האוצר שולף מהמותן

הניסיונות הכמעט נואשים של קברניטי הכלכלה לווסת את מחירי הדיור מגדילים את חוסר הוודאות במשק

גיא שטורם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא שטורם

תוכניתו של שר האוצר משה כחלון, להעלות את המיסוי על בעלי שלוש דירות ומעלה — מעוררת ביקורת קשה. היה מי שטען כי מדובר בגזירה בולשביקית, אחרים טענו כי מדובר בצעד שמחזיר את ישראל לימי מפא"י. מאמרי דעה נוקבים ציינו כי הצעת האוצר אינה מבחינה בין בעלים של דירות בשווי 20 מיליון שקל או 3 מיליון שקל, והזהירו כי עלות השינוי תגולגל על ציבור שוכרי דירות.

למרות הביקורת הרבה, לא עלתה על סדר היום אחת הבעיות המטרידות ביותר בהצעת האוצר: השרירותיות שבה מתקבלות החלטות בישראל. זו שרירותיות שמתגלה בעיקר בכל הקשור לענייני מיסוי, והשפעתן של החלטות אלה על רמת הוודאות שהציבור זכאי לה בהשקעותיו.

יש אנשים שמעדיפים להשקיע בשוק ההון, אחרים קונים דירה, חלקם קונים חנות או משרד, ומרביתנו קונים רכב. כשקונים נכס, לצד העדפות אישיות (כמו טעם אישי ושנאת סיכון), נלקחות בחשבון גם ההשלכות הכספיות של אחזקת הנכס והמסים הכרוכים בקנייתו ובמכירתו — כפי שהם ידועים במועד קבלת ההחלטה על רכישת הנכס. ודאות זו מהווה גורם קריטי בקבלת ההחלטה איזה נכס לרכוש והאם לרכוש את אותו נכס.

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלון

לדוגמה, אם נדע שבמקום טסט לרכב בכל שנה נידרש לבחון את הרכב ארבע פעמים — נשקול שוב האם לקנות רכב שני; ואם מס השבח יהיה 80%, סביר להניח שנבחר להשקיע באלטרנטיבה שאינה נדל"ן. לפי אותו הגיון, אדם שגר בדירה שבבעלותו וירש דירה נוספת, ומתלבט האם להשקיע 500 אלף שקל בשוק ההון או לקנות דירה להשקעה באילת — צריך להכיר את מכלול השיקולים הכרוכים בכך.

אם נניח, לצורך הדוגמה, ששכר הדירה שיקבל אזרח ישראלי מדירתו השלישית הוא 4,000 שקל בחודש, הרי שלמעשה, הגזירה החדשה מטילה מס של עשרות אחוזים על הכנסותיו של אותו אזרח מדירה זו. זאת, בנוסף למסים שמשלם ממילא אותו אדם בגין השכרת נכסיו. הטלת מס בדיעבד גורמת להגברת חוסר ודאות, בתנאים שבהם ודאות היא הכרחית לניהולו של שוק יעיל.

לצד המטרה החשובה של ויסות מחירי הדיור בישראל, לציבור נחוצה ודאות — ודאות לגבי מנגנוני הפנסיה והחיסכון לטווח ארוך, מס ההכנסה, שיעור מס החברות, יציבות המערכת הפוליטית ועוד.

אין עוררין על כך שכל צרכן, בכל תחום שהוא, פועל בתנאי אי ודאות בנוגע לאורך חייו, לשערי הריבית, לרמות המחירים של מוצרים שונים וכמובן בנוגע לרמת האינפלציה. אולם התנהלותם של קברניטי הכלכלה, בניסיון כמעט נואש לווסת את מחירי הדיור, מגדילה באופן משמעותי את חוסר הוודאות של הציבור בגזרות המוטלות כל שני וחמישי.

הכותב הוא שותף במשרד שיפמן, ספיר שטורם ושות', המתמחה בדיני מקרקעין והתחדשות עירונית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker