כחלון צריך להודות: מחירי הדירות לא יירדו בשנתיים הקרובות

באוצר מציגים את המיסוי על בעלי הדירות כצעד בעל מטרות חברתיות, כמו צמצום פערים בחברה והקטנת האי־שוויון בישראל ■ מה ששכחו לציין באוצר, הוא את העובדה שאם הממשלה היתה בונה יותר דירות באותה תקופה, אז עליית המחירים היתה מתונה באופן ניכר ■ אבל כרגיל בישראל בעלי הבתים העשירים אשמים בעושרם

יהודה אדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלון. ענייני אגו?
יהודה אדלר

החל ב–1 בינואר 2017 יוטל מס שנתי חדש על בעלי שלוש דירות מגורים ומעלה. לפי הערכות האוצר, מדובר בכ–50 אלף איש ובני זוגם, המחזיקים בכ–180 אלף דירות. המס לא יוטל על שתי הדירות הראשונות, אבל על כל דירה נוספת יוטל מס בשיעור של 1% משווי הדירה -של דירה ייחשב כל מי שמחזיק בשליש (33%) או יותר מזכויות הדירה, כשבני זוג ייחשבו לבעלים אחד, אלא אם הם חיים בנפרד.

החוק החדש ייכלל בחוק ההסדרים, וסביר להניח שיעבור - בין השאר מכיוון שהוא חוק פופוליסטי שספק אם יזכה להתנגדות רצינית. באוצר מציגים את המיסוי על בעלי הדירות כצעד בעל מטרות חברתיות, כמו צמצום פערים בחברה והקטנת האי־שוויון בישראל. כלכלני האוצר טוענים כי בעלי הדירות בישראל נהנו מעליית מחירים של 104% בממוצע בשווי הנכסים ב–2007–2015.

כמובן שבאוצר שכחו לציין את העובדה שאם הממשלה היתה בונה יותר דירות באותה תקופה, אז עליית המחירים היתה מתונה באופן ניכר. אבל כרגיל בישראל בעלי הבתים העשירים אשמים בעושרם - ולא הממשלה שלא בנתה מספיק דירות.

באוצר גם פיתחו תיאוריה כלכלית מוזרה מבית מדרשו של הכלכלן האמריקאי הנרי ג'ורג', שטען ב–1879 כי עליית מחירי הנדל"ן מושפעת מהשקעות ממשלתיות וציבוריות בפיתוח הקרקע. באופן מוזר, נהפך ג'ורג' לאידיאולוג בן זמננו במשרד האוצר, הגורס כי יש להטיל מס על החזקה בנכסים רבים. באוצר שכחו משום מה שג'ורג' פעל לפני 137 שנים בארה"ב, שבה מתיישבים קיבלו חוות גידול (לא דירות שלושה חדרים) של מאות ואלפי דונמים, גידלו עליהן בקר וגידולים חקלאיים ונזקקו לאמצעי תחבורה זמינים. התיאוריות של ג'ורג' לא התממשו בארה"ב - מה שלא מונע את העלאתם בירושלים.

בסביבה של ריבית אפסית, כשמשקיע סביר מקבל על פיקדון בבנק 0.05% לפני ניכוי מס, הוא מקבל מנגד 3%–4% תשואה על דירה שקנה ומוטל עליו מס של לפחות 10% (לעתים יותר) עד לתקרה של 5,070 שקל. הגיוני שבהיעדר אלטרנטיבות השקעה ובהיות המשקיע סולידי ונטול סיכון, הוא יפנה לרכישת דירה. מכיוון שמשקיעים רבים מעוניינים לרכוש נכס לילדיהם הצעירים, הנכס נרשם על שמם. אלה אינם "מתעשרי נדל"ן". לכמה משרי ממשלת נתניהו יש יותר משלוש דירות.

צילום: עופר וקנין

בהנחה שחלק מהדירות מושכרות, למרות רצון האוצר להגביר את השוויון החברתי בישראל, בעלי הבתים עלולים לגלגל את המס לשוכרים - מהלך שיגדיל את הפערים בניגוד לשאיפות האוצר. שר האוצר, משה כחלון, המתקשה להתמודד עם אי־ירידת מחירי הדיור שעלו ב–7% מתחילת 2016 מקווה שהמס החדש יגרום למכירת דירות ולהקלה בשוק הדיור. ואולם לצערנו הוא מטפח תקוות שווא, בעלי הדירות לא ימהרו לפעול כרצונו. הם ימתינו לראות אם המס יחוקק בפועל, יחפשו פתרונות חוקיים אצל מומחים - כל עוד ריבית הזכות אפסית - אין להם סיבה להזדרז.

שר האוצר צריך לחפש דרכים כיצד לגרום לבנייה מהירה, לפני שתפרוץ מחאת דיור ציבורית חדשה. הוא כבר הבין שפתרון בעיית הדיור אינו דומה לטיפול בתעריפי הסלולר שכה התגאה בהם. לכן עליו להסביר לעם, ללא חשש, שתהליך ירידת מחירי הדיור ייקח עוד שנתיים לפחות, ויחלוף זמן עד שנראה בלימה וירידת מחירים.

פרופ' אדלר הוא סגן דקאן המרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) חבר הנהלה בשיבא ודירקטור בחברת חשמל

צילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker