חוק נציבות הביקורת על הפרקליטות
 אינו מושלם - אבל חשוב - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
מערכת המשפט

חוק נציבות הביקורת על הפרקליטות
 אינו מושלם - אבל חשוב

למתבונן מהצד קשה להסכים עם הסתירות המובנות בחוק, אך למי שמעמיק להתבונן יש סיבה להאמין שחוק כזה הוא ראוי, גם אם אינו מושלם

תגובות

נציב הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות הוא תואר ארוך - וכאורכו, כך כובד משקלו. הנציב מבקר את פעילות המדינה בערכאות, ומוודא שהעבודה נעשית כסדרה ובצורה תקינה.

לא בכדי הנציב הוא אדם הראוי לכהן כשופט בבית המשפט העליון. זהו תנאי המוודא כי ימונה אדם בעל שיעור קומה, בקיא בסדרי הדין ומכיר את מערכת המשפט כולה; אדם שיודע להבחין בין טובת המערכת לטובת האדם הפרטי; יודע להגן על מייצגי המדינה כשצריך, וגם להעמידם במקומם כשצריך; אדם שידע לכבד כל אדם, בין אם הוא הנילון או המתלונן, ויידע לחקור ללא משוא פנים את התלונות המונחות לפתחו ולהחליט אם יש בהן ממש אם לאו.

השופט דוד רוזן
תומר אפלבאום

חוק נציבות הביקורת על הפרקליטות שעבר באחרונה הוא הכרחי וחשוב מאין כמוהו, מפני שהוא מעגן את תפקידי הנציב, סמכויותיו והדרכים שבהן עליו לפעול. אין ספק כי החוק מורכב, רגיש ועדין ביותר. הוא טווה רקמה דקה בין מייצגי המדינה ליועץ המשפטי לממשלה, לנציב ועובדי הנציבות לאזרחים המתלוננים. יש בו סערות של חופש ביטוי מול צנעת הפרט, הצורך בביקורת על גוף ממלכתי מול שמירה על עצמאות המערכת, שמירה על מקומו וסמכותו של הנציב לעומת האחריות שמוטלת היועץ המשפטי לממשלה, שהוא ראש מערך התביעה, ועוד סערות משניות אחרות.

ואולם מעל הכל מרחפת העובדה שהנציב הוא זה שאמון על טוויית הרקמה הזאת ועל השארתה שלמה וללא פגם. לכן מינויו של הנציב ראוי שייעשה בחוכמה ומתוך הבנה שהאחריות שלו היא להשקיט את הסערות הללו עוד לפני שהתפרצו.

בסופו של דבר אושר החוק בגרסה מרוככת מאוד. למשל, מקומו של היועץ המשפטי לממשלה לא נפקד ממנו, אלא להפך - ניתנות לו סמכויות רבות, לעתים אף מעל לאלה של הנציב עצמו. יש בכך בעיה מובנית, משום שהיועץ עצמו כפוף לביקורת של הנציב.

גורמים רבים דרשו לעצור את העברת החוק בגלל גרסתו המרוככת. יש טעות בכך. למרות הגרסה המרוככת, היתה חשיבות ראשונה במעלה להעברת החוק, גם אם אינו מושלם. אולי כשתתחזק היריעה יהיה מקום לעשות את התיקונים הנדרשים.

למתבונן מהצד קשה להסכים עם הסתירות המובנות בחוק, אך למי שמעמיק להתבונן יש סיבה להאמין שחוק כזה הוא ראוי, גם אם אינו מושלם. ראוי שלנציב יהיה כר בטוח ויציב לעבודה עבודתו תוכל להיעשות תוך גיבוי מצד החוק - בתקווה שכל הצדדים המעורבים ישתפו פעולה למען מערכת משפט תקינה ואמון ציבור חזק יותר במערכת.

הכותבת היא סמנכ״לית הפורום המשפטי למען ישראלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם