב בית אלעזרי. נהג משאית חשוד שירה למוות בשודד
עינת קורמן

הפשיעה החקלאית היא מכת מדינה, על זה ישנה הסכמה רחבה. גניבות ציוד חקלאי, יבולים, עדרים ופלישות לקרקע הן עבירות שבישראל 2016 רוב החקלאים מתמודדים אתן, או לפחות מנסים.

ואיך הם מנסים? בעיקר בכוחות עצמם, כי המשטרה עסוקה במלחמה בפשיעות מסוגים אחרים, הפרקליטות עסוקה בחקירות אחרות ובתי המשפט מענישים עבריינים אחרים. לא אחת התלוננו החקלאים על אוזלת ידה של המשטרה בטיפול בתלונותיהם ובחוסר היכולת להתמודד בצורה נאותה ומרתיעה עם העבריינים. לפורום המשפטי למען ישראל הגיעו בעבר תלונות מחקלאים שנפלו קורבן לעבירות רכוש — גניבת בקר, פלישה לשטחי מרעה ועוד. החקלאים הגישו תלונות למשטרה, אולם הן נסגרו מחוסר עניין לציבור מחוסר ראיות. העומס הרב המוטל על שוטרים אינו מאפשר להם לטפל בעשרות מקרים בחודש, והחקלאים נותרים ללא מענה.

לחקלאים אין כיום כתובת נאותה לתלונותיהם. חקלאי הדרום חווים זאת כבר שנים רבות, אבל חקלאי הצפון דווקא ידעו ימים טובים יותר. בין 2005–2012 היתה להם כתובת בפרקליטות מחוז צפון — עו"ד תומר שוורץ, שמונה לראש תחום עבירות רכוש ופשיעה חקלאית וניהל ביד רמה ובמקצועיות את הטיפול בתיקים אלה. בתקופת כהונתו הוחמרו כתבי האישום, הנאשמים נעצרו עד תום ההליכים, היה שיתוף פעולה מוצלח עם החקלאים ועם המשטרה, ובתי המשפט נדרשו לפסוק עונשים גבוהים לעבריינים.

בנוסף, הוקמה יחידת ארז במג"ב למלחמה בפשיעה החקלאית שהגבירה את הנוכחות בשטח, וזה בלבד גרם לעבריינים לחשוב פעמיים אם לחתוך את הגדר או להניע את משאית התבואה הגנובה. במלים אחרות, היתה הרתעה, ולחקלאים היתה כתובת לפנות אליה, כתובת שגם הכתיבה את המדיניות החדשה, המחמירה והמרתיעה.

צריך להחזיר את הכתובת הזאת לפעילות. על שולחנה של שרת המשפטים, איילת שקד, מונחת הצעתנו למינוי פרקליט לפשיעה חקלאית במחוזות הצפון והדרום, בצירוף המלצתו של שר החקלאות, אורי אריאל. מינוי פרקליט יבהיר בראש ובראשונה לעבריינים שיש דין ויש דיין, שעובד ועומד על המשמר. מינוי זה גם ישדר לחקלאים עצמם שיש למי לפנות ושיש מי שיטפל ושמדינת ישראל זקוקה להם בשמירה על אדמותיה, באחיזה בקרקע ובשגשוג המשק החקלאי בארץ.

בנוסף, מינוי כזה יוכל להעביר מסר לציבור שמערכת המשפט בישראל עובדת, שלשוטרים יש כלים להתמודד עם פשיעה חקלאית, שישנם פרקליטים שיעמידו לדין את העבריינים ושישנם שופטים שיעשו משפט צדק. אמון הציבור במערכת אכיפת החוק על שלוחותיה חייב להתחזק וזאת הדרך להשגת המטרה הזאת.

הכותבת היא סמנכ"לית הפורום המשפטי למען ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker